ДЕБАНУТЕ шоу

Теледебати між учасниками другого туру президентських виборів мають/мали б відбутися 19 квітня на Суспільному телеканалі. Але зараз ми спостерігаємо не підготовку до них, а битву політтехнологій

Центральна виборча комісія (ЦВК) вже опрацювала 100% електронних протоколів, і країна побачила такий підсумок першого туру президентських виборів: Володимир Зеленський – 30,24% (5 млн 713 тис. 825 голосів), Петро Порошенко – 15,95% (3 млн 14 тис. 538 голосів). До 10 квітня ЦВК ще має опрацювати протоколи з мокрими печатками і опублікувати остаточні офіційні результати першого туру виборів. Та хто на це чекатиме?! Обидва кандидати, хоч це й забороняється, поновили свою передвиборчу агітацію ще до офіційного оголошення про проведення другого туру президентських виборів…

“Усі на стадіон!”

Одразу після закриття виборчих дільниць 31 березня в інформпросторі ще більше актуалізувалася тема телевізійних дебатів між учасниками другого туру виборів. Зрозуміло, чинному Президентові Петру Порошенку потрібно щось робити з тим електоральним розривом між ним та Володимиром Зеленським, який фіксують результати голосування в першому турі. Тому Порошенко одразу заговорив про необхідність теледебатів, оскільки це можливість наочно продемонструвати виборцям некомпетентність конкурента в питаннях управління державою. Але участь у другому турі шоумена Зеленського призводить до того, що весь виборчий процес перетворюється на шоу.
Увечері 3 квітня “Команда Зеленського” на своїй сторінці у Facebook опублікувала відео зі своїм кандидатом, в якому той на полі стадіону НСК “Олімпійський” погоджується на дебати і водночас висуває свої вимоги, нагадуючи Порошенкові про його відмову дебатувати з Тимошенко у 2014-ому, та робить кілька непотрібних випадів.
“Чекаю на вас тут, на НСК “Олімпійський”. Дебати відбудуться перед народом України. Усі канали мають право транслювати дебати наживо, усі журналісти мають право бути присутніми. Кандидати повинні обов’язково пройти експертизу і довести народу, що серед них немає ні алкоголіків, ні наркоманів. Країні потрібен здоровий президент”, – заявив Володимир Зеленський.
Медекспертизу він вимагає, щоб довести, що чинний глава держави хворіє на цукровий діабет. Ось які молодці в “ЗеКоманді”! А чи не хочуть вони, навіть усі разом, пройти тест на знання повноважень президента України чи роз’язати кілька математичних задач? Із цим же в них також були проблеми.
Крім того, Зеленський наголосив, що Порошенко має вибачитися і заявити, що “дебати відбудуться не з маріонеткою Кремля чи Коломойського, не з “ватником”, не з малоросом, не з бидлом, не з клоуном, а з кандидатом в президенти України Володимиром Зеленським”. На Facebook-сторінці команди цього кандидата також одразу запустили таймер, давши чинному Президентові 24 години на відповідь.
А відповідь на офіційних сторінках Петра Порошенка у Twitter та Facebook не забарилася – з’явилася о пів на четверту ранку 4 квітня. “Володимире Олександровичу, я радий, що ви хоч і якось невпевнено, але прийняли запрошення провести дебати. Ми з вами дуже різні. Стрілки наших геополітичних компасів показують у діаметрально протилежні сторони світу. Моя країна – це сильна європейська Україна, яка ніколи за жодних обставин і ні перед ким не стане на коліна. І дебати – це не шоу. Бути Президентом і Верховним головнокомандувачем – це не гра, це не бажання сподобатися... Це значить нести відповідальність за людей, за країну і всередині України, і на міжнародному рівні. І дебати роблять не заради видовища на стадіоні. Дебати – це серйозна дискусія про стратегію розвитку країни, про цінності, історичний вектор пріоритетів. Країна не просто обирає, вона довіряє свою долю. Правила дебатів прописані в законі “Про вибори президента України”, почитайте, будь ласка. Вони можуть відбуватися на базі Суспільного телебачення з трансляцією по всіх телеканалах для десятків мільйонів людей. Але стадіон, так стадіон! Я чекаю на Вас, Володимире Олександровичу!” – відповів Петро Порошенко.

фото: fakty.com.ua, AFP

Гра на публіку

Але якщо хтось думає, що такий обмін відеозверненнями автоматично означає, що дебати між кандидатами точно відбудуться на НСК “Олімпійський” (чи взагалі точно відбудуться будь-де), то ще зарано робити такий висновок! По-перше, в адміністрації Державного підприємства НСК “Олімпійський” увечері 3 квітня заявили, що до них не надходило жодних офіційних заявок чи проектів угод на проведення дебатів між кандидатами в президенти України. Якщо вони надійдуть, то їх розглядатимуть у робочому порядку.
По-друге, в законі “Про вибори президента України” мовиться про те, що “теледебати за рахунок коштів Державного бюджету України проводяться в останню п’ятницю перед днем повторного голосування між 19 та 22 годинами в прямому ефірі тривалістю не менш ніж 60 хвилин. Теледебати за рахунок коштів Державного бюджету України транслюються на Першому Національному каналі Національної телекомпанії України та Першому каналі Національної радіокомпанії України, а також можуть безкоштовно транслюватися іншими каналами мовлення. Кандидати на пост президента України беруть участь у теледебатах особисто. У разі відмови одного з кандидатів на пост президента України взяти участь у теледебатах або неможливості його участі в них виділений для теледебатів час надається іншому кандидату на пост президента України для проведення передвиборчої агітації”.
Ще 1 квітня Національна суспільна телерадіокомпанія України поширила повідомлення, в якому заявила, що готова до проведення теледебатів у визначеному законом порядку та надасть офіційні запрошення до участі в дебатах обом кандидатам одразу після офіційного оголошення результатів першого туру виборів на пост президента України. Також повідомлялося, що кандидати на пост президента України мають брати участь у теледебатах особисто, а якщо один із них відмовиться, то увесь ефірний час надається іншому кандидатові. І вже заступник голови ЦВК Євген Радченко пояснив для ЗМІ, що процедуру і терміни проведення передвиборчих теледебатів, які проводяться на Суспільному телеканалі та оплачуються з держбюджету, визначає стаття 62 закону “Про вибори президента України”, а можливі дебати на НСК “Олімпійський” стосуються суто передвиборчої агітації, що регулюється статтею 58 згаданого закону. Такі “дебати” мають оплачуватися з виборчих фондів кандидатів. Тобто може бути багато організаційних перепон для проведення справжніх теледебатів між кандидатами на НСК “Олімпійський”.
По-третє, Володимир Зеленський заявив про готовність до дебатів, але видається, що його команда використовуватиме будь-які можливості уникнути їх. Приміром, 4 квітня координатор штабу Зеленського Олександр Корнієнко в коментарі “Українським новинам” заявив, що вони чекають від Петра Порошенка виконання всіх їхніх вимог. Очевидно, малася на увазі й медична експертиза. Цікаво, що в команді чинного Президента пішли на цю “гру”. Речник виборчого штабу Порошенка Олег Медведєв уже заявив, що глава держави 5 квітня о 9-ій ранку чекатиме Володимира Зеленського “в медичному пункті стадіону “Олімпійський” для здачі всіх необхідних аналізів, у тому числі на предмет вживання алкоголю і наркотиків”. Якщо Зеленський не прийде, то Порошенко сам здасть аналізи і “поїде у справах”.
На момент підготовки цього числа “Львівської Пошти” до друку редакція не могла знати вирішення цієї ситуації. Можна припустити, що такі вправляння у дотепності триватимуть весь час до другого туру виборів. Тут варто зауважити, що все це могло б виглядати комедійним шоу, якби не мовилося про вибори глави держави, проти якої уже шостий рік воює Російська Федерація…
Окремо координатор штабу Зеленського Олександр Корнієнко говорив про необхідність вибачень від Петра Порошенка. От тільки тут треба зауважити: а коли це чинний глава держави називав Зеленського, до прикладу, “бидло”? А щодо “маріонетки Коломойського”, то чи не хоче “ЗеКоманда” вибачень від усіх українців, які не вірять у те, що кандидат Володимир Зеленський може бути незалежним від бізнесмена, одного із бенефіціарів телеканалу “1+1” Ігоря Коломойського?

Де конкуренція стратегій?

А тепер наші читачі можуть ще раз переглянути цей текст про політичну боротьбу переможців першого туру українських президентських виборів... Де тут змагання ідей, програм, бачення розвитку держави? Кандидатські штаби зводять усе до парирування піар-випадів конкурентів. І багато українців, чомусь забуваючи про вагу свого голосу, з радістю вибирають для себе роль глядачів якогось комедійного шоу. Насправді обидва кандидати за рахунок своїх виборчих фондів можуть хоч “дебати-тур” провести по всіх стадіонах країни, можуть здавати будь-які аналізи і тести із фізпідготовки на базі будь-якого футбольного клубу, але після всього цього повинні стати учасниками дебатів, передбачених законом, і прийти 19 квітня до студії Суспільного мовника.
Можна скільки завгодно обговорювати нестандартний підхід Зеленського до виборів і так само оцінювати, чи встигає за цим Порошенко, чи ні. Але ж ми обираємо главу держави, а не переможця талант-шоу! Глави інших держав не здаватимуть аналізи перед перемовинами з тим, хто стане наступним президентом України. Російсько-терористичні сили на Донбасі не вибачатимуться, йдучи в атаку на позиції української армії чи обстрілюючи цивільне населення. Кремль не поверне Крим через хороший український флешмоб у Facebook. І хто б не був президентом України впродовж наступних п’яти років, одним лише бажанням всі ці проблеми не вирішиш. Але кандидати повинні доносити до виборців свої стратегії розв’язання проблем. І якщо прихильники Зеленського таку позицію вважатимуть агітацією за Порошенка, то нехай першими вимагають від свого кандидата почати нарешті говорити про те, чим він займатиметься за умови перемоги в другому турі, а не влаштовувати віртуальні квести. Почують стратегію прихильники Зеленського, то й критики матимуть змогу її оцінити. Усі ми живемо і житимемо в одній країні!

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5133 / 1.64MB / SQL:{query_count}