У понеділок, 20 липня, по обидва боки українсько-польського кордону прогриміла сенсаційна новина. Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) та Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) спільно з Центральним антикорупційним бюро Польщі та Окружною прокуратурою Варшави заявили про викриття злочинної групи, що отримувала неправомірну вигоду в обмін на сприяння низці українських фірм-підрядників.
Затримання «ексів»
У Польщі затримали ймовірного організатора і керівника групи –людину «тричі екс». «Серед затриманих: Славомір Новак – колишній депутат Сейму Республіки Польща, колишній міністр транспорту Польщі та колишній голова Державної автомобільної служби України – «Укравтодору», – повідомили в Центральному антикорупційному бюро Польщі. Також кайданки одягнули на ще одного «екса» – колишнього командира військової частини Сил спеціального призначення Польщі JW GROM Даріуша Завадку та бізнесмена Яцека П. з Гданська.
20 липня близько півсотні обшуків провели в Києві та Львові. НАБУ прийшло в офіси «Укравтодору», до приміщень компаній-учасниць тендерів державної агенції, а також у місця проживання фігурантів справи, колишніх посадовців «Укравтодору» та громадян Польщі. Відомо, що того ж дня ще одну підозру, крім трьох польських, оголосили у Львові. Кому – наразі невідомо. Правоохоронці кажуть, що підозрюваних стане більше. Також вони збираються блокувати та арештувати активи фігурантів, як в Україні, так і в Польщі.
Що відомо про суть справи
Як пише Gazeta Wyborcza, Славоміра Новака підозрюють в корупції, відмиванні грошей і керівництві організованим злочинним угрупованням. Затримання стало результатом міжнародного розслідування, проведеного спільною групою прокурорів з Польщі та України, Центрального антикорупційного бюро Польщі та НАБУ.
У вівторок, 21 липня, Окружна прокуратура у Варшаві висунула Новаку та іншим фігурантам справи офіційні обвинувачення. У провадженні йдеться про вимагання і отримання майнових і особистих вигод в обмін на надання приватним суб’єктам контрактів на будівництво і ремонт доріг в Україні, а також у відмиванні коштів, отриманих під час цих злочинів. «У результаті пан Новак отримав 1,3 млн злотих (майже 300 тис. EUR)», – повідомила речниця Окружної прокуратури Варшави Мирослава Хир, інформує агентство PAP.
Розслідування пов’язане з періодом, коли Славомір Новак очолював «Укравтодор». Нагадаємо, що він був призначений виконувачем обов’язків голови агентства в жовтні 2016 року. Тоді ж отримав українське громадянство. У вересні 2019-го Національне агентство із запобігання корупції (НАЗК) оголосило, що порушило справу в зв’язку з поданням Новаком неправдивої декларації, стверджуючи, що він «недооцінив» вартість свого автомобіля та приховав кошти на банківських рахунках. Через два тижні Славомір Новак пішов у відставку, мотивуючи це отриманням нової пропозиції про роботу та у зв’язку із завершенням 3-річної каденції. Пізніше Новак виграв справу проти НАЗК у київському суді.
Злочинна організація, яку, за словами НАБУ, викрили правоохоронці, розкрадала кошти міжнародних організацій, виділені на ремонт доріг в Україні. Через те, що слідчі дії ще тривають, компанії, ймовірно причетні до злочину, поки не називають. Однак правоохоронці дещо пояснили суть справи у загальних рисах, пише Українська правда.
За версією слідства, у 2016-2019 роках Славомір Новак користувався своєю посадою для отримання хабара «для себе або третіх осіб». Він нібито надавав переваги окремим компаніям, які брали участь у тендерах на будівництво, ремонт і реконструкції доріг державного значення. Сума тендерів, яка відпрацьовується в рамках розслідування, становить 270 млн EUR.
В. о. керівника САП Максим Грищук зазначив, що один з епізодів кримінального розслідування стосується будівництва доріг на території України, коли українські компанії не могли вчасно завершити будівництво. «В. о. керівника «Укравтодору» робив пропозиції за якусь винагороду продовжити договори для уникнення сплати штрафних санкцій... Спосіб був специфічний. На території Польщі близькі та підконтрольні Новаку особи створювали підприємства, які учасники тендерних процедур «Укравтодору» мали викупити за суми, що в сотні разів перевищували їхній статутний капітал. Таким чином не лише отримували неправомірну вигоду, а й легалізували кошти», - пояснив в. о. керівника САП.
У ще одному епізоді, за словами Грищука, екскерівник «Укравтодору», дбаючи про своє майбутнє, пропонував одному з міжнародних підприємств, яке здійснює будівництво доріг, створити спільне підприємство на території Польщі. «Він пропонував свої послуги з надання допомоги, і пропонував, щоб 50% статутного капіталу було надано його людьми. Після своєї каденції в «Укравтодорі» він планував увійти до наглядової ради цього підприємства. Це вершина айсберга. Ще проводяться слідчі дії», – зазначив в. о. керівника САП.
Любов до коштовних годинників
Славомір Новак в Польщі й раніше був фігурантом корупційних скандалів, щоправда, значно дрібнішого масштабу. З посади міністра транспорту в 2013 році він пішов після претензій польської прокуратури про недостовірне декларування. Новак подав п’ять декларацій, в яких не вказав годинник Ulysse Nardin – його вартість становила 20 тис. злотих, при тому, що обов’язкова сума для декларування – від 10 тис. Польська преса тоді писала, що у міністра ціла колекція коштовних годинників, які він в декларації не вносив.
Але цим справа не скінчилася. Наступного року суд виписав Новаку штраф і дав йому умовний термін покарання з випробувальним терміном на рік. Крім того, в 2014 році Славомір Новак став фігурантом «касетного скандалу» після того, як видання Wprost опублікувало записи, на яких людина з голосом, схожим на голос Новака, обговорює нібито із заступником міністра фінансів Польщі питання, пов’язані з податковою перевіркою бізнесу дружини ексміністра.
Екстрадиції не буде
В пресслужбі НАБУ наголосили, що відомство вело розслідування з вересня 2019 року. Паралельно своє розслідування вело Центральне антикорупційне бюро Польщі.
«Оскільки в нас тісний контакт з польськими колегами, ми швидко встановили, що в них є розслідування, пов’язане з нашим розслідуванням. І на певному етапі стало зрозуміло, що в рамках спільного розслідування буде набагато ефективнішим. Специфіка була в тому, що це все розпочиналося на території України. Особа займала певну посаду, використовувала цю посаду для одержання неправомірної вигоди. Але сам механізм неправомірної вигоди був розроблений за межами України», – розповів директор НАБУ Артем Ситник.
За його словами, в листопаді 2019-го було створено спільну слідчу групу. НАБУ наголошує, що це – перший в історії України випадок, коли особливо тяжкий корупційний злочин викрито зусиллями міжнародної спільної слідчої групи.
Ще один важливий нюанс – Славомір Новак має подвійне громадянство. Наразі повідомлення про підозру екскерівнику «Укравтодору» та його спільникам оголошені в межах законодавства Польщі. «Злочин починався з того, що Славомір Новак висловлював наміри отримати неправомірну вигоду на території України, однак ці кошти були отримані на території Польщі. Він затриманий в Польщі. Ми передали частину інформації, наша інформація також використовувалася в підозрах», – розповів керівник САП Максим Грищук.
«Так само підозри, підготовлені польською стороною, також передані нам, і ми зараз вручаємо їх на території України. На спільних нарадах САП та НАБУ ми не бачимо принципової різниці, де буде відбуватися суд над Новаком. Тому що ці дії, які інкримінуються, це дії, які спільно оцінені як нами, так і польськими колегами... Екстрадиція, зважаючи на те, що в Новака є польське громадянство, не є можливою. Але водночас не є принциповим, в якому суді – українському чи польському – ця справа буде розглядатися», – підсумував директор НАБУ.
Політичний підтекст
Затримання Новака у Польщі може мати і політичний підтекст. У цій країні нещодавно відбулися вибори президента, відтак політичні пристрасті ще не вгамувалися і вчорашні конкуренти можуть продовжувати демонструвати свої впливи та тиснути одне на одного, розповів Радіо Свобода експерт Українського інституту майбутнього Ігор Попов.
Славомір Новак був депутатом Сейму кількох скликань від «Громадянської платформи» (пол. Platforma Obywatelska, PO), чий кандидат Рафал Тшасковський програв чинному президенту від партії «Право і Справедливість» (PiS) Анджею Дуді лише два відсотки. Новак був радником Тшасковського, в разі перемоги якого екскерівнику «Укравтодору» пророкували високу посаду в уряді. Як зазначають польські ЗМІ, Новак також є близьким соратником експрем’єра Дональда Туска, одного з головних політичних противників правлячої PiS.
Соратники Анджея Дуди тепер активно коментують затримання впливового політичного опонента. «Це жахливо, сумно і ганебно, що один з найповажніших польських політиків, якого звели до статусу генія економіки, близький співробітник прем’єра Туска, виявляється, не лише любить дорогі годинники, але і є обвинуваченим у значно більш серйозних речах», – заявив у ефірі телеканалу TVP міністр сільського господарства Польщі Ян Кшиштоф Ардановський.
Соратники Новака натомість заявляють про політичний підтекст кримінальної справи проти нього. «Не маю жодної довіри до Центрального антикорупційного бюро і прокуратури Польщі. Сьогодні вони допомагають у політичних переслідуваннях і є сліпими до будь-яких сигналів про порушення з боку функціонерів від влади та урядової партії», – заявив у Twitter депутат Сейму, один з лідерів PO Славомір Нітрас.
Тим часом польські і українські правоохоронці не виключають появи в цій справі нових епізодів. «Серед затриманих, крім екскерівника «Укравтодору», також ще один відомий поляк: колишній командир розвідувального спецпідрозділу GROM Даріуш Завадка. Після звільнення з військової служби, за часів урядування Дональда Туска, він був заступником керівника держкомпанії, яка є оператором польської ділянки нафтопроводу «Дружба», – пише Німецька хвиля.
А голова Центру досліджень політичних цінностей Олександр Доній припускає, що корупційна діяльність екскерівника «Укравтодору» могла бути скоординованою із українськими посадовцями вищого рівня. «Ви думаєте, пані і панове, він одноосібно будував «злочинні схеми», чи заносив ще «відкати» комусь «нагору» в українській владі?» – написав Доній у Facebook. Утім, припущення є гіпотетичним, оскільки провина Новака ще не доведена, додав експерт.
На фото: Славомір Новак