Заяви президента Володимира Зеленського про те, що його зустріч з господарем Кремля Володимиром Путіним начебто може допомогти завершити неоголошену війну, яку веде проти нас Росія, вже давно не викликають ні сміх, ні здивування. Це стало невіддільною частиною піар-кампанії його команди для створення Зеленському іміджу «миротворця». І це не має нічого спільного з реальністю. Та що більше наш нинішній гарант демонструє свою зацикленість на двосторонніх перемовинах з Путіним, то більше відчувається небезпека для нашої держави.
«Львівська Пошта» вже неодноразово писала про те, що Зеленському на нинішньому етапі немає чого запропонувати Путіну, аби останній вирішив вивести свої війська з українського Донбасу. І тим паче, щоб повернув Україні вкрадений Крим. А ці питання не можна розглядати окремо. Нехай питання Криму й не прив’язане ні до «нормандського», ні до «мінського» форматів, двосторонні перемовини з ворогом не можуть не включати повернення анексованого півострова. Сценарій обміну Криму на Донбас – це точно один з найгірших сценаріїв. Адже ці території належать Україні, Росія їх окупувала.
Сім зустрічей за сім років
І нагадаємо, що Зеленський вже зустрічався із Путіним у грудні 2019-го в Парижі в межах саміту «нормандської четвірки». Ні до чого ця зустріч не призвела. Хіба що ледь не почалася підготовка до реалізації «формули Штайнмаєра» за російським сценарієм: з місцевими виборами на окупованій частині Донбасу під дулами російських автоматів і без контролю України над кордоном з Росією. На щастя, нинішня українська влада не посміла перейти «червоні лінії». Та що буде далі, якщо Зеленський після першої особистої зустрічі з Путіним побачив «мир в його очах», і зараз, після пів року фіктивного «перемир’я» і загострення ситуації на Донбасі та на наших кордонах впродовж останніх місяців, знову хоче провести перемовини з Путіним? До того ж фактично провести перемовини без посередників?
Аналітики порталу «Слово і Діло» підготували інфографіку про те, скільки разів з початку російської агресії зустрічалися президенти України та Росії, а також що вони обговорювали, хто виступав посередниками на таких перемовинах. Шість разів з Путіним зустрічався Петро Порошенко та один раз – Володимир Зеленський. Загалом сім зустрічей із 2014-го, та Путін досі не припинив війну проти України, бо не досягнув своїх цілей. Не припинить і після восьмої зустрічі, якщо Зеленський не стане на шлях капітуляції.
Ватикан, Єрусалим, Відень

«Львівська Пошта» вже писала про різні заяви Зеленського на тему його нової зустрічі з Путіним. Було й запрошення Путіна на Донбас, після чого президент РФ заявив, що Зеленський може приїхати до Москви, але їхні перемовини не торкнуться питання Донбасу. Ба більше, Путіним повторив, що Київ має вести прямі перемовини з кремлівськими маріонетками на Донбасі. Пізніше Зеленський в інтерв’ю італійському виданню La Repubblica у відповідь на питання розповів, що його зустріч з Путіним може відбутись й у Ватикані. У Кремлі відповіли, що нічого про це не знають.
«Звичайно, про це поки офіційно не знає ні Ватикан, якщо ми правильно розуміємо, ні російська сторона. Ми поки не отримували ніякої офіційної інформації про те, що конкретизовано та сформульовано таку пропозицію», – про це минулого тижня заявив прессекретар Путіна Пєсков.
У Ватикані також підтвердили, що їм нічого невідомо про підготовку до зустрічі Зеленського та Путіна. І це справді нікого не дивує. Натомість в інформпросторі з’являлися нові повідомлення про те, які ще місця Офіс президента України розглядає як варіанти для майбутніх перемовин між двома президентами.
«У прем’єра Ізраїлю Беньяміна Нетаньяху довірчі відносини з нами та з Росією. Тому Єрусалим – хороший варіант. Є й інший – Відень. Обидва місця по-своєму підходять з точки зору безпеки та гарантування рівноправності сторін. Зараз ЗМІ активно обговорюють, що ми запропонували Ватикан, але це була відповідь на питання італійських журналістів: чи міг Ватикан стати таким місцем. Теоретично, звичайно, міг. Фактично реалізувати складніше», – так видання «Новое время» передало словам неназваного співрозмовника, знайомого зі ситуацією щодо підготовки зустрічі Зеленського з Путіним. Цей матеріал опублікований 29 квітня, і також повідомлялося, що узгодження порядку денного і місця майбутнього саміту дипломатичними каналами вже почалося, й активна фаза підготовки зустрічі президентів розпочнеться після травневих свят.
Проте абсолютна більшість експертів зазначають, що ймовірність нової зустрічі Зеленського з Путіним є вкрай малою. Путін не захоче вести перемовини зі Зеленським, поки той не погодиться на капітуляцію України, а Зеленський не посміє піти за таким сценарієм через тиск активного українського громадянського суспільства.
«Теоретично Путін би погодився на таку зустріч у випадку, якби Зеленський приїхав з «листом покаяння» і підписав всі вимоги Кремля: це інфільтрація «ЛДНР» в Україну на його умовах, проведення виборів до того, як російські війська залишать окупований Донбас, зміна Конституції та інші речі. Два роки тому Зеленський спробував погодитися на частину цих моментів, але отримав чітку відповідь від громадянського суспільства і зробив висновки», – зазначив в коментарі Радіо Свобода колишній міністр закордонних справ України Володимир Огризко.
Зараз залишається сподіватися, що двосторонні перемовини між Зеленським і Путіним не відбудуться найближчим часом. І що наш президент пам’ятатиме про «червоні лінії», які не можна переступати. А якщо ця зустріч таки відбудеться, то вкрай важливо, щоб у ній також взяли участь союзники України.
«Якщо відмежуватися від місця, то воно не буде мати якоїсь надважливої ролі. Думаю, гратиме роль те, про що вони будуть говорити і які будуть посередники. У випадку зустрічі тет-а-тет з Путіним немає різниці, куди полетить Зеленський – у Москву, Ватикан або на Донбас. Без реальних посередників це може бути великим програшем для України. Найважливіше – для чого це Зеленському і чому він так бажає зустрічі з Путіним. Невже він думає, що може домовитись із КДБ-істом, який буде просувати виключно свої інтереси й тиснути на Зеленського? Невже він думає, що Російська Федерація тільки після цієї зустрічі забереться з Донбасу? Найгірше може бути те, що Путін пообіцяє щось Зеленському – той самий мир в обмін на щось. В обмін на що – це вже інше питання, тому важливо, щоб були присутні інші міжнародні лідери, й суспільство могло дізнатися про це», – зазначив в ефірі Громадського радіо політичний експерт Андрій Смолій.