Сім років тому, 14 квітня 2014-го, розпочалася Антитерористична операція на сході України (з кінця квітня 2018-го – Операція Об’єднаних Сил). Та Кремль розпочав російсько-українську війну ще на кілька місяців раніше, у лютому 2014-го, пославши своїх військових під виглядом «зелених чоловічків» для захоплення українського Криму. Сім років неоголошеної війни, російська окупація частини українських територій та вбивства величезної кількості наших військових, а також цивільного населення. І водночас сім років героїчної боротьби українського народу, найкращих та найсміливіших його представників проти агресора – Кремля. Зараз, згадуючи трагічні та переможні події останніх семи років, ми не можемо не оплакувати своїх Героїв. Та найважливіше, що ми не зламалися, Україна вистояла під натиском кривавого диктатора. І навіть незважаючи на те, що ми поки не перемогли, Україна, наша армія стали значно сильнішими. Ми з більшою впевненістю, аніж це було у 2014 році, можемо дивитися в майбутнє!
Війна і наша боротьба тривають. Всі ті заяви про «всеосяжне перемир’я» від українського президента Володимира Зеленського від липня минулого року, як і передбачалося, залишилися пустими словами. З початку 2021-го російсько-терористичні сили значно активізувалися на Донбасі, також Кремль зараз значно наростив кількість своїх військ на кордні з Україною і концентрує свої війська в окупованому Криму. Фактично щодня з’являються трагічні новини з фронту на Донбасі, а також повідомлення розвідки про небезпеку на українсько-російському кордоні.
Залякування від Кремля
В українському інформпросторі найчастіше обговорюється питання, чи можливе повторення російського повномасштабного вторгнення, як це було у серпні – вересні 2014року. І хоч насправді передбачити подальші дії ворога неможливо, більшість експертів сходяться на думці, що зараз Кремль насамперед «грає м’язами» і випробовує як Україну, так і Захід. Залежно від нашої реакції та реакції наших західних союзників Росія й плануватиме свої подальші дії. І вже як мінімум сім років усі мають розуміти, що вияв слабкості перед Путіним точно не приведе до чогось хорошого. Можна скільки завгодно говорити про нарощування кількості російських військ на нашому кордоні, але при цьому не можна забувати, що частина російської армії вже сім років тримає в окупації частину Донецької та Луганської областей, а також Крим. Якщо зараз говорити про можливість перетину Путіним якоїсь «червоної лінії», то потрібно не забувати й того, що він уже давно перетнув усі межі дозволеного. Якщо нині Путін знову лякає нас і світ новою війною проти України, то потрібно пам’ятати, що він цю війну за останні сім років не припиняв ні на день. Тож не нової війни потрібно боятися, а того, щоб не потрапити на гачок Кремля з його бажанням отримати повний контроль над ухваленням політичних рішень у Києві.
Найцікавіше в нинішній ситуації те, що Кремль навіть не намагається приховати розгортання російських військ на нашому кордоні. У понеділок, 12 квітня, британський телеканал Sky News опублікував сюжет про табір російських військових біля залізничної станції Маслівка, що недалеко від Воронежа. «Тут завжди була військова база, але за останні кілька тижнів вона значно розширилася. Завдяки супутниковим знімкам можна побачити, що там базується понад 500 військових машин. А коли ми проїжджали повз них, то здавалося, що їх іще більше», – зазначила британська кореспондентка Даяна Маґней.
У сюжеті мовилося про те, що в цей табір з’їжджаються військові вантажівки з усієї Росії. Якщо брати до уваги номерні знаки, приїжджають за тисячі кілометрів від Воронежа і від кордонів України. Пояснення російського керівництва, що це, мовляв, лише навчання, не витримують жодної критики. У сюжеті також мовиться про те, що згаданий табір простягнувся на понад два кілометри і прилягає до дачного мікрорайону у Воронежі. Це стягування військ є найбільшим з 2014 року, коли була найгарячіша фаза війни з Україною.
І виникає питання, для чого вся ця показуха (показова підготовка до вторгнення виглядає дуже дивно, так до наступу не готуються). Та іще до появи сюжету про нарощування кількості російських військ уздовж нашого кордону вже було відомо.
«Перший варіант для загострення ‒ Крим. Ця тема вже більш ніж рік обговорюється. Другий варіант ‒ Донбас, третій ‒ повномасштабний наступ на усіх напрямах, щоб виконати завдання знешкодження українських угруповань «Північ» або «Схід». Мені здається, що найбільш імовірне загострення на Донбасі вже відбувається, власне кажучи. За останні тижні, на жаль, є загиблі й поранені українські військовослужбовці, процес триває. Я думаю, що російські угруповання в розмірі трьох-чотирьох тисяч осіб, які перекидають майже впритул до Донецької області, найімовірніше, зайдуть на окуповані території для посилення двох армійських корпусів, які там діють. У зв’язку з цим, на жаль, може загостритися ситуація, але я не думаю, що може мовитися про якісь повномасштабні бойові дії що на кримському напрямку, що на північно-східному», – зазначив у ефірі «Радіо Крим.Реалії» керівник українського Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко.
Він також додав, що надто показовим є стягування російських військ до нашого кордону. «У мене враження, що росіяни хочуть, щоб усі максимально побачили моделі озброєння, які вони звозять з усієї країни. Це настільки показово, настільки вони цього не приховують. Мені здається, так масштабні наступи не готують. Ефект несподіванки вже давно втрачений, так що ми спостерігаємо все-таки інформаційно-психологічний тиск на Україну, на Європу: мовляв, не хочете домовлятися з Росією, а от яка в нас армія, ось ми вам будемо погрожувати всім ‒ і українцям, і європейцям, і іншим. І тут же заступник голови адміністрації президента РФ Дмитро Козак зробив заяву, що, в принципі, урегулювати конфлікт на Донбасі можна за рік. Таким чином росіяни дають зрозуміти, що, незважаючи на стягування військової техніки, відкривається невелике вікно можливостей для переговорів», – зауважив Мусієнко.
Ми не самі
«Львівська Пошта» в минулих номерах уже писала про те, що, на думку багатьох експертів, Росія зараз намагається торгуватись із Заходом, погрожуючи активізацією воєнних дій проти України. І ситуація продовжує загострюватися, Путін продовжує підвищувати ставки. Водночас уже відбулася ціла низка контактів між американськими та українськими посадовцями різних рівнів. Меседж від США чіткий – вони не залишать Україну наодинці з російським агресором. Украй важливо, що нарешті відбулася довгоочікувана телефонна розмова між американським та українським президентами – Джо Байденом та Володимиром Зеленським. І також маємо розуміти, що США не лише заявляють про свою підтримку України, але чітко говорять про те, що нашій владі необхідно впроваджувати реформи в Україні. Саме це має зрозуміти нинішній президент Володимир Зеленський, а не бавитися із заявами на кшталт того, що Україна чекає ще більшої підтримки від Заходу.
Впродовж минулого тижня американсько-українські контакти не припинялися. Так само, як і повідомлення про підтримку України іншими союзниками. 13 квітня на вимогу України в Брюсселі відбулося позачергове засідання Комісії Україна – НАТО. «Під час засідання Комісії Україна – НАТО абсолютно всі держави-члени НАТО висловилися на підтримку України. Ні в кого немає якихось різночитань щодо того, що відбувається на кордоні з Україною і хто це робить. Є абсолютний консенсус на підтримку України в цій ситуації… Я також запропонував союзникам по НАТО десять конкретних кроків, які вони можуть зробити, щоб оперативно і змістовно підтримати нас у цій ситуації», – повідомив на своїй сторінці у Facebook міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба. Та, на жаль, не уточнив, про які саме пропозиції мовилося.
«За останні тижні Росія стягнула тисячі військ у бойовій готовності до українського кордону. Це найбільше накопичення російський військ з часу анексії Криму, яка відбулася в 2014 році… Росія повинна припинити військове нарощування в/та навколо України, припинити провокації та негайно зменшити напруження», – заявив Генсек НАТО Єнс Столтенберг на спільному з Дмитром Кулебою брифінгу.
Також у той самий день, 13 квітня, в Брюсселі відбулася зустріч Кулеби із держсекретарем США Ентоні Блінкеном. «Держсекретар Блінкен підтвердив непохитну підтримку США суверенітету й територіальної цілісності України в умовах нинішньої агресії РФ», – мовилося в повідомленні Держдепу США за підсумками цієї зустрічі. Також повідомлялося, що «держсекретар Блінкен і міністр закордонних справ Кулеба обговорили важливість просування верховенства права та економічних реформ для зміцнення українських інституцій, підтримки антикорупційних зусиль, а також подальших прагнень України до євроатлантичної інтеграції».
Крім того, 13 квітня стало відомо, що американський президент Джо Байден у телефонній розмові з президентом Росії Володимиром Путіним «наголосив на непохитній підтримці суверенітету й територіальної цілісності України з боку Сполучених Штатів». І Байден запропонував Путіну зустрітися у третій країні, аби обговорити «весь спектр питань» відносин між США та Росією. Однак невідомо, чи така зустріч відбудеться і коли. Зрозуміло одне, що США розглядають українське питання як одне з найбільш пріоритетних зараз.
Речниця Білого дому Джен Псакі на пресконференції у Вашингтоні 13 квітня зазначила, що США очікують того, що діалог із Кремлем «продовжуватиме бути викликом» і що переговори й далі будуть «складними». Як повідомляє «Голос Америки», на запитання журналістів, про те, чи має президент Байден причини вірити, що президент Путін цього разу його слухатиме, Псакі відповіла: «Коли мовиться про дипломатію, ви не перестаєте закликати до правильних і належних дій, які міжнародна спільнота вважає правильними, лише тому, що бачите певне небажання їх виконувати… Що цього разу інакше – це координація на міжнародному фронті, з європейцями, нашими партнерами… Держсекретар Блінкен і міністр Остін зараз у Брюсселі обговорюють низку питань, зокрема агресію на кордоні, і цей тиск – інакший. Росія нині у багатьох питаннях маргіналізована. Тож ми будемо й далі працювати з нашими партнерами і чинити тиск, аби вона зробила те, що є правильним».
Як бачимо, США не збираються виходити з процесу можливого впливу і тиску на Росію. Водночас варто розуміти, що Україна має не лише дякувати за підтримку західним партнерам, але й сама готуватися до будь-якого розвитку подій. І найважливіше, не пасувати перед Росією.
«Львівська Пошта» про нинішнє загострення на Донбасі й на наших кордонах також поспілкувалася з людьми, які на власному досвіді знають, що таке російсько-українська війна, щоби дізнатися про оцінку нинішньої ситуації від тих, що дбали про нашу безпеку і готові будь-коли знову стати на захист України зі зброєю в руках. А також про настрої наших бійців, які зараз перебувають на фронті.