Зрозуміло, що новини дуже швидко змінюються, але очевидним є те, що практично увесь світ став на бік України і готовий нас підтримати в протистоянні російській агресії. Зокрема, Україна та США узгодили нові постачання зброї. «В нашій розмові держсекретар Ентоні Блінкен запевнив у непорушній підтримці України з боку США. Я наголосив: Україна прагне миру, але допоки ми під нападом РФ, потрібно більше санкцій і зброї. Держсекретар підтвердив: буде більше і першого, і другого. Ми узгодили подальші кроки», - повідомив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.
Євросоюз - 500 мільйонів євро
Євросоюз профінансує надання Збройним силам України (ЗСУ) летальної зброї та нелетального устаткування на 500 мільйонів євро. «Війна Росії проти України змусила Євросоюз відмовитися від низки табу. Одне з них - не постачати третім країнам летальну зброю», - пише Німецька хвиля. Там наголошують, що в останні роки в Євросоюзі активно намагалися посилити свою роль як міжнародного гравця у питаннях оборони та безпеки. Для цього створили, серед іншого, європейський інструмент із підтримання миру (European Peace Facility, EPF). У 2021 році в його рамках виділили кілька сотень мільйонів євро для підтримки збройних сил низки країн, включно з Україною. Щоправда, в ЄС окремо наголошували, що ця допомога буде виключно нелетальною. Переважно йшлося про шпиталі, медичне обладнання, транспорт тощо.
Буде більше і санкцій, і зброї
Але повномасштабна війна Росії проти України все змінила. «Це поворотний момент в історії європейської інтеграції. Бо досі вважалося, що Європейський Союз, як мирний, а не військовий союз, не може постачати зброю третій країні. Це те, що ми зараз робимо. Це ще одне табу, якого більше нема», - цитує Німецька хвиля верховного представника ЄС із зовнішньої та безпекової політики Жозепа Борреля.
27 лютого міністри закордонних справ країн ЄС вирішили профінансувати летальну зброю для України. І виділили на це рекордну для EPF суму. 450 мільйонів євро піде на летальну зброю та ще 50 мільйонів - на нелетальне устаткування та припаси. Сам Євросоюз, як організація, не має у своєму розпорядженні ні зброї, ні припасів. Натомість це все є в держав-членів Євросоюзу. Саме вони безпосередньо передаватимуть Україні зброю та припаси. Але в ЄС є гроші, і саме він платитиме за допомогу з бюджету EPF.
Євросоюз постачатиме ЗСУ ту зброю та припаси, про які просить уряд України. Для координації цього в Брюсселі створили окремий координаційний центр. Його завданням буде зіставляти потреби України та можливості країн ЄС. Також центр координуватиме зусилля держав Євросоюзу, аби вони не дублювали одне одного.
Серед зброї Жозеп Боррель у своїх заявах називав артилерію, протитанкові системи, снаряди та набої, а також літаки. Водночас глава європейської дипломатії не відповів на запитання Німецької хвилі, чи є у планах надати Україні системи протиракетної оборони з огляду на обстріли Росією українських міст ракетами.
Серед нелетальних припасів, на які виділять 50 мільйонів євро, Боррель назвав бронежилети, шоломи, а також пальне для танків або літаків. Рішення ЄС профінансувати зброю та устаткування для ЗСУ набуло чинності 28 лютого. Юридично воно діятиме 24 місяці, проте в Брюсселі хочуть, аби ЗСУ почали отримувати зброю та припаси якомога швидше. Для цього навіть дозволили ретроактивне застосування EPF для фінансування допомоги, яку держави ЄС вже надали з 1 січня цього року.
Зброю доставлятимуть сухопутними маршрутами
До початку Росією повномасштабної війни проти України, зброю доставляли літаками. Тепер повітряний шлях закритий. Однак поставки продовжилися - уже на другий день війни Варшава виділила Києву боєприпаси та привезла їх конвоєм вантажівок. Уряд Польщі запропонував, щоб ця країна стала хабом для доставки зброї та припасів. При цьому уряд Угорщини відмовився як надавати Україні летальну зброю, так і щоб цю допомогу доставляли її територією.
На запитання кореспондента Німецької хвилі, чи обговорювали міністри оборони ЄС, як безпечно доставити ЗСУ зброю та припаси за умов обстрілів України російськими ракетами з території Білорусі, верховний представник ЄС із зовнішньої та безпекової політики Жозеп Боррель відповів: «Це війна. Я не надам жодної інформації, якою би могла скористатися російська сторона».
Допомога з усього світу
Як повідомив Центр протидії дезінформації при РНБО у Telegram, багато інформації про надане іншими країнами озброєння не розголошуються. Так, вказано лише, що в понеділок, 28 лютого, Австралія передала Україні летальну військову допомогу, а ЄС – летальну зброю на суму 450 млн євро.
Проте є більш повна інформація про наступні країни:
• Норвегія – 230 млн доларів гуманітарної допомоги;
• Італія – 110 млн євро;
• Бельгія – 3 тисячі автоматичних гвинтівок та 200 одиниць протитанкової зброї;
• Німеччина – протитанкова зброя та 500 зенітних ракет Stinger;
• Чехія – зброя та техніка на суму 18 млн доларів;
• Швеція – 5 тисяч одиниць протитанкової зброї.
«Дякуємо! Україна цього не забуде!», - Центр протидії дезінформації при РНБО.
ЄС профінансує надання ЗСУ летальної зброї та нелетального устаткування на 500 млн євро
Тим часом прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо заявив, що його країна відмовляється від російської нафти і надалі постачатиме Україні зброю. «Ми заявляємо про наш намір заборонити імпорт нафти з Росії. Це промисловість, від якої мають великі вигоди президент Путін та його олігархи», - зазначив у вівторок, 1 березня, Джастін Трюдо. Він повідомив, що до України будуть продовжені поставки протитанкової зброї та боєприпасів. «Канада і надалі підтримуватиме героїчну оборону України проти російської армії», - наголосив канадський прем’єр. Він також звернувся до канадського медіа-регулятора з проханням перевірити, чи є правова можливість прибрати з ефіру російський телеканал Russia Today (RT), який поширює пропаганду Кремля. «Ми надаємо Україні ще більше летальної допомоги, ми надішлемо 100 систем протитанкової зброї Carl Gustaf та 2000 ракет, і плануємо якнайшвидше їх доставити», - додала міністерка оборони Аніта Ананд.

Інформаційна агенція АР нагадує, що дотепер з Канади надійшло вже три вантажі з летальними і нелетальними засобами для української армії. Крім зброї, Канада постачала бронежилети, каски, протигази і прилади нічного бачення. Паралельно з підтримкою України в лютому Канада направила додаткові війська для зміцнення сил НАТО. 460 канадських вояків були передислоковані до Латвії. Анонсувалося також відправлення до регіону додаткового фрегата і морського патрульного літака.
Фінляндія відправить Україні 2 500 автоматів, 150 тис. набоїв до штурмових гвинтівок, 1 500 однозарядних протитанкових рушниць та 70 тис. комплектів бойового пайка, інформує сайт уряду Фінляндії. Крім того 27 лютого президент цієї країни прийняв рішення про доставку в Україну бронежилетів, композитних шоломів і бригад швидкої медичної допомоги. Також фінський уряд вирішив дозволити повторну передачу артилерії з Естонії в Україну.
Йдеться про приблизно чотири десятки 122-міліметрових гаубиць, які були виготовлені ще Німецькою демократичною республікою (НДР). В 1990-х влада об’єднаної Німеччини продала їх Фінляндії, а у 2009 році гармати офіційно придбала Естонія для власного війська. Максимальна дальність стрільби гаубиці - 15,4 км, скорострільність - 6/8 пострілів за хвилину, час переведення з похідного положення в бойове - 1,5-2,5 хв. В Україні гаубиці Д-30 є на озброєнні артилерійських підрозділів Сухопутних і Десантно-штурмових військ. Певна кількість гаубиць є і в Національній гвардії МВС України, інформує
armyinform.com.ua.
Уряд Польщі запропонував, щоб ця країна стала хабом для доставки зброї та припасів
Також, як повідомило агентство Reuters, уряд Норвегії передасть Україні до двох тисяч одиниць протитанкових гранатометів M72. Це рішення скасовує політику Норвегії, яка діяла з 1950-х років, згідно з якою країна не надсилала зброю країнам, що не входять до НАТО, і які перебувають у стані війни або ризику збройного конфлікту.
«Норвегія проводить сувору політику щодо експорту військової техніки, але Україна зараз стикається з надзвичайними обставинами», – сказав прем’єр-міністр Йонас Гар Стьоре. Також через вторгнення РФ в Україну найбільший у світі суверенний фонд - норвезький Government Pension Fund Global (GPFG) - позбавиться своїх російських активів у сумі близько 2,8 млрд USD.
Італія заявила, що надасть Україні зброю та запропонувала допомогу біженцям, які рятуються від російського вторгнення. Декрет, ухвалений кабінетом прем’єр-міністра Маріо Драгі, передбачає «військову техніку, матеріали та обладнання для уряду України». Як уточнює агентство Reuters, рішення має бути схвалено парламентом країни, перш ніж воно набуде чинності.
Україна запровадила тимчасовий безвізовий режим для іноземців, які хочуть вступити до Інтернаціонального легіону оборони
Указ також запровадив надзвичайний стан до кінця поточного року для допомоги українським біженцям та містив заходи, спрямовані на зниження залежності Італії від російського газу для запуску своїх електростанцій, якщо це виявиться необхідним. Також італійський уряд виділив 10 млн євро на зміцнення об’єктів для біженців, збільшивши місткість своїх центрів гостинності до 16 тис. місць. Італійський кабінет міністрів також заснував фонд у розмірі 500 тис. євро, який дозволить українським студентам, дослідникам та викладачам продовжити свою роботу в італійських університетах та мистецьких інститутах.
Румунські урядовці підтримують Україну і вирішили надати українській армії боєприпаси та військову техніку. Також сусідня країна висловила готовність приймати поранених українських військових та мирних громадян, які постраждали внаслідок російської агресії, про це повідомив генеральний штаб ЗСУ. «Речник уряду Румунії Дан Кербунару повідомив, що окрім боєприпасів та військової техніки (бронежилети, каски), Румунія також допоможе Україні паливом та другим траншем медичного обладнання та медикаментів на понад 3 млн євро», - вказано у повідомленні.
Ще вранці 27 лютого уряд Румунії оголосив, що їхні військові шпиталі готові надавати медичну допомогу пораненим українцям, і закликав румунів здавати кров. Прем’єр-міністр країни особисто показав приклад. «Разом з кількома міністрами я здав кров у військовому госпіталі швидкої допомоги «Доктора Керол Давіла» у Бухаресті для поранених з України. Ми зробили це, вважаючи за потрібне, особистим прикладом показати, що ми стоїмо з тими, кому потрібна кров», - сказав прем’єр-міністр Ніколає Чуке. Голова уряду Румунії висловив підтримку Україні та обіцяє розширити перелік заходів своєї країни для допомоги українцям.
Інтернаціональний легіон
Україна із вівторка, 1 березня, запровадила тимчасовий безвізовий режим для іноземців, які хочуть вступити до Інтернаціонального легіону оборони України. Відповідний указ підписав президент Володимир Зеленський.
«Ввести з 1 березня 2022 року тимчасово на період дії воєнного стану до прийняття президентом України відповідного рішення безвізовий режим в’їзду в Україну для громадян іноземних держав, які бажають вступити до Інтернаціонального легіону оборони України, крім громадян держави, визнаної державою-агресором», – йдеться в президентському указі.
Нагадаємо, що Володимир Зеленський закликав громадян іноземних держав, які бажають «приєднатися до безпеки в Європі та в світі», приєднатися до Інтернаціонального легіону територіальної оборони нашої країни.
Прикордонникам потрібні авто, вантажівки і автобуси
Прикордонникам у західних областях терміново потрібні техніка підвищеної прохідності та водії! Прикордонники звертаються до усіх небайдужих з проханням допомогти з повнопривідною легковою та вантажною автомобільною технікою, пасажирськими автобусами. Зазначений транспорт необхідний для виконання бойових завдань з оборони нашої держави. А також звертаємося до громадян, які мають можливість при необхідності здійснити перевезення особового складу та вантажів власним автотранспортом.
Якщо можете допомогти, телефонуйте:
• (067)-927-02-64 - Чернівецький прикордонний загін;
• (050)-236-51-56 - Мукачівський прикордонний загін;
• (068)-598-48-75 - Чопський прикордонний загін;
• (068)-649-24-95 - Львівський прикордонний загін;
• (067)-680-68-41 - м. Великі Мости, Кінологічний навчальний центр (Львівська область);
• (098)-573-33-44 - Луцький прикордонний загін;
Дякуємо за підтримку! Разом до перемоги!
Мовою цифр
Майже 80 тисяч чоловіків повернулися в Україну
За час російської агресії з-за кордону повернулося в Україну майже 80 тис. українців, більшість з яких – чоловіки, повідомляє пресслужба Міністерства внутрішніх справ у Телеграмі. «Зазначимо, що за час відбиття агресії люди не лише покидали Україну. З-за кордону повернулися майже 80 тис. наших співвітчизників, з яких більшість – чоловіки. Патріоти, які працювали чи тимчасово проживали за кордоном, прибувають до України, щоб поповнити лави Збройних сил, інших військових формувань та сил територіальної оборони. Пишаємося співвітчизниками!» – наголосили в МВС.
Президент РФ Путін, готуючи вторгнення, недооцінив пристрасне бажання українського народу захищати власну країну. Про заявив прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон на пресконференції у Варшаві із польським колегою Матеушем Моравецьким.
«Зрозуміло, що Володимир Путін готовий застосувати варварську і невибіркову тактику проти невинних мирних жителів, бомбити багатоквартирні будинки, закидати ракети в багатоповерхівки, вбивати дітей, що ми бачимо у все більшій кількості. Але він фатально недооцінив пристрасне бажання українського народу захищати власну країну», - сказав Борис Джонсон.
Він також зазначив, що хоче віддати належне лідерству та мужності, які проявляє Володимир Зеленський. «Я думаю, що він надихнув і мобілізував не лише свій народ, а й світ на обурення тим, що сталося. Ми продовжимо підтримувати наших українських друзів, і ми продовжуватимемо це робити стільки, скільки буде потрібно. Того чи іншого дня я абсолютно переконаний, я як ніколи впевнений, що Путін зазнає невдачі», - сказав британський прем’єр.