Своїми рішеннями щодо визнання «незалежності» так званих «ДНР» та «ЛНР» Російська Федерація (РФ) порушує суверенітет і територіальну цілісність України та легалізує свої війська на Донбасі, які перебували там з 2014 року, – з такими словами президент України Володимир Зеленський в ніч вівторка, 22 лютого, звернувся до українців.
«Це початок російського вторгнення в Україну… Усе ще понад 150 тисяч військових РФ перебувають довкола України. Це зокрема російські військові в Білорусі, які можуть атакувати Україну з півночі. Там перебувають наступальні ракетні комплекси. Російські кораблі маневрують у Чорному морі, на півдні від України. Ми все ще вважаємо, що Росія буде рухатися далі й планує масивний воєнний напад проти України. Сподіваємось, що ми помиляємося. Але Росія лише вдається до ескалації проти українських територій і міст, зокрема столиці Києва», – заявив 22 лютого президент США Джо Байден.
Байка про Леніна та «єдиний народ»
21 лютого Володимир Путін, президент Російської Федерації (РФ), підписав укази про визнання «незалежності та суверенітету» терористичних угруповань «Донецька народна республіка» (ДНР) і «Луганська народна республіка» (ЛНР). Федеральні збори РФ наступного дня слухняно підтримати це рішення та ратифікувати договори про дружбу й взаємну допомогу з обома «республіками». Уже в ніч на 22 лютого на території Окремих районів Донецької та Луганської областей (ОРДЛО) почали з’являтися підрозділи регулярних збройних сил РФ. Вони перетнули кордон абсолютно не криючись, під російськими триколорами.
«Ми все ще вважаємо, що Росія буде рухатися далі й планує масивний воєнний напад проти України», - Джо Байден, президент США
Перед цим Путін виступив з довгою промовою, в якій традиційно багато базікав про «спільну історію» та «єдиний народ» та вчергове розказав, що України та українців, мовляв, ніколи не існувало. Їх нібито придумав його тезка Ленін. «У результаті більшовицької політики виникла радянська Україна, яку й досі в наші дні можна назвати «Україна ім. Володимира Ілліча Леніна». Він – її автор та архітектор», – теревенив президент РФ.
А потім обурився, що в Україні позносили пам’ятники засновнику СРСР. «Це в них декомунізація називається. Ви хочете декомунізації? Ну що ж, нас це цілком задовольняє. Але не треба, як кажуть, зупинятися на півшляху. Ми готові показати вам, що значить для України справжня «декомунізація»!», - лютував кремлівський диктатор.
Він знову повторив одну зі своїх улюблених побрехеньок, нібито сучасні межі України є «неправильними», бо не враховують інтересів РФ. Буцімто східні терени України, Кримський півострів та Причорномор’я «споконвічно» були російською територією. Крім того, він згадав про входження Кримського півострова до складу Української Радянської Соціалістичної Республіки в 1954 року, зазначивши, що Микита Хрущов, тодішній керівник СРСР, «дарма ухвалив таке рішення».
Перші санкції США проти РФ стосуватимуться двох банків, а також зовнішнього державного боргу Москви
Далі почався традиційний пропагандистський набір про «кривавий переворот 2014 року», «розгул радикалізму», «військову накачку Заходом» і тому подібне. Путін знову звинуватив офіційний Київ в ескалації на Донбасі, мовляв саме українська сторона «вбиває там мирних жителів» і готує «бліц-криг». Далі – чітка й неприхована погроза: «Від тих, хто захопив і утримує владу в Києві, ми вимагаємо негайно припинити бойові дії. Інакше вся відповідальність за можливе продовження кровопролиття буде цілком і повністю на сумлінні правлячого на території України режиму».
Чітка й неприхована погроза не забарилася. Путін заявив, що РФ визнала кордони «ЛДНР» у межах Донецької та Луганської адміністративних областей. «Їх визнали (лише РФ – «Львівська Пошта»), а значить визнали й всі їхні фундаментальні документи, в тому числі й «конституції». А в тих «конституціях» прописані кордони в рамках Донецької та Луганської областей в той час, коли вони були в складі України», - заявив Путін.
Санкційна злива

Перші санкції США проти РФ стосуватимуться двох банків, а також зовнішнього державного боргу Москви. Про це заявив президент США Джо Байден на брифінгу 22 лютого. Він зазначив, що Вашингтон підготував санкційну відповідь разом із союзниками по НАТО. «Ми місяцями говоримо, що будемо діяти разом, якщо Росія вдасться до кроків проти України, і тут немає сумнівів: РФ вдалася до кроків проти України», – наголосив він. За словами Байдена, санкції повністю блокуватимуть діяльність двох фінансових установ – «ВЕБ» та «військового банку» (ідеться про «Промсвязьбанк», який є опорним для підприємств оборонно-промислового комплексу РФ).
«Також будуть санкції проти суверенного боргу Росії – це значить, що РФ не зможе запозичувати на зовнішніх ринках і торгувати новими державними облігаціями на ринках. Також ми запроваджуємо санкції проти російських еліт та їхніх родин. Вони беруть участь у корупційній політиці й мусять страждати також. Коли Росія розмірковує про наступні кроки, ми також готуємося до наступних кроків і ціна для Росії буде ще більшою», – розповів президент США.
Рада Євросоюзу на неформальному засіданні в Парижі 22 лютого також погодила пакет антиросійських санкцій. «Цей пакет санкцій, погоджений одноголосно державами ЄС, завдасть Росії шкоди, від нього буде дуже боляче», – заявив верховний представник Євросоюзу зі зовнішньої та безпекової політики Жозеп Боррель.
Не менш болючим стало для Путіна й рішення зупинити процес сертифікації газогону «Північний потік-2»
Як пояснила Німецька хвиля, це засідання Ради ЄС було неформальним, тобто на ньому не могли ухвалювати юридичні рішення. Тому міністри дали поки політичну згоду на санкції. Остаточно ухвалити їх планують найближчими днями. Набудуть чинності вони одразу після їхньої публікації.
Перший вид заходів – персональні санкції. Цього разу список буде незвично довгим. За словами Жозепа Борреля, до нього потраплять 351 депутат держдуми, який голосував за звернення до Путіна з проханням визнати незалежність «ЛДНР». Також у санкційному списку – ще 27 фізичних і юридичних осіб, «котрі грають роль у підірванні чи створенні загрози територіальній цілісності, суверенітету та незалежності України». Серед них будуть зокрема представники оборонного сектора, які грали роль у «вторгненні та дестабілізації» України, а також банки, котрі фінансують операції в ОРДЛО. Їхні прізвища та назви стануть відомі лише після офіційної публікації рішення про санкції.
Другий вид – це фінансові санкції. Вони мають обмежити доступ російської держави та уряду до капіталу в ЄС, до фінансових ринків і послуг. Мета – «обмежити фінансування політики ескалації та агресії», говориться у пропозиції санкцій, опублікованій президентами Європейської Ради Шарлем Мішелем і Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн. Третій вид санкцій стосуватиметься торгівлі ЄС з сепаратистськими утвореннями на Донбасі. Це будуть заходи, подібні до запроваджених щодо Криму санкцій.
Не менш болючим стало для Путіна й рішення канцлера Німеччини Олафа Шольца зупинити процес сертифікації газогону «Північний потік-2». «Я попросив федеральне міністерство економіки відкликати доповідь щодо забезпечення енергобезпеки. Це звучить як технічний момент, але це необхідний крок, щоб тепер не могла відбутися сертифікація газопроводу. Без цієї сертифікації «Північний потік-2» не може бути запущено», – сказав канцлер Німеччини.
Призов резервістів та надзвичайний стан
Допомога Заходу Україні, звісно, необхідна. Але російського ворога треба бити самому. В середу, 23 лютого, стартував призов резервістів першої черги в особливий період віком від 18 до 60 років. Це будуть як офіцери так і рядовий та сержантський склад. «На сьогоднішній день немає потреби в загальній мобілізації. Нам необхідно оперативно доукомплектувати українську армію та інші військові формування», - повідомив Володимир Зеленський у відеозверненні до українців увечері вівторка, 22 лютого.
Максимальний термін служби - один рік. Резервісти оперативного резерву першої черги проходитимуть службу в тих військових частинах і за тим фахом, в яких вони проходили службу до цього та підписали контракт для проходження служби в оперативному резерві першої черги (ОР-1). Як пояснили в службі зв’язків з громадськістю командування Сухопутних військ ЗСУ, якщо під час попередньої служби військовослужбовець був водієм-механіком в умовній військовій частині А0000, то його призиватимуть у цю ж частину, на цю ж військово облікову спеціальність. За призваними резервістами зберігатиметься робоче місце та середньомісячна заробітна плата.
Стартував призов резервістів першої черги в особливий період віком від 18 до 60 років
Відповідно до підписаного напередодні указу президента України, «резервісти оперативного резерву першої черги мають самостійно з’явитись у свої військові частини або ТЦК та СП (територіальний центр комплектування та соціальної підтримки – «Львівська Пошта») за телефонним дзвінком або ж отримавши повістку для явки у свій ТЦК». Якщо резервіст з тих чи інших причин, передбачених законом, не може бути призваним, йому необхідно особисто надати підтверджуючі документи. За неявку чи ігнорування виклику передбачено адміністративну або кримінальну відповідальність.
Резервістами оперативного резерву є військовослужбовці, які звільняються зі строкової військової служби, військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, які за своїми професійно-психологічними характеристиками і станом здоров’я придатні до служби у військовому резерві та відповідають встановленим вимогам проходження служби у військовому резерві, та набули певної військової облікової спеціальності.
Відповідно до закону про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо удосконалення окремих питань виконання військового обов’язку та ведення військового обліку, протягом доби резервісти можуть бути призвані на військову службу в особливий період без оголошення мобілізації. Право оголосити про такий призов має президент України – верховний головнокомандувач ЗСУ.

23 лютого РНБО під головуванням Володимира Зеленського ухвалила рішення про запровадження надзвичайного стану на всій території України, окрім Донецької та Луганської областей, де триває Операція об’єднаних сил. Як повідомив секретар РНБО Олексій Данилов на брифінгу за результатами засідання, після підписання відповідного указу президента про запровадження надзвичайного стану його має затвердити Верховна Рада. Парламент 23 лютого це зробив. З 24 лютого в Україні ввели надзвичайний стан терміном на 30 діб. Верховна Рада України голосами 335 парламентаріїв затвердила Закон «Про затвердження Указу Президента України «Про введення надзвичайного стану в окремих регіонах України».
Що це означає:
– встановлення особливого режиму в'їзду та виїзду (за потреби);
– обмеження руху транспортних засобів та їх огляд (за потреби);
– посилення охорони громадського порядку та об'єктів, що забезпечують життєдіяльність населення та народного господарства;
– заборона проведення масових заходів, крім заходів, заборона проведення яких встановлюється судом (за потреби);
– заборона страйків;
– тимчасова чи безповоротна евакуація людей із місць, небезпечних для проживання, з обов'язковим наданням їм стаціонарних або тимчасових жилих приміщень;
– запровадження комендантської години (заборона перебувати на вулицях та в інших громадських місцях без спеціально виданих перепусток і посвідчень особи у встановлені години доби, за потреби);
– перевірка документів у громадян, а в необхідних випадках — проведення особистого огляду, огляду речей, транспортних засобів, багажу і вантажів;
– заборона призовникам, військовозобов'язаним та резервістам змінювати місце проживання без відома відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління та/або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки України;
– заборона виготовлення і розповсюдження інформаційних матеріалів, що можуть дестабілізувати обстановку;
– заборона роботи аматорських радіопередавальних засобів та радіовипромінювальних пристроїв особистого користування;
– особливі правила користування зв'язком та передачі інформації через комп'ютерні мережі (за потреби).
Здійснення заходів по впровадженню та забезпеченню дії надзвичайного стану покладається на орган виконавчої влади, органи місцевого самоврядування та відповідні військові командування у відповідності із Законом України «Про правовий режим надзвичайного стану».
Щодо Донецької та Луганської областей секретар РНБО пояснив, що там вводити надзвичайний стан неможливо через особливості законодавства. «На території Луганської та Донецької області діє окремий правовий режим, там триває операція Об’єднаних сил. Ці правові питання там вже вирішенні», - сказав секретар РНБО.

Як повідомив секретар РНБО, запрацюють обласні комісії, до складу яких входитимуть представники органів державної та місцевої влади, і, залежно від ситуації, вони ухвалюватимуть рішення про необхідні заходи безпеки, передбачені режимом надзвичайного стану. «Це буде посилення охорони громадського порядку та об’єктів, які забезпечують життєдіяльність населення та народного господарства. Це може бути обмеження й певний рух транспорту, може бути додатковий огляд транспорту, перевірка тих чи інших документів у фізичних осіб. Тобто це превентивні питання, щоб у країні зберігався спокій, працювала економіка», – розповів секретар РНБО, додавши, що головне завдання, яке ставить перед собою Російська Федерація, – досягти мети через внутрішню дестабілізацію.
«В умовах введення надзвичайного стану органи Національної поліції переведені в посилений порядок несення служби та взаємодії зі штабом зони територіальної оборони, який очолює голова ЛОДА Максим Козицький. Ми працюємо для створення безпечного середовища в області. Якщо мешканці мають запитання або якісь є незрозумілі ситуації, то телефонуйте на цілодобовий номер «102». Якщо ви є поруч з органами Нацполіції, звертайтесь за консультаціям. Будь-яких обмежень для продажу зброї населенню поки що не має. Про запровадження комендантської години теж не йдеться», – зазначив 23 лютого під час брифінгу Олександр Шляховський, керівник ГУ Нацполіції Львівщини.
«Про запровадження комендантської години не йдеться», - зазначив Олександр Шляховський, керівник ГУ Нацполіції Львівщини
Своєю чергою Іван Осипчук, керівник СБУ в Львівській області, наголосив, що Служба безпеки України працює в штатному режимі. Всі питання, пов’язані з державною безпекою, є на контролі в керівництва. «Штаб, який я очолюю, це Антитерористичний центр, є в посиленому режимі роботи. Відповідно на всі події, які будуть виникати, будемо реагувати вчасно, злагоджено, без паніки і без будь-якого сумніву», - зазначив Іван Осипчук.

Запровадження режиму надзвичайного стану не ускладнить життя громадян в Україні, але надасть додаткові інструменти для покращення захисту об’єктів критичної інфраструктури, заявили в головному управлінні СБУ в Києві. «Ситуація, в якій знаходиться наша держава, вимагає від нас єдності, спокою та рішучості. І готовності у будь-який момент часу задіяти всі можливості для захисту країни. Заради безпеки держави та нашої перемоги у гібридній війні ми маємо, перш за все, працювати на випередження, заздалегідь реагувати на виклики та продумувати кожен свій крок наперед, зважаючи на потенційний розвиток різноманітних сценаріїв», – мовиться у заяві СБУ.
Попереду – важкі випробування
Як повідомив Олексій Данилов, секретар Ради національної безпеки та оборони (РНБО), нині в Україні нараховується 36 тис. резервістів, які пройшли фронт. Він також наголосив, що Україна готова дати відсіч атакам на українські міста. «Щодо атаки на Київ чи будь-яке інше місто. Відсіч буде дана миттєва. Наше військо готове дати відсіч. Ми робимо все необхідне, щоб цього не сталося», - наголосив Данилов. За його словами, українська влада «чітко усвідомлює» всі процеси, які відбуваються на українських територіях і кордонах з Росією та Білоруссю, де продовжили спільні з РФ військові навчання. «Ми це все відслідковуємо і розуміємо що відбувається», - сказав секретар РНБО.

Олексій Резніков, міністр оборони України, заявив, що Кремль зробив іще один крок до відродження СРСР. В своєму зверненні до військовослужбовців 22 лютого глава Міноборони наголосив, що своїм рішення визнати «ЛДНР» Москва фактично дала змогу світовій спільноті побачити те, що українці знали вже вісім років.
«Завдяки вашій мужності, самовідданості і професіоналізму було зламано плани ворога, який усі ці роки вів підлу війну, ховаючись за жінками і дітьми. Обстрілював школи і житлові будинки. Викрадав і катував. Брехав і залякував. Грабував і нищив нашу землю. Тепер він показав своє справжнє обличчя. Обличчя злочинця, який хоче тримати у заручниках вільний світ. Який усвідомлює свій злочин і намагається пов’язати усіх навколо себе круговою порукою. Бо боїться. Адже за злочином неодмінно прийде покарання», – зазначив міністр.
Міністр додав, що відтепер Європа усвідомила справжню ціну уникання чесних відповідей. «Кремль зробив черговий крок до відродження Радянського Союзу. З новим Варшавським пактом і новим Берлінським муром. Єдине, що відділяє від цього – Україна і українська армія», – заявив він. Резніков пояснив, що для України наразі нічого не змінилося, ЗСУ продовжують боронити державу: «Тепер ми побачимо поряд справжніх друзів, яких стане більше. Тепер не зможуть сховатися ті «друзі», які не один рік вмовляли нас капітулювати».
Міністр попередив, що попереду - важкі випробування і втрати. «Але нас неодмінно чекає перемога. Бо ми на своїй землі і за нами правда. Українську армію підтримує наш народ. Віра людей – це ознака, що ми усе робимо правильно. Зараз усі зусилля військово-політичного керівництва держави і командування ЗСУ спрямовані на зміцнення оборони. Зокрема, на максимальне залучення допомоги партнерів, частину з якої ми вже отримали. Багато хто на емоціях підштовхуватиме до хаотичних рішень. Ми цього не допустимо. Наша сила – у єдності та впевненості. З холодною головою», – наголосив міністр оборони України.
МЗС закликає громадян України негайно залишити Росію: контакти дипустанов
У зв’язку з посиленням російської агресії проти України МЗС рекомендує українцям утриматися від будь-яких поїздок до РФ, а тим, хто вже перебуває в цій країні – негайно залишити її територію, повідомив сайт МЗС. Там наголосили, що нехтування цими рекомендаціями значно ускладнить забезпечення належного захисту українських громадян у РФ.
У разі виникнення обставин, що вимагають негайного консульського реагування, у МЗС повідомили контактні дані закордонних дипломатичних установ України на території РФ:
• Посольство України в Російській Федерації (тел.: +7 (919) 768-77-96; електронна пошта: emb_ru@mfa.gov.ua, consul_ru@mfa.gov.ua);
• Генеральне консульство України в Санкт-Петербурзі (тел.: +7 (921) 304-05-72; електронна пошта: gc_rus@mfa.gov.ua);
• Генеральне консульство України в Ростові-на-Дону (тел.: +7 (918) 587-99-93; електронна пошта: gc_rur@mfa.gov.ua);
• Консульство України в Єкатеринбурзі (тел.: +7 (953) 000-02-07; електронна пошта: gc_rue@mfa.gov.ua);
• Консульство України в Новосибірську (тел.: +7 (913) 379-12-93; електронна пошта: gc_nov@mfa.gov.ua).
Як повернутися з тимчасової окупації на контрольовану Україною територію: алгоритм дій
На тлі загострення ситуації на лінії розмежування в Донецькій та Луганській областях та незаконного визнання РФ псевдодержавних терористичних утворень в ОРДЛО, актуалізувалося питання гуманітарної підтримки громадян, які вирішили повернутися з тимчасово окупованих територій (ТОТ) в підконтрольні Україні райони. Ірина Верещук, віцепрем’єр-міністр – міністр з питань реінтеграції ТОТ України, повідомила, що влада має план гуманітарного реагування на посилення обстрілів та цинічну й злочинну поведінку Кремля. «Ми готові взяти на себе відповідальність і забезпечити всім необхідним – житлом, їжею, медикаментами – людей, які вирішать покинути територію ОРДЛО», – каже Ірина Верещук.
До уваги громадян, які наразі проживають на тимчасово окупованих РФ районах сходу України та збираються переїхати на підконтрольну Києву територію:
Перебуваючи в ТОТ, або вже після прибуття на підконтрольну українському уряду територію (перетнувши КПВВ на лінії розмежування або пункту пропуску на кордоні із РФ), ви можете звернутися за допомогою на гарячі телефонні лінії, номери телефонів яких вказані нижче. Слід зв’язуватися за номером, що відповідає тій області, в якій ви перебуваєте.
У телефонному режимі ви маєте повідомити на гарячу лінію оперативної чергової служби цивільного захисту своє місце перебування (КПВВ, населений пункт, інші орієнтири або дані геолокації) і конкретизувати, якої саме допомоги потребуєте. Чергові гарячих ліній проінструктують вас, як діяти, куди йти, якщо йдеться про самостійне прибуття до місця тимчасово наданого житла, пункту харчування чи надання медичної допомоги.
Важливі номери гарячих ліній служби цивільного захисту:
• Луганська область – (064) 524-11-03, (095) 910-19-20, (096) 298-51-00;
• Донецька область – (062) 645-82-82, (050) 347-90-70;
• Харківська область – (057) 700-30-90.
Мінреінтеграції повідомляє, що наразі триває процес напрацювання урядом та місцевою владою розв’язання практичних проблем, що виникають під час переміщення громадян із ТОТ, які шукають прихистку на контрольованій Україною території. Також існують неурядові організації, які теж можуть допомогти особам, що переміщуються з ТОТ. Їхні контактні дані:
• «Восток SOS». Основні контакти для загальних питань: (068) 220-43-37, (095) 397-98-48, (093) 923-14-86 Також можна заповнити онлайн-форму на отримання допомоги;
• «Донбас SOS» надає інформаційну і юридичну допомогу ВПО та цивільному населенню на непідконтрольних територіях. Гаряча лінія: 0-800-309-110;
• «Право на захист» – офіси є в Сєвєродонецьку, Слов’янську, Бахмуті, Маріуполі, Кураховому, Дніпрі, Запоріжжі та Харкові. Гаряча лінія для допомоги ВПО: (099) 507-50-90, (068) 507-50-90, (093) 507-50-90;
• Гуманітарна місія «Проліска» допомагає речами першої потреби, юридичні консультації. Гаряча лінія: (093) 202-22-32;
• «Данська рада з питань біженців» надає допомогу щодо гуманітарних питань, пов’язаних з перетином лінії розмежування. Контактний центр безоплатної правової допомоги: 0-800-213-103;
• «Червоний хрест» в Україні допомагає ВПО. Контакти: Луганська область: (050) 267-43-57; Донецька область: (050) 450-69-90, (062) 646-03-33.
Довіряйте офіційним джерелам інформації та користуйтеся тільки перевіреними даними – сторінки у мережі Фейсбук:
• Міністерство оборони України;
• Головнокомандувач ЗСУ/CinC AF of Ukraine;
• Генеральний штаб ЗСУ/General Staff of the Armed Forces of Ukraine;
• Сухопутні війська ЗСУ;
• ВМС ЗСУ;
• Командування Повітряних сил ЗСУ/Air Force Command of UA Armed Forces;
• Операція об’єднаних сил/Joint Forces Operation;
• Командування об’єднаних сил ЗСУ;
• Командування Сил спеціальних операцій ЗСУ;
• Командування Десантно-штурмових військ ЗСУ;
• Командування морської піхоти;
• Командування Сил логістики ЗСУ;
• Командування Сил підтримки ЗСУ;
• Командування Медичних сил ЗСУ;
• Командування Військ зв’язку та кібербезпеки ЗСУ;
• Територіальна оборона ЗСУ;
• Військова служба правопорядку в ЗСУ;
• Оперативне командування «Північ»/Operational Command North;
• Оперативне командування «Південь»/Operational Command South;
• Оперативне командування «Захід»;
• Оперативне командування «Схід»;
• ОТУ «Північ»;
• Командування угруповання військ «Південь»;
• Оперативно-тактичне угруповання «Схід»;
• Повітряне командування «Центр»;
• Повітряне командування «Південь»;
• Повітряне командування «Захід» Повітряних Сил ЗСУ;
• Повітряне командування «Схід»;
• Регіональне управління Сил територіальної оборони «Схід» ЗСУ;
• Регіональне управління Сил територіальної оборони «Захід»;
• Регіональне управління Сил ТрО «Північ» ЗСУ;
• Регіональне управління Сил територіальної оборони «Південь»;
• СтратКом ЗСУ/AFU StratCom;
• Інформагентство АрміяInform.