Шантаж Путіна спрямований не лише проти України, яку він хоче повернути під свій контроль, зокрема вимагаючи права вето щодо євроатлантичного курсу. Президент Російської Федерації (РФ) прагне насамперед принизити Захід і встановити свою сферу впливу в Європі, зазначає Дмитро Кулеба, міністр закордонних справ (МЗС) України, в авторській статті для французького часопису Le Figaro, опублікованій 18 січня.
Він упевнений, якщо західній дипломатії не вдасться запобігти новому нападу РФ на Україну, весь порядок безпеки в Європі буде порушений, інформує пресслужба МЗС. Але не дипломатією єдиною. Україна також потребує озброєнь та військового спорядження, щоб дати гідну відсіч агресору. Хто і як допомагає Україні – читайте в матеріалі «Львівської Пошти».
США: дипломатія та сотні мільйонів доларів
19 січня до Києва прибув Ентоні Блінкен, державний секретар США. «Ми маємо одну країну – Російську Федерацію, яка своїми діями показує, що може просто змінювати межі своїх сусідів силою; показує, що може вирішувати за своїх сусідів, якими мають бути їхні рішення; з ким вони можуть вступати в союзи, замість громадян цієї країни через їхній обраний уряд. Маємо країну, яка каже, що це нормально мати сфери впливу, в яких вона може підпорядковувати своїй волі інші країни. Якщо ми залишимо це безкарним, то відкриємо скриньку Пандори. І це стосується не лише України», – заявив Блінкен у відеокоментарі для Pod Save America, відповідаючи на запитання, чому Україна настільки важлива для США. За його словами, тоді й інші автократичні країни в світі можуть заявити: «Ми теж так робитимемо. І це буде рецептом конфлікту, рецептом хаосу, рецептом людських страждань та рецептом підриву демократії».
Адміністрація Байдена секретно затвердила 200 млн доларів екстреної військової допомоги Україні
17 січня група зі семи американських сенаторів зустрілася з Володимиром Зеленським у Києві. Візитери висловили одностайну підтримку суверенітету й територіальної цілісності України. Як повідомили в пресслужбі президента, вони наголосили на «повному та беззаперечному праві нашої держави самостійно визначати шляхи забезпечення власної безпеки».
Під час брифінгу Річард Блюменталь, сенатор-демократ, заявив, що в разі вторгнення РФ в Україну, США нададуть Україні летальну зброю. «Я думаю, Володимир Путін зробив найбільшу помилку в своїй кар’єрі, недооцінивши, наскільки хоробро народ України боротиметься з ним, якщо він вторгнеться. Ми взапровадимо дуже болючі економічні санкції, але ще важливіше те, що ми дамо народу України летальну зброю, яку українці потребують для того, щоб захищати свої життя. Чи це будуть «Джавеліни», чи «Стінгери», стрілецька зброя або катери – Російська Федерація заплатить високу ціну», – заявив Річард Блюменталь.
Україна може отримати гелікоптери, які належали Афганістану
Сенатор Кріс Мерфі також високо оцінив готовність України до боротьби. «Якщо Путін думає, що збирається ввійти в Україну без значної боротьби, то він принципово неправильно зрозумів український народ та його готовність до спротиву», – наголосив він.
19 січня телеканал CNN повідомив, що адміністрація Джо Байдена розглядає можливість постачання Україні додаткових озброєнь для опору російській окупації. Зокрема, мовитиметься про постачання українській армії додаткових боєприпасів, мінометів, протитанкових ракет «Джавелін» і зенітних ракетних комплексів, передає Голос Америки.
А портал Defence Blog повідомив, що Україна також може отримати гелікоптери Мі-17В5 та Мі-8МТВ, які належали військово-повітряним силам Афганістану. Ці вертольоти використовувалися під час втечі афганських урядових лідерів та військовослужбовців після перемоги «Талібану». Щоправда, технічний стан цих повітряних машин невідомий.
Велика Британія надала понад тисячу протитанкових комплексів
Нагадаємо, що у грудні минулого року Конгрес схвалили проєкт оборонного бюджету США на 2022 рік сумою 778 млрд доларів, з них на підтримку України передбачено виділення 300 млн. Крім того, лише тепер стало відомо, що наприкінці грудня минулого року адміністрація Джо Байдена секретно затвердила 200 млн доларів екстреної військової допомоги Україні. Однак до сьогоднішнього дня адміністрація відмовлялася давати коментарі з цього приводу. Представники Білого дому не були уповноважені обговорювати цю тему публічно до візиту державного секретаря Ентоні Блінкена до Києва.
Цей пакет допомоги містить види оборонного обладнання, які США надавали Україні раніше, зокрема стрілецьку зброю та боєприпаси, радіостанції, медичне обладнання, запасні частини та інше. Як пояснила Українська служба BBC, пакет затверджено завдяки спеціальним повноваженням президента США надавати екстрену допомогу країні, що перебуває в небезпеці, не отримуючи для цього дозволу Конгресу. Команда президента потім має пояснити американським законотворцям, що «непередбачена небезпека потребувала негайної військової допомоги».
Канада направила в Україну бійців елітного підрозділу спеціальних операцій
10 січня група конгресменів від Республіканської партії ініціювала законопроєкт, який передбачає суттєве збільшення військової підтримки Києву та надання Україні статусу держави «НАТО-плюс» для прискореного розгляду питань щодо продажу деяких американських оборонних товарів і послуг.
У 2021 році США надали безпекову допомогу Україні на 450 млн доларів. Зокрема, 275 млн виділено в межах програми «Ініціатива сприяння безпеці України», 115 млн доларів – за програмою «Іноземне військове фінансування». Крім того, наприкінці року США виділили Україні додатковий пакет допомоги з безпеки на 60 млн доларів – стрілецьку зброю та боєприпаси.
Велика Британія: протитанковий рекорд
Станом на ранок 19 січня, відповідно до даних Flightradar24, за дві доби з британської авіабази Brize Norton до Борисполя скеровано шість літаків C-17A Globemaster III, які доставили близько тисячі високоточних протитанкових ракетних комплексів (ПТРК) NLAW. Отже, Велика Британія лише за дві доби надала більше протитанкових засобів, ніж усі країни НАТО з 2014 року, пише Defense Express.
«Безперечно, це зміцнило наші війська, це посилило нашу оборонну спроможність. І я хочу підкреслити, що ця допомога буде використана винятково з оборонною метою, для захисту наших військ, для захисту критичної інфраструктури, для захисту мирного населення від будь-яких проявів, будь-яких дій, які зможуть призвести до ескалації», – наголосив Анатолій Петренко, заступник міністра оборони України з питань європейської інтеграції. «Ці ПТРК – ближнього радіуса дії, але вони можуть змусити людей зупинитися та задуматися, що вони роблять. І якщо танки ввійдуть в Україну, вторгнуться в неї, то ці комплекси стануть частиною захисного механізму», – додав Бен Воллес, міністр оборони Великої Британії.
Протитанкові комплекси NLAW з дальністю стрільби до 800 метрів – не така потужна зброя, як американські «Джавеліни», але здатні вивести з ладу танк чи іншу бронетехніку, влучивши в них згори, де найтонший броньовий захист.
Канада: надання зброї зараз обговорюють
Про це 18 січня Мелані Жолі, міністерка закордонних справ Канади, заявила в Києві на спільній пресконференції з Дмитром Кулебою. «Ми чули чіткі запити з боку української влади, і багато посадовців тут нагадували про це прохання. Ми знаємо, що наша роль у цьому контексті важлива, тож розглядаємо варіанти і будемо оперативно ухвалювати рішення», – зазначила вона. Хоча ще минулого тижня в інтерв’ю канадському телеканалу CTV на пряме запитання з цього приводу міністерка відповіла, що хоча Оттава й збирається підтримати Україну в протистоянні з РФ, відверто уникала чіткої відповіді в контексті потенційної військової допомоги.
Київ планує придбати ще близько двох десятків «Байрактарів»
Також 18 січня стало відомо, що Канада скерувала в Україну групу бійців елітного підрозділу полку спеціальних операцій (CSOR). Канадський телеканал Global News з посиланням на співрозмовників в уряді повідомив, що присутність в Україні канадських спецпризначенців – це спроба НАТО стримати російську агресію в Україні та визначити шляхи допомоги українському уряду. Підрозділ також отримав завдання допомогти розробити план евакуації канадських дипломатів у разі повномасштабного вторгнення РФ.
Нині Канада утримує в Україні приблизно 200 військовослужбовців у межах операції UNIFIER. Канадські військові тренують українських нацгвардійців та військовиків у навчальному центрі Національної академії сухопутних військ ім. гетьмана Петра Сагайдачного в Яворівському районі на Львівщині.
Туреччина: ще більше «Байрактарів»
19 січня Реджеп Тайїп Ердоган, президент Туреччини, заявив, що 3 лютого відвідає Київ для переговорів з Володимиром Зеленським і запрошує його та Путіна провести зустріч на турецькій території, щоб «врегулювати розбіжності» між двома країнами. Напередодні Ердоган назвав «далеким від реальності» сценарій окупації України з боку РФ. Президент Туреччини впевнений, що в сучасному світі прагнення до окупації чужих земель не призведе до бажаного результату. «Настав час для повного унеможливлення сценарію війни з політичного порядку денного», – наголосив він. Також Ердоган підкреслив, що під час кожної розмови з Путіним заявляє, що Туреччина проти окупації Криму, і позиція його країни щодо цього однозначна.
Берлін відмовляється надавати Україні будь-яке озброєння
Нагадаємо, що Туреччина продала Україні кілька десятків ударних безпілотників «Байрактар», що викликало неприховану лють Путіна. А у грудні агентство Bloomberg повідомило, що Київ планує придбати у турецької компанії Baykar ще близько двох десятків «Байрактарів», а також контрольні станції та ракети. Щоправда, Bloomberg не уточнило, чи йдеться саме про ударний Bayraktar TB2. За публічною інформацією на сайті компанії, всього «Байрактарів» – чотири види з різним функціоналом.
Німеччина: жодного патрона
Натомість Берлін уперто відмовляється надавати Україні будь-яке озброєння. Про це ще раз категорично заявила Анналена Бербок, міністерка закордонних справ Німеччини, під час візиту до Києва 17 січня.
Напередодні Андрій Мельник, посол України в Німеччині, в інтерв’ю виданню Frankfurter Allgemeine Zeitung ще раз закликав Берлін таки схвалити постачання зброї до України на тлі загрози російського вторгнення. «Люди в Україні вкрай розчаровані. Тепер настав момент істини – хто справжній товариш», – написав дипломат.
Він назвав конкретні види озброєнь, які хотіла б отримати Україна від Німеччини. «Насамперед мовиться про бойові кораблі – одні з найкращих у світі, які нам вкрай необхідні для ефективного захисту довгого узбережжя Чорного і Азовського морів», – наголосив Андрій Мельник. За його словами, Україна також потребує найсучасніших зенітних комплексів, які, як він зазначив, виробляють німецькі оборонні концерни. «Україна вже багато років домагається постачання зброї з Німеччини для захисту від можливого російського вторгнення, але поки безуспішно», – пише Німецька хвиля.
Україна: «Збройні сили виконають свій обов’язок»
Валерій Залужний, генерал-лейтенант, головнокомандувач Збройних сил України (ЗСУ), до скупчення військ РФ ставиться спокійно, адже впевнений, що українське військо виконає свій обов’язок. «Я був стурбований колись, але лише раз, у 2014 році, коли вперше отримав на складі автомат, бронежилет та поїхав на війну. Тоді була стурбованість, а потім це вже було виконання своєї роботи», – розповів він в інтерв’ю Укрінформу.
Хоча наголосив, що в РФ є всі можливості різко збільшити чисельність свого угруповання на українських кордонах. «Минулого тижня під час засідання Військового комітету НАТО, який є вищим військовим органом Альянсу та об’єднує начальників генеральних штабів збройних сил, я доводив до наших партнерів по НАТО, що це не ілюзія, а реальна загроза. Варто враховувати, що нам протистоїть держава-агресор, у якої майже мільйонне військо», – заявив Валерій Залужний.
«Джавеліни» за 36 секунд знищили сім танків
Розповів він й про високі бойові характеристики «Джавелінів», які вже є на озброєнні ЗСУ. За його словами, для російських танків сьогодні не існує жодного захисту від цієї зброї. «Нам було цікаво на це подивитися, особливо після широкої реклами з боку Російської Федерації щодо наявності «дахового» захисту від цих систем. Ми спроєктували такий захист та провели навчання доволі відкрито. Ми ні від кого не ховалися й запросили доволі широку аудиторію. На очах журналістів група людей, які під’їхали до місця навчань на звичайній вантажівці, за 36 секунд знищила колону танків. Сім танків за 36 секунд. Присутні навіть не одразу зрозуміли, що і як відбулося», – розповів головнокомандувач ЗСУ.
Натомість Олексій Данілов, секретар Ради національної безпеки та оборони (РНБО), наголосив, що Україна постійно відчуває підтримку західних партнерів і розраховує на її продовження щодо протистояння агресії з боку РФ. «Це стосується матеріальної допомоги, особливо в частині повітряно-військової оборони та засобів боротьби с російськими безпілотниками, які наростили можливості проведення розвідувальних заходів на українській території. Вкрай важливим також є проведення західних військових навчань – і сил НАТО, і спільних з Україною, що дуже нервує росіян і змушує їх постійно відволікати сили та засоби. Окреме питання – постійна присутність на ротаційній основі кораблів НАТО в Чорному морі, насамперед мовиться про кораблі з ракетним озброєнням», – зазначив Олексій Данилов у інтерв’ю Українській правді.
В Україні цього року відбудеться дев’ять багатонаціональних військових навчань, зокрема українсько-американські «Сі Бриз» та «Репід Трайдент», українсько-британські «Козак Мейс», українсько-румунські «Ріверайн». До них планують залучити 21 тис. українських військових та близько 11,5 тис. іноземних з військовою технікою. На ці потреби в українському бюджеті передбачено понад 100 млн грн, повідомила пресслужба Міністерства оборони.
Також стало відомо, що у 2022 році 167 українських вояків пройдуть навчання у військових навчальних закладах 13-ти країн світу: США, Великобританії, Туреччини, Німеччини, Естонії, Італії, Латвії, Литви, Австрії, Польщі, Словенії, Румунії та Словаччини. Олексій Резніков, міністр оборони, наголосив, що подібні програми є важливим внеском міжнародних партнерів у професійний розвиток українських військових на всіх рівнях управління. «Наш основний потенціал – це люди, які керують технікою, планують операції, аналізують ситуацію. І завдяки нашим міжнародним партнерам наші військові мають можливість підвищувати кваліфікацію в найкращих профільних вишах і тренувальних закладах за кордоном та впроваджувати євроатлантичні принципи вже в Україні», – заявив Олексій Резніков.
Мовою цифр
Не сидить склавши руки й Україна. За січень-грудень 2021 року підприємства Державного концерну «Укроборонпром» наростили обсяги виробництва озброєння, військової техніки та іншої продукції до 39 млрд грн, що на 24% (або на 7,6 млрд) більше, ніж торік, повідомили в пресслужбі «Укроборонпрому». «Ми відповідально озброювали нашу армію та виконували зовнішньоекономічні контракти», – розповів Ігор Фоменко, заступник генерального директора «Укроборонпрому» з виробництва.
Зазначається, що найбільше в 2021 році підприємства виготовили (включно з модернізацією, ремонтом та наданими послугами) авіаційної техніки та обладнання – на 15,7 млрд грн. Це на 4,1 млрд грн або на 36% більше, ніж 2020-ого.
Зросло й виробництво високоточної зброї та боєприпасів: у 2021 році обсяг виробленої продукції склав 8,6 млрд грн, що на 34% або 2,2 млрд грн більше, ніж у 2020-ому. Зросло також виробництво військово-морської техніки – на 19% (4,6 млрд грн порівняно із 3,9 млрд у 2020-ому). Збільшення обсягів виготовленої продукції та наданих послуг спостерігається і на підприємствах радіолокації, радіозв’язку і спеціального приладобудування. Мовиться про 2,8 млрд грн, що на 7% більше порівняно з 2020 роком. Виробництво бронетанкової техніки в 2021 році залишилося на рівні 2020-ого – 5,7 млрд грн. На інші напрямки виробництва, зокрема, продукції цивільного призначення припадає понад 1,5 млрд грн.
Всього підприємства концерну виготовили, модернізували, відновили та відремонтували минулого року понад 3300 одиниць озброєння та військової техніки.