24 серпня Україна святкуватиме свій 28-й день народження. Незалежність належить нам вже майже три десятки років, проте складна боротьба за її збереження триває досі – на сході України вже шостий рік іде війна. Вже роками українські воїни обороняють східний фронт і тримають наше мирне небо. Понад п’ять років тому перед нами постало покоління новітніх Героїв, які борються і будуть боротися за нашу державу. У них не було й немає сумнівів і страху, бо їхня мета велична – вільна й соборна Україна. За це їм у День Незалежності маємо щиро подякувати, а тих, хто віддав своє життя – вшанувати. У часі війни для бійців, ветеранів і сімей загиблих дуже важлива наша увага і пам’ять.
За роки війни в українському суспільстві і війську багато чого змінилося. Стало іншим ставлення українців до свого війська, у яке повертається українська військова традиція, де змінилась форма і зміст, а також з’явились нові звичаї. Одним із наймасштабніших звичаїв став військовий парад на День Незалежності. Та цього року наприкінці липня країну сколихнула звістка про відміну військового параду. Натомість військовим пообіцяли виплатити від 1000 до 2000 грн і провести Ходу Гідності, у якій візьмуть участь військові, вчителі, медики, спортсмени та інші.
Таке святкування Дня Незалежності українці масово критикують, а ініціативні ветерани і волонтери організовують в Києві до Дня Незалежності Марш захисників України, на який приїдуть військові, ветерани, волонтери і родичі загиблих з усієї країни. У інших українських містах організовують свої марші, приурочені Героям.
“Львівська Пошта” дізналась про Марш Нескорених у Львові, Марш захисників України в Києві та про те, чому небезпечно робити в часі війни два кардинально різних заходи на День Незалежності, а також поспілкувалася з учасниками бойових дій на сході України про їхнє розуміння і святкування нашої незалежності.
Марш Нескорених: привітати, подякувати, вшанувати, помолитись
Артур Киреєв, донеччанин і ветеран 93-ої механізованої бригади “Холодний Яр”, у 2015 році отримав на фронті важке поранення. Сьогодні боєць ініціативний і патріотично налаштований. Саме він став ініціатором і організатором Маршу Нескорених у Львові. Завдяки Артуровій ідеї на День Незалежності у Львові відбудеться марш на підтримку українських воїнів.
Вшанувати пам’ять загиблих Героїв та морально підтримати українських воїнів: тих, хто воює, і тих, хто поранений, – ось мета цьогорічного львівського маршу. “Львівській Пошті” Артур Кирєєв розповів, що спершу його ідею підтримали друзі, згодом користувачі Facebook. Бійця запросили на сесію Львівської міськради, де він озвучив свою ідею і вона отримала підтримку чиновників.
“До нас звернувся пан Артур – ветеран військової служби, з дуже прекрасною ідеєю – проведення Маршу Нескорених. Ми, як місто, зі свого боку готові посприяти та допомогти в організації цієї події, оскільки це створює таку своєрідну емоцію в період Дня Незалежності та Дня Прапора, і це піднімає наш дух – зокрема львів’ян та гостей міста”, – сказав Петро Залуга, начальник управління внутрішньої політики ЛМР.
Артур Кирєєв зазначає, що міська влада допомагає у організації заходу, адже запрошує ветеранів чи сім’ї загиблих на львівський марш. Та співрозмовник додає: організацією здебільшого займаються ветерани, волонтери і юристи, які допомагають бійцям – усе роблять спільними зусиллями.
 |
фото: Тарас Грень |
“Марш Нескорених не буде класичною ходою, бо ми зупинятимемось біля військового госпіталю, де виконаємо державний гімн і привітаємо поранених побратимів. Також у госпіталі в цей час відбудеться фотовиставка військової тематики і показовий виступ бійців 80-ої окремої десантно-штурмової бригади, – зазначає боєць. – До Маршу Нескорених зможуть приєднатися усі охочі. Поки ще не знаємо, чи будуть присутні кадрові військові, адже погоджуємо це питання з Міністерством оборони”.
Організатор додає, що важливо у День Незалежності помолитись за здоров’я наших військових і за упокій Героїв, які віддали своє життя за незалежність.
Згідно з програмою заходу о 09.00 учасники маршу зустрічаються на Личаківському кладовищі, де вшанують загиблих героїв. Опісля вирушать до Військового госпіталю, що на вул. Личаківській, 26. Звідти вирушать до Гарнізонного храму, що на вул. Театральній, 11. Там об 11.30 отці служитимуть молебень за здоров’я військових. Усіх запрошують долучитися до спільної молитви.
Марш Нескорених пройде у Львові за таким маршрутом: Личаківський цвинтар (поле почесних поховань №76) – вул. Анатолія Вахнянина – вул. Левицького –вул. Мечникова – вул. Личаківська, 26 (Військовий госпіталь) – площа Митна – вул. В. Винниченка – площа Соборна – площа Галицька – площа Міцкевича –проспект Свободи – вул. Беринди – вул. Театральна, 11 (Гарнізонний храм святих апостолів Петра і Павла).
Початок – о 09.00.
“Ми віримо не у мир, а в перемогу!”
“Треба ще раз продемонструвати, що в країні є справжні Герої, ще раз віддати їм шану, ще раз потиснути руку і вклонитися до землі. Для того, щоб ви щоранку могли прокидатися і цілувати своїх дітей, дивитися в чисте небо і дякувати їм за те, що ми маємо зараз спокій у багатьох містах. Російська Федерація анексувала наші території, але вона не анексувала наші серця. Я хочу, щоб ви прийшли і показали цим хлопцям та дівчатам, кому насправді ми повинні бути вдячні кожен день”, – звернулась до українців на своєму YouTube-каналі журналістка Яніна Соколова, закликавши їх прийти на Марш Захисників України.
У День Незалежності, 24 серпня, об 11.00 у Києві розпочнеться Марш Захисників України, який пройде замість традиційного військового параду у центрі столиці. Такий формат розробили волонтерські організації і громадська рада при Міністерстві ветеранів, аби віддати шану всім, хто боронить Україну, і тим, хто поклав за неї життя.
За планом організаторів 10 тисяч людей: військовослужбовців, ветеранів, сімей загиблих на війні прямуватимуть від університету ім. Шевченка до Хрещатика. На майдані Незалежності всі учасники маршу разом заспівають гімн України, потім дійдуть до Святомихайлівського собору, де відбудеться молебень.
Марш не закріплений за жодною політичною силою чи особою. До того ж захід вирішили провести у різний час із Ходою Гідності, аби запобігти емоційним маніпуляціям і щоб надати можливість учасникам державних заходів приєднатись до Маршу Захисників України.
Прийти на Марш Захисників України варто задля того, щоб побачити своїх новітніх Героїв, подякувати бійцям, поспілкуватись з ними, підтримати родичів загиблих воїнів, виконати разом гімн і помолитися за майбутнє України!
Збір учасників розпочнеться о 10.00 в парку Тараса Шевченка.
Якщо Ви бажаєте взяти участь у Марші захисників України, заповніть анкету за посиланням. Після заповнення зателефонуйте координатору у вашій області. У Львівській області координаторкою є Марія Медюх. Тел.: +38098-855-84-57.
Роздвоєння свята розділить суспільство?
Окрім Маршу Захисників України, у Києві відбудеться Хода Гідності, яку організовує чинна влада. Цей захід масово критикують і порівнюють його з радянськими демонстраціями. Українці, зокрема ветерани, вважають, що військовий парад у часі війни є важливим для підтримки бойового духу і демонстрації сили війська.
Військовий парад президент Володимир Зеленський скасував наприкінці липня, а натомість вирішив провести Ходу Гідності, до якої будуть залучені усі громадяни, і тоді ж пообіцяв бійцям грошові виплати у розмірі від 1000 до 2000 гривень.
 |
фото: Володимир Скоростецький |
До Дня Незалежності українським військовим таки виплатять по 1-2 тис. грн премії. “Військовослужбовці, у тому числі й строкової служби, та курсанти отримають по 1 тисячі гривень. Військовослужбовці, яких у 2019 році залучали до виконання завдань у складі підрозділів Об’єднаних сил, та ті, що наразі захищають територіальну цілісність держави на Сході – по 2 тисячі гривень”, – повідомив міністр оборони Степан Полторак.
Політичний експерт Євген Магда розповів “Львівській Пошті”: скасування військового параду він вважає помилкою президента Володимира Зеленського. Він вважає, що Ходу Гідності Зеленський вирішив організовувати тільки тоді, коли суспільство обурилось через скасування параду. Також експерт зазначив, що постать одного з режисерів цієї ходи Алана Бадоєва викликає негативну реакцію в суспільства на це дійство загалом.
“Цього року будемо мати два марші, які роздвоять головну подію Дня Незалежності, яка минулі роки називалась святковим парадом. Якщо зараз буде дві ходи, то у нас немає гарантій, що в наступному році не буде ще більшої кількості заходів, які розділятимуть суспільство. Натомість святкові заходи на День Незалежності мають об’єднувати суспільство”, – зазначає Євген Магда.
Співрозмовник додає: парад був дуже потрібним нашій країні у час війни, адже він демонстрував силу українського війська не лише нам, а й іншим країнам. Експерт нагадав, 2016-ому на параді був присутній президент Польщі Анджей Дуда, парад 2017-го відвідав міністр оборони США Джеймс Меттіс. Тому військовий парад можна було вважати потрібним для України дипломатичним ходом.
“Парад нагадує кожному громадянинові України про те, що країна воює. А як заміну суспільству пропонують щось схоже до радянської першотравневої демонстрації. У Ході Гідності візьмуть участь представники багатьох професій, які є важливими, проте в умовах війни найважливішими мають бути військові”, – підсумував Євген Магда.
Незалежність очима військових кореспондентів: запрошують на фотовиставку
22 серпня у Львові військові журналісти вперше відкривають свої особисті архіви для загального огляду. У цей день о 16.00, в приміщенні Державного меморіального музею Михайла Грушевського (вул. Івана Франка,154) відбудеться відкриття фотовиставки “Наша незалежність”. На виставці будуть представлені пів сотні робіт кореспондентів “Армія infоrm” Володимира Скоростецького та Тараса Греня.
Зі слів організаторів, фото показують шлях, який пройшла наша країна, а разом і з нею наше військо, щоб стати дійсно незалежними від російського гніту. Виставку приурочили до святкування Дня Незалежності України.
“За шість років нашої боротьби з ворогом накопичилось дуже багато кадрів, які не були опубліковані. Тому ми з колегою вирішили вибрати світлини, що символізують незалежність. Ми не розповідаємо, що зображено на знімках, аби заохотити якомога більше людей прийти і побачити, як виборюється незалежність і що це означає для нас – військових”, – розповідає “Львівській Пошті” один із авторів виставки Володимир Скоростецький.
Також глядачі матимуть змогу побачити, та доторкнутись до реліквій виготовлених руками простих українців в часи найбільших випробовувань нашої держави. Як фотографії, так і всі предмети надані музею з особистих архівів авторів, і виставляються вперше.
Як зазначають організатори, автори фотознімків – це професійні військові журналісти. Вони беруть участь у висвітленні російської військової агресії проти України з березня 2014 року. Їх фотороботи виставлялись Ізраїлі, Німеччині, Болгарії, Литві, США та Англії.
Усіх охочих запрошують відвідати виставку 22 серпня о 16.00 у музей Михайла Грушевського, що на вул. Івана Франка, 154. Виставка триватиме кілька тижнів.