Bayraktar у небі над Донбасом

Україна посилює свої ВПС ударними безпілотниками

Візит президента України до Туреччини відбувся на тлі загострення на Донбасі та концентрацією Російською Федерацією (РФ) військ поблизу українських кордонів. Володимир Зеленський та його турецький колега Реджеп Тайїп Ердоган обговорили багато тем: економіку, туризм, інфраструктуру, коронавірус. Але одним з головних питань перемовин була співпраця в оборонній галузі. Зокрема, Київ покладає великі надії на можливість розширення свого парку ударних безпілотних літальних апаратів (БПЛА) Bayraktar TB2 турецького виробництва.

Сирія, Лівія, Карабах…

БПЛА Bayraktar продемонстрували свою ефективність під час бойових дій в Сирії та Лівії. А восени минулого року турецькі дрони допомогли Азербайджану перемогти Вірменію, яку підтримувала РФ, у війні за Нагірний Карабах. «Азербайджан достатньо швидко забезпечив собі домінування у повітрі й мав картину поля бою в реальному режимі часу. Водночас Вірменія продиралась через невизначеності та несподіванки «туману війни»... В небі над Нагірним Карабахом у різні дні військової кампанії було від 8 до 15 одиниць безпілотників Bayraktar TB2», – писав Сергій Згурець, директор інформаційно-консалтингової компанії Defense Express.
Україна також звернула увагу на бойові можливості турецьких БПЛА. У листопаді 2018 року під час візиту до Стамбула п’ятого президента України Петра Порошенка підписано угоду про купівлю шести Bayraktar TB2. У липні 2020-го Ягмур Ахмет Гюльдере, посол Туреччини в Україні, повідомив, що країни обговорюють спільну розробку та виробництво Bayraktar. У жовтні 2020 року Олег Уруський, віцепрем’єр-міністр України – міністр з питань стратегічних галузей промисловості України, заявив, що Туреччина готова самостійно побудувати в Україні завод з виробництва БПЛА Bayraktar. Президент України Володимир Зеленський тоді також наголосив, що Україна зацікавлена в створенні спільного підприємства з виробництва ударних дронів. У грудні 2020-го Андрій Таран, міністр оборони України, та Ісмаїл Демір, президент Агентства з оборонних закупівель Туреччини (SSB), підписали угоду про виробництво для Збройних сил України (ЗСУ) ударних БПЛА.
Показово, що перше практичне застосування Bayraktar на Донбасі відбулося саме 10 квітня – в день візиту української делегації до Туреччини. Безпілотник не знищував цілі супротивника, він виконав розвідувальний політ над окупованою територією, причому виявив у зоні відведення важких озброєнь цілий перелік військової техніки РФ, зокрема, заборонені мінськими угодами танки та зенітно-ракетні комплекси. Про це повідомив волонтер та депутат від «Слуги народу» Юрій Мисягін.

Військова таємниця

Очевидно, що питання постачання Україні БПЛА Bayraktar було в центрі уваги й нинішнього візиту Володимира Зеленського до Стамбула. Інша річ, що в умовах гібридної війни з боку РФ інформація оборонного характеру перебуває під грифом «таємно» та не поширюється у вільному доступі. Досі незрозуміло, коли і де побудують відповідний завод в Україні (Нібито тривають розмови про виробничі потужності націоналізованої «Мотор-Січі» в Запоріжжі.«Львівська Пошта»), скільки апаратів на замовлення Києва вже складають у Туреччині та скільки одиниць Bayraktar реально перебувають на озброєнні ЗСУ. Більш-менш конкретну інформацію поширила спеціалізована компанія Укрспецекспорт, де заявили, що Україна має намір невдовзі отримати 48 одиниць Bayraktar TB2.
Як повідомив напередодні візиту Зеленського до Стамбула Ігор Копитін, народний депутат фракції «Слуга народу», в Туреччині вже збирають нову партію БПЛА для України. Депутат разом з Олександром Миронюком, заступником міністра оборони, і Олексієм Неїжпапою, командувачем Військово-морських сил України, відвідали авіабудівне підприємство Baykar Defense в Стамбулі, проінспектувавши перебіг виробництва БПЛА. «Разом з колегами ще раз переконалися, що турецька сторона неухильно дотримується своїх зобов’язань перед ЗСУ», – повідомив Ігор Копитін. Щоправда, про яку саме кількість БПЛА йдеться, ніхто з учасників інспекції не пояснив.

Френсіс Фукуяма та бойові дрони

Турецькі безпілотники здатні кардинально змінити ситуацію на лінії фронту на Донбасі. Антон Лавров, військовий оглядач з РФ, саме Bayraktar вважає дійсно ефективною та небезпечною зброєю України. За його словами, засобів протиповітряної оборони, які є у самопроголошених «ДНР» і «ЛНР», недостатньо для боротьби з цими безпілотниками.
Причому, так виходить, що турецькі дрони добряче лякають і росіян. У листопаді 2020 року, після поразки Вірменії у війні за Нагірний Карабах, стало відомо, що в Південний військовий округ РФ (який безпосередньо межує з Донбасом) спішно передислоковують станції радіоелектронної боротьби (РЕБ) «Палантин». За словами Владислава Шуригіна, російського військового експерта, цей засіб РЕБ «стане особливо потрібним для «глушіння» БПЛА будь-якого класу». Можливо, малися на увазі власне турецькі дрони, які вже перебувають на озброєнні ЗСУ?
Показовою стала й нервова заява Сергія Лаврова, міністра закордонних справ РФ, зроблена після зустрічі Зеленського та Ердогана. «Москва рекомендує всім країнам, зокрема й Туреччині, пам’ятати про дії неонацистів в Україні перед тим, як планувати продаж Києву зброї», – зовсім недипломатично заявив Лавров. Подібні вислови з вуст міністра МЗС свідчать про надзвичайну стурбованість у Кремлі.
Зрештою, за кілька останніх років БПЛА радикально змінили тактику ведення бойових дій. На цей феномен звернув увагу навіть Френсіс Фукуяма, всесвітньо відомий американський філософ та економіст. «Багато американських критиків політики США щодо безпілотників досі живуть в світі, де США та Ізраїль були основними користувачами цієї технології. Але той світ уже зник і швидко поступається місцем тому, в якому дрони стають центральним видом озброєнь на полі бою. Залишається тільки здогадуватися, як все це буде виглядати ще через десять років», – написав Френсіс Фукуяма в нещодавній статті у виданні American Purpose.

Розробка проєкту Bayraktar TB2 розпочалася у 2000-х фірмою Baykar Makina. Дрон отримав назву від прізвища засновника компанії Оздеміра Байрактара (в перекладі з турецької bayraktar означає «прапороносець»). Перший політ відбувся 2009-го. У 2014 році Bayraktar TB2 встановив світовий рекорд серед тактичних середньовисотних БПЛА за тривалістю польоту – він безперервно перебував у небі 24 год. 34 хв.
Технічні характеристики: довжина – 6,5 м; розмах крил – 12 м; максимальна злітна маса – 650 кг; вантажність – 55 кг; максимальна швидкість – 222 км/год; крейсерська швидкість – 130 км/год; радіус дії – 150 км; стеля польоту – 8200 м; автономність – 24 год; озброєння – чотири керовані протитанкові ракети UMTAS з лазерним наведенням або високоточні авіаційні бомби MAM-L з радіусом дії до 8 км.

У березні міністерство оборони США повідомило про виділення 125 млн USD для підвищення оборонного потенціалу України. «Пентагон повідомляє про новий пакет у 125 мільйонів доларів у межах «Ініціативи з підтримки безпеки України» (USAI). Пакет передбачає вишкіл військових, придбання спорядження та допомогу військових радників. Це дозволить українським силам захищати територіальну цілісність країни, контролювати кордони та підвищити оперативну сумісність з НАТО», – йшлося в пресрелізі міністерства оборони США.
Ці кошти використають, зокрема, на закупівлю двох патрульних катерів типу Mark VI. Закупівля спрямована на розширення можливостей України у патрулюванні та захисті своїх територіальних вод. Пакет також передбачає передачу Україні контрбатарейних радарів, тактичного обладнання, придбання різного спорядження та постійну підтримку супутниковими знімками. У повідомленні Пентагону наголошувалося, що «це рішення демонструє готовність США надавати Україні оборонне летальне озброєння, щоб надати Києву можливість ефективніше захищатися від російської агресії». Також зазначалося, що Україна може отримати ще 150 мільйонів USD у 2021 фінансовому році за умови досягнення Києвом достатнього прогресу в ключових оборонних реформах.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4494 / 1.61MB / SQL:{query_count}