Усупереч заявам про майбутнє невтручання Росії у президентську кампанію в Україні, ЗМІ сусідньої держави все частіше дають українським політикам упереджені оцінки. Такий підхід не лише сповна вписується в концепцію України як failed state (втраченої держави), яку розкручують у Кремлі, але і дозволяє впливати на розвиток ситуації в нашій країні.
Усупереч заявам про майбутнє невтручання Росії у президентську кампанію в Україні, ЗМІ сусідньої держави все частіше дають українським політикам упереджені оцінки. Такий підхід не лише сповна вписується в концепцію України як failed state (втраченої держави), яку розкручують у Кремлі, але і дозволяє впливати на розвиток ситуації в нашій країні.
Наприклад, провал створення широкої коаліції викликав у російській пресі сплеск різноманітних коментарів. Не секрет, що наші північносхідні сусіди вкрай зацікавлені в послаблені державної влади в Україні, а учасники переговорів про створення "ширки", майже не приховуючись, консультувалися з Москвою. Наприклад, "Независимая газета" з жалем повідомила, що "успішному завершенню переговорів про об'єднання між Партією регіонів і Блоком Юлії Тимошенко (БЮТ) перешкодила дрібна деталь". Йдеться про нібито вимогу Віктора Януковича підвищити мінімальний вік кандидата у Президенти України до 50 років.
Ще одна тенденція - російські ЗМІ вже давно пишуть про Віктора Януковича без давнішнього пієтету. Наприклад, "Время новостей" підкреслює: "Пан Янукович вважав за краще непередбачуваному союзу з прем'єром Тимошенко можливість перемогти на президентських виборах наступного року (поки у нього найвищий президентський рейтинг серед українських політиків, але недостатній для перемоги в першому турі). Саме тому лідер регіоналів спробував отримати максимальну вигоду зі свого демаршу. Несподівано перервавши переговори, він виступив з політичною заявою, більш схожою на виборчу програму".
Але відмовитися від імперської риторики, позиції "старшого брата", росіяни поки що явно не в змозі. Вже згадана "Независимая газета" вустами свого оглядача Владіміра Мухіна, нарікає, "що антигуманну ідею пропаганди УПА підтримують інші політичні діячі України. Один із кандидатів у Президенти країни, народний депутат і лідер "Фронту змін" Арсеній Яценюк, який зараз, за результатами опитування населення, набагато випереджає Віктора Ющенка, пообіцяв зробити все для того, аби жителі Східної України дізналися "правду про воїнів Української повстанської армії". З цією метою очолюваний ним фонд "Відкрий Україну" ініціював у квітні 2009 року проведення конкурсу, в ході якого передбачається виявити найкращі твори про героїв Великої Вітчизняної війни і ОУН - УПА. За такого підходу, вважає він, зміниться ставлення і до українських патріотів, і до української мови". Дивно, що російська акула пера не згадала ще і про те, що лідер "Фронту змін" є грекокатоликом, адже тема стосунків держави і церкви в Україні традиційно зачіпає російських політиків і журналістів.
Тим часом український прем'єр Юлія Тимошенко залишається фаворитом російської преси. Справа не обмежується обговоренням убрань Юлії Володимирівни: деколи здається, що навіть солідні і показово незалежні видання у Москві працюють за темниками, переданими зі штабу БЮТ. Наприклад, "Известия", що давно стали "рупором Кремля", звинуватили в розвалі "широкої коаліції" Віктора Януковича, підкресливши: "Тимошенко вперше чітко заявила, що йде на президентські вибори, в перемозі не сумнівається, полонених не бере".
Утім, у російській пресі інколи проскакують і більшменш об'єктивні публікації. Наприклад, досить опозиційний до Кремля "КоммерсантЪ", коментуючи ситуацію, що склалася в Україні після невдалих спроб створити широку коаліцію, стверджує: "Розрив стосунків Юлії Тимошенко і Віктора Януковича зіграє на руку третьому українському політикові, який боротиметься за крісло глави держави, - колишньому спікерові Арсенію Яценюку".
У цій ситуації тішить одне: громадян України, які пережили інформаційну агресію з боку Росії 2004 року, сьогодні на полові не проведеш. Вони і без порад російських газетярів і телевізійників зможуть зробити вибір у день президентських виборів.