У вівторок, 14 травня, детективи Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) затримали екс-керівника Нацгвардії (НГУ) генерал-полковника Юрія Аллерова, який 7 травня цього року був звільнений з посади наказом ще чинного Президента Петра Порошенка (Аллеров очолив НГУ в грудні 2015-го. – “Львівська Пошта”). У п’ятницю, 17 травня, Солом’янський районний суд Києва розгляне клопотання про обрання для затриманого запобіжного заходу. Слідство наполягає на триманні під вартою або заставі в розмірі 11 млн грн.
Справа на гектар
Як повідомив у ефірі телеканалу ZIK агент НАБУ Євген Шевченко, кримінальне провадження було відкрите за фактом можливого розкрадання у великих обсягах в процесі будівництва житла для співробітників НГУ. “Там будували квартири на землі військової частини на Печерську (елітний район майже в центрі Києва. – “Львівська Пошта”). Потім їх замінили квартирами в передмісті. Різниця між приміщеннями, які повинні були отримати військовослужбовці і які згодом отримали, становить понад 81 млн грн (понад 5 млн USD)”, – пояснив агент НАБУ.
З його слів, донька екс-командувача НГУ стала власницею однієї з квартир забудовника – корпорації “Укрбуд”, директора якої та приватного підприємця, який спеціалізується на оцінюванні нерухомості, також затримали. “Дочка генерала не могла пояснити, звідки в неї такі гроші, тому що ніколи не займалася бізнесом і не має великих доходів. Справу вели довго – майже півтора року, проводили відповідні експертизи. Сьогодні це дійшло до логічного завершення, і генерал був затриманий”, – розповів Євген Шевченко.
Згодом його слова офіційно підтвердила прес-служба НАБУ. “Дії екс-командувача НГУ, генерального директора компанії-забудовника та оцінювача компанії кваліфіковані за ст. 191 Кримінального кодексу України (“привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем”, покарання – від семи до 12 років ув’язнення. – “Львівська Пошта”)”, – мовиться в повідомленні.
Слідством встановлено, що НГУ і компанія-забудовник уклали угоду, згідно з якою на території колишньої військової частини мали збудувати житловий комплекс із вбудованими паркінгами та нежитловими приміщеннями. В обмін на земельну ділянку площею близько 1 га в центрі Києва НГУ мала отримати в житловому комплексі 50 квартир та 30 паркомісць. “Однак згодом, у 2016 – 2017 роках, сторони уклали додаткові угоди, за якими НГУ відмовилася від цих квартир і паркомісць на Печерську в обмін на 65 квартир у будинку, що та ж компанія-забудовник зводила на околиці Києва. Вартість цих квартир, як встановила проведена в рамках досудового розслідування експертиза, на 81 млн грн менша від тієї, в яку оцінені квартири, котрі повинна була отримати НГУ на старті домовленостей”, – пояснили в НАБУ. Також там зазначили, що розслідування зазначених фактів вели з 2017 року за матеріалами журналістських розслідувань програми Bihus.info.
Помста ще чинного Президента?
Те, що українські генерали живуть аж ніяк не на свої й без того чималі зарплати, не таємниця. Однак затримання колишнього командувача НГУ, причому щойно звільненого з посади, привертає особливу увагу. Хоча де-юре НГУ вважають одним із підрозділів Міністерства внутрішніх справ (МВС), а насправді – це повноцінне військове формування, яке за своїми бойовими можливостями (чисельність особового складу – до 60 тис. осіб, наявність бронетехніки та активна участь у воєнних діях на Донбасі) мало чим поступається Збройним силам України (ЗСУ).
Звільнення з посади 7 травня і нинішнє затримання генерала Аллерова стали в Україні сенсацією. “Одна з альтернативних версій трактує ці події як “бажання Петра Порошенка помститися за підтримку в МВС Володимира Зеленського. Ті, що її озвучують, посилаються, зокрема, на те, що генерал Аллеров коментував свою відставку. Він, зокрема, сказав, що “подав у відставку за сімейними обставинами”, і його прохання задовольнили. Також, відповідаючи на запитання, чи готовий він продовжувати службу в Нацгвардії, Аллеров відповів: “Якщо новий президент ухвалить таке рішення, я буду розглядати цю пропозицію. А зараз буду звільнений за законом”, – повідомляє Радіо Свобода.
Нагадаємо, що між іще чинним Президентом Петром Порошенком та міністром МВС Арсеном Аваковим є тривалий конфлікт. Дров до вогнища протистояння підклав і бізнесмен Ігор Коломойський, який у нещодавньому інтерв’ю Bihus.info (тому інтернет-ресурсу, за матеріалами якого НАБУ й розпочала розслідування проти генерала. – “Львівська Пошта”) заявив, що Арсен Аваков повинен залишитися в новому уряді при президентстві Володимира Зеленського. Коломойський зазначив, що вважає Авакова “найуспішнішим міністром та найменш скандальним за останні п’ять років, який зробив реформу, що так-сяк працює”. “Він якийсь стабілізуючий фактор. Все, що не відбувалося в країні, він – наче фундамент якийсь, у мене таке відчуття!” – наголосив Коломойський.
P.S. Генерал Юрій Аллеров з моменту затримання 14 травня перебуває в слідчому ізоляторі. На питання слідчого НАБУ відповідати відмовився. На момент підготовки цього матералу до друку судове засідання ще не відбулося. Ситуація в розвитку.
Юрій Аллеров народився 1964 року у Львові. Вищу освіту здобув у Ленінградському вищому загальновійськовому училищі (випуск 1985 р.). У незалежній Україні закінчив Академію ЗСУ (оперативно-тактичний факультет). У 2011-ому захистив кандидатську дисертацію за спеціальністю “Службово-бойова діяльність сил охорони правопорядку” і отримав ступінь кандидата військових наук.
У вересні 2010 року очолив управління Західного територіального командування Внутрішніх військ МВС України. Через рік йому присвоїли військове звання генерал-майора. У квітні 2014-го став відомий завдяки тому, що умовив деморалізований подіями на Майдані спецпідрозділ МВС “Ягуар” виїхати в Харків і виконати там наказ про розблокування державних установ, захоплених проросійськими бойовиками і сепаратистами. “Щоб бути впевненим, що “Ягуар” виконає завдання, вирішив поїхати до них особисто, подивитися в очі. О 2-ій ночі 7 квітня 2014 року після прибуття до Калинівки Вінницької області, на базу полку, я оголосив загальне шикування. Не можна було втрачати ні хвилини. Настрій військовослужбовців був дуже збуджений: напередодні прокуратура затримала двох бійців у зв’язку з подіями на Майдані. При цьому в полку за час Майдану було понад 70 постраждалих, включно з тими, що мали вогнепальні поранення. І тут я ставлю їм завдання – придушення масових заворушень у Харкові, але при цьому полк повинен взяти зі собою бойову зброю, щоб застосувати її в разі нападу з натовпу ворожих диверсантів. У них були обґрунтовані побоювання, як би влада знову не змінилася і не стали судити всіх за дії зі зброєю в Харкові. Я сказав правду: країна в нас одна, незалежно від того уряду, який був, який прийшов і який буде. Я сказав, що сьогодні вирішується питання – існуватиме Україна чи ні – і що вони захищають не уряд, а державу, яку знищують ззовні”, – розповів Юрій Аллеров виданню Цензор.нет.
Також джерела Радіо Свобода розповіли, що Юрій Аллеров сприяв в отриманні агентурної інформації про ситуацію в окупованому Слов’янську. “Аллеров – генерал, який знає, що таке розвідка, і наскільки це важливий елемент. І він багатьох таких людей присилав до мене (люди, часто місцеві жителі, які розповідали українським спецпризначенцям про дислокацію бойовиків у Слов’янську)”, – розповів Радіо Свобода один зі спецпризначенців.
У переддень Дня Незалежності України, 23 серпня 2014 року, Аллерову присвоїли звання генерал-лейтенанта. А 30 грудня 2015-го Президент Петро Порошенко за рекомендацією міністра оборони Степана Полторака призначив уже генерал-полковника Юрія Аллерова командувачем НГУ.
Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) відкрила кримінальне провадження проти народного депутата від Блоку Петра Порошенка Сергія Лещенка (на фото). Як повідомили в четвер, 16 травня, у прес-службі САП, провадження відкрите, “зважаючи на появу в деяких засобах масової інформації публікацій стосовно народного депутата України Сергія Лещенка, а саме купівлі елітної квартири в центрі столиці за кошти, начебто отримані як неправомірна вигода”. “Відповідно до опублікованої у ЗМІ інформації, народний депутат систематично отримував мільйонні хабарі від підприємця за лобіювання бізнес-інтересів останнього, а саме здійснення впливу на посадовців органів влади та правоохоронних органів, а також формування необхідних суспільних думок у медіапросторі”, – зазначається в повідомленні. З метою перевірки викладених у публікації фактів прокурорами САП зареєстровано кримінальне провадження за попередньою правовою кваліфікацією ч. 4 ст. 368 Кримінального кодексу України (“прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою”) та викликано Лещенка на допит. Досудове розслідування у вказаному провадженні доручено НАБУ. САП здійснюватиме процесуальне керівництво. Уперше про купівлю Сергієм Лещенком квартири площею майже 200 кв. м у новому будинку в центрі Києва стало відомо у вересні 2016 року. Пізніше сам Лещенко закликав Національне агентство із запобігання корупції (НАЗК) та НАБУ провести перевірку з приводу придбання ним квартири. Він стверджував, що гроші, сплачені за житло, є чесно заробленими, а його купівля не порушила відповідних вимог антикорупційного законодавства України. 6 грудня 2016 року Генпрокурор Юрій Луценко повідомив, що в ГПУ не вбачають підстав для кримінального переслідування Лещенка у зв’язку з придбанням ним квартири в центрі Києва. 15 лютого 2017 року Печерський районний суд Києва закрив справу, яку ініціювала НАЗК, про вчинення адмінправопорушення під час придбання квартири Лещенком у зв’язку з відсутністю складу правопорушення. Проте 4 квітня 2018 року під час виступу у ВРУ керівник САП Назар Холодницький повідомив, що кримінальне провадження щодо законності купівлі Лещенком елітної квартири розслідується.Сам нардеп 16 травня цього року заявив, що подає до суду на САП про захист честі та гідності і назвав повідомлення йому про підозру “трагіфарсом”. “Два дні тому горе-прокурор Луценко обіцяв мені підозру за справу Манафорта. Сьогодні він оголошує про відкриття кримінальної справи... за отримання хабара у вигляді квартири. Мені вже самому цікаво, куди далі заведе його фантазія”, – написав Лещенко на своїй сторінці у Facebook і закликав Генерального прокурора Юрія Луценка негайно вносити подання до парламенту про зняття з нього депутатської недоторканності. “Обирайте самі, по якій справі – по Манафорту, по квартирі, за незаконну критику Генпрокурора або його кума і начальника Порошенка. Я тут і я готовий голосувати”, – заявив Лещенко.