Навіжений російський диктатор започаткував нову колотнечу. Російська Федерація (РФ) зосередила біля кордонів України величезне військове угруповання. Українська та американська розвідки попереджають, що РФ готується до нападу наприкінці січня або на початку лютого 2022 року. В Головному управлінні розвідки (ГУР) Міністерства оборони України (МОУ) стверджують, що безпосередньо військовій атаці передуватиме серія психологічних операцій, спрямованих на дестабілізацію України. Зокрема, маються на увазі мітинги так званих антивакцинаторів та протести проти ймовірних відключень тепла та електрики через брак запасів газу й вугілля.
Тривожні прогнози
Представники американської розвідки попередили союзників по НАТО про те, що в них залишилося зовсім небагато часу для того, щоб завадити планам Москви здійснити широкомасштабні воєнні дії проти України, інформує Голос Америки. Нинішня політика РФ щодо України та заяви Москви викликають непідробну тривогу у Вашингтоні, заявив Ентоні Блінкен, держсекретар США. «Ми занепокоєні з приводу незвичайної військової активності Російської Федерації на кордонах з Україною. В нас є справжнє занепокоєння з приводу риторики, яку ми чули від Москви, а також спостерігали в соціальних мережах», – цитує Блінкена агенція AFP. За словами представників адміністрації США, російська влада ще не вирішила, що вона має робити з військами, які зараз сконцентровані біля кордонів з Україною, але це нарощування військової могутності сприймається серйозно, і США не вважають це блефом.
22 листопада відбулася телефонна розмова між головою об’єднаного комітету начальників штабів США генералом Марком Міллі та головнокомандувачем ЗСУ, генерал-лейтенантом Валерієм Залужним. «Дискусії показують, наскільки серйозно адміністрація Байдена і Конгрес США сприймають можливість того, що Російська Федерація може вдертися в Україну», – пише CNN, додаючи, що Вашингтон не хоче бути заскочений зненацька російською операцією, як адміністрація Обами у 2014-ому.
Нарощування військової могутності РФ США не вважають блефом
Джерела розповіли CNN, що за рівнем тривоги й конкретністю брифінги, які США зараз проводять для партнерів, значно серйозніші, ніж раніше. Американська та британська розвідка дедалі більше переконуються в тому, що Путін розглядає можливість воєнного вторгнення, щоб взяти під контроль більшу частину України або дестабілізувати країну, щоб посприяти приходу до влади проросійських політиків.
Кирило Буданов, начальник ГУР МОУ, в інтерв’ю виданню Military Times наголосив, що РФ готується до нападу наприкінці січня або на початку лютого 2022 року, а оцінки термінів цієї атаки в розвідок США і України майже збігаються. За його словами, нині поблизу українських кордонів РФ розмістила 94 тис. військовослужбовців, 1200 танків, 2900 одиниць бронетехніки, 1600 стволів артилерії, 330 літаків, 240 гелікоптерів, 75 кораблів, шість субмарин.
Протести проти вакцинації проти Covid-19 організовані Росією
Як прогнозує українська розвідка, російський наступ може початися одразу з багатьох напрямків. Війська з Брянська та Білорусі підуть наступом на Чернігівську область та північ Сумської. Не виключається і напад повітряно-десантних батальйонів з Білорусі на Рівненську та Житомирську області. Наступ на Харківщину можливий відразу з двох напрямків – з території РФ та окупованих районів Донбасу. Крім того, розміщені на Донбасі війська разом з підрозділами з Криму спробують захопити приморську частину Запорізької області, щоб утворити сухопутний коридор між півостровом та ОРДЛО. Розвідка також прогнозує напад російського морського десанту на Одесу та Херсон. На цей напрямок РФ може кинути відразу 12 батальйонних тактичних груп. Загалом, згідно з опублікованим сценарієм ГУР, Кремль може спробувати захопити прикордонні північні, східні та південні області України, поділивши територію держави практично по Дніпру.
Генерал Буданов зазначив, що таким атакам передуватиме серія психологічних операцій, які вже відбуваються, щоб дестабілізувати Україну та підірвати її здатність захищатися. Зокрема, маються на увазі протести проти вакцинації проти Covid-19, які, за словами начальника ГУР, організовані Росією. Кремль також намагається розпалити заворушення, спекулюючи на проблемах з економікою та постачанням енергії, стверджує начальник української розвідки.
Повторення ситуації 2014 року не буде
Секретар Ради національної безпеки і оборони (РНБО) Олексій Данилов запевнив, що Україна не допустить повторення ситуації 2014 року та зможе дати адекватну відповідь агресору. Він заявив, що РФ стягує війська до кордону з Україною для підняття ставок за столом майбутніх переговорів. Олексій Данилов додав, що нещодавні дії Росії, зокрема, публікація міністром закордонних справ РФ Сергієм Лавровим чутливих дипломатичних документів у ЗМІ, випробування новітніх систем протиракетної оборони на власних супутниках свідчать про те, що жодних правил для Кремля вже не існує. «Єдине, що залишилося незрозумілим, то це те, чи Путін наступатиме, і якщо буде – то коли. Втім, ми маємо бути готовими у будь-якому разі, і наші партнери запевнили нас, що максимально допомагатимуть Україні в разі настання часу «Ч», – сказав Данилов.
Головне не панікувати, але зберігати пильність і не вестися на провокації
Дмитро Кулеба, міністр закордонних справ, заявив, що на ймовірність наступу РФ впливають два фактори. Перший – сила, спокій і витримка України. «Я закликаю всіх найближчими місяцями не панікувати, але зберігати пильність і не вестися на провокації, особливо в інформаційному просторі», – наголосив він. Другий фактор – скоординованість і сила дій міжнародних партнерів України. Очільник МЗС зазначив, що головна мета РФ – максимально послаблювати Україну, дестабілізуючи її зсередини та перешкоджаючи її співпраці з іншими державами в оборонній сфері.
Міністр оборони Олексій Резніков заявив, що Київ наразі до ситуації ставиться спокійно. «Ми не панікуємо, бо за вісім років цієї війни навчилися захищатись. Наші збройні сили на високому рівні, особливо сухопутні війська. В нас 400 тисяч чи більше ветеранів, які пройшли через цей фронт і готові, не дай боже, захищати свою землю. Тому такої легкої прогулянки, як це було у 2014 році, вже не буде», – наголосив міністр оборони в інтерв’ю Голосу Америки.
Він додав, що навіть в складній ситуації шукає позитив. «Для нас важливо, що в світі нарешті почали бити на сполох. Зараз починається реакція, яка дає нам шанс продемонструвати агресору, що ціна цієї агресії для нього буде непомірною», – наголосив Олексій Резніков. Він розповів, що під час численних зустрічей у США чув запевнення в тому, що партнери посилають дуже серйозні сигнали про те, що пряме вторгнення на територію України «дуже дорого коштуватиме Росії в усіх сенсах цього слова».
Javelin, Stinger та «нищівні санкції»
І це не порожні балачки. Адміністрація президента США Джо Байдена розглядає можливість відправити в Україну військових радників та додаткову зброю, повідомило CNN. Мовиться, зокрема, про протитанкові ракети Javelin, переносні зенітні комплекси Stinger, а також міномети. Крім того, міністерство оборони США наполягає на передачі Україні гелікоптерів Мі-17 російського виробництва, які були закуплені для Афганістану, але так і не відправлені до цієї країни через вихід звідти американських військ та захоплення влади талібами.
Щоправда, як наголошує CNN, в адміністрації США стурбовані тим, що відправлення ракетних комплексів та гелікоптерів може бути розцінена Кремлем як серйозна ескалація конфлікту. Підполковник у відставці Седрік Лейтон розповів CNN, що Javelin «дуже ефективні проти танків Т-80, які росіяни фактично використовують у своїх зусиллях проти України просто зараз». Водночас він зазначив, що будь-яка додаткова допомога Україні, безсумнівно, «загрожує подальшим загостренням напруженості у відносинах Вашингтону із Москвою».
США розглядають можливість відправити в Україну військових радників та додаткову зброю
Готовий підставити плече Києву й Лондон. Британський таблоїд The Mirror ще минулого тижня повідомив, що Велика Британія готова перекинути до України 600 спецпризначенців. Військовослужбовці підрозділів Special Air Service (SAS) попереджені, що їх можуть відправити до України впродовж кількох годин, зазначало видання. «Від 400 до 600 військовослужбовців уже готові. Їхнє спорядження запаковане, вони готові летіти в Україну й або приземлитися, або висадитися з парашутами. Вони підготувалися до обох варіантів», – заявило джерело The Mirror.
Також США обговорюють із європейськими союзниками запровадження нового пакету санкцій, який набуде чинності, якщо Росія розпочне вторгнення в Україну. Голова комітету Сенату США з міжнародних відносин Боб Менендес запропонував внести зміни до закону про національну оборону (National Defense Authorization Act), що передбачають пакет «нищівних санкцій» проти вищих посадових осіб РФ, газогону «Північний потік – 2», великих фінансових інститутів тощо.
Зокрема, йдеться про заборону на видачу віз російським високопосадовцям, причетним до можливого вторгнення в Україну, санкції проти російських банків, держпідприємств і критично важливих секторів видобутку нафти, газу та інших корисних копалин. Передбачена й заборона на операції з первинними та вторинними суверенними борговими зобов’язаннями РФ, що завдасть дуже серйозного удару по економіці країни-агресора. Також поправки дадуть можливість ввести санкції проти будь-якої компанії, що братиме участь в експлуатації «Північного потоку – 2» після його повноцінного запуску.
До України прибули американські катери
23 листопада в порту Одеси пришвартувалося судно Ocean Grand, яке доставило в Україну з міста Балтимор, штат Меріленд, два патрульні катери типу Island, що надійшли в межах безпекової допомоги від США. «Вже незабаром на катерах «Фастів» та «Суми» буде піднято військово-морський прапор України, та під командуванням українських екіпажів вони розпочнуть свій бойовий шлях щодо забезпечення безпеки в акваторіях Чорного та Азовського морів», – зазначили в пресслужбі військово-морських сил України (ВМСУ). Командувач ВМСУ, контрадмірал Олексій Неїжпапа наголосив, що отримання патрульних катерів іноземного виробництва надає змогу українському флоту підвищити рівень взаємосумісності з флотами держав-членів та партнерів НАТО.
Нагадаємо, що перші два патрульні катери типу Island були передані Україні восени 2019 року. Вони дістали назви «Слов’янськ» і «Старобільськ». Зараз у США проходить перепідготовку український екіпаж п’ятого катера, який готується для передачі ВМСУ.