Високі ціни на енергоносії на світових ринках спонукають до перегляду тарифів на житлово-комунальні послуги для українців. Про це повідомив Національний банк України.
«Світові ціни на енергоносії залишатимуться високими довше, аніж очікувалося. Це буде не тільки тиснути на виробничі витрати бізнесу, а й вимагатиме поступової корекції тарифів на житлово-комунальні послуги», – мовиться у повідомленні НБУ. Зазначається, що саме необхідність приведення тарифів на житлово-комунальні послуги до економічно обґрунтованих рівнів у Нацбанку називають одним із головних проінфляційних ризиків. Через ризики інфляції держрегулятор погіршив її прогноз на 2022 рік. Раніше інфляцію очікували на рівні 5%, а тепер – 7,7%.
Водночас у НБУ пояснили, що одномоментне приведення тарифів до обґрунтованих усуне дисбаланси в енергетичному секторі, однак створить значний інфляційний тиск та призведе до погіршення очікувань. При цьому відстрочення рішень щодо тарифів на житлово-комунальні послуги акумулюватиме квазіфіскальні дисбаланси та ціновий тиск у майбутньому.
НБУ зауважує, що саме на цьому робили акцент і в Міжнародному валютному фонді під час першого перегляду програми стенд-бай. Серед основних напрямків її роботи визначили, зокрема, «зменшення фіскальних ризиків від квазіфіскальних операцій, зокрема в енергетичному секторі».
Як писала «Львівська Пошта», в Україні тарифи на газ для населення взимку залишаться незмінними: до кінця опалювального сезону діє річна пропозиція ціни на постачання газу для побутових споживачів від 7,96 до 13,5 грн/куб. Зокрема, клієнти «Нафтогазу» за річним тарифним планом «Фіксований» і надалі платитимуть 7,96 грн за куб. Така ціна діятиме до квітня 2022 року.
Що буде далі з цінами на газ, не може спрогнозувати ніхто. «Газова» війна, яку Путін оголосив Європі, вже у грудні призвела до шаленого зростання вартості блакитного палива на європейських газових хабах на рівні 800-1000 USD за 1 тис. куб. м. На початку січня «Газпром» утричі (порівняно з торішніми показниками) скоротив помпування палива через газотранспортну систему України. Мета очевидна – прискорити введення в експлуатацію вже добудований «Північний потік – 2». Однак сертифікація газогону наразі відкладена на невизначений період, адже, за новою німецькою коаліційною угодою, представники Партії зелених, яка послідовно критикувала газовий проєкт Кремля, взяли під контроль важливі для сертифікації міністерства.
Натомість із 1 січня зросли тарифи на централізоване водопостачання та водовідведення. Відповідне рішення для 45 водоканалів ухвалила Національна комісія, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП). Найбільше платитимуть клієнти «Запорізького облводоканалу» – 54,63 грн (без ПДВ) за 1 куб. м. Також найвищі ціни у користувачів «Уманьводоканалу» (47,92 грн за 1 куб. м) та «Бердянськводоканалу» (47,56 грн).
Львів’яни в новому році теж платитимуть більше. Як мовиться на сайті ЛМКП «Львівводоканал», для підприємства НКРЕКП встановила такі тарифи (вказані з ПДВ):
– централізоване водопостачання – 17,29 грн за 1 куб. м (рівень зростання – 13%, плюс 2,04 грн);
– централізоване водовідведення – 8,59 грн за 1 куб. м (рівень зростання – 16%, плюс 1,17 грн);
– водоспоживання (разом) – 25,88 грн за 1 куб. м (рівень зростання – 14%, плюс 3,21 грн).
Згідно з меморандумом, який у вересні минулого року підписали уряд, НАК «Нафтогаз України» та представники місцевої влади, вартість гарячої води до закінчення опалювального сезону зрости не мала б.