Те, про що так довго говорили, нарешті звершилося. Майже. Адже Томоса поки немає. Однак цей документ має увінчати довершений факт об’єднання православних Церков України. А вони у цій справі вийшли на фінішну пряму. У четвер, 11 жовтня, Синод Вселенського патріархату оголосив своє рішення щодо українського питання. Цей документ містить п’ять пунктів. Першим пунктом підтверджено рішення щодо надання автокефалії Церкві України.
Для багатьох незрозумілим є другий пункт про відновлення Ставропігії Вселенського Патріарха в Києві, “одну з його багатьох Ставропігій в Україні, які завжди там існували”. Очевидно йдеться про створення постійного представництва Вселенського Патріархату в Києві, однак функції і повноваження цієї установи поки що невідомі. Експерти передбачають, що це може бути як дорадчий так і дипломатичний орган.
Благодать наявна
Третій пункт приніс довгоочікуване і вимолене рішення щодо апеляції “від Філарета Денисенка, Макарія Малетича та їхніх послідовників, які опинилися у схизмі не з догматичних причин” та канонічне поновлення їх “своєму єпископському або священицькому сані, також було відновлено сопричастя їхніх вірних з Церквою”. Відповідно “до канонічних прерогатив” Константинопольський патріарх може отримувати такі звернення від ієрархів та інших священнослужителів з усіх Автокефальних Церков.
Насправді саме цей пункт є найважливішим для християн не тільки УПЦ КП та УАПЦ, а для всіх християн, адже для всіх чинною є заповідь Христа “щоб усі були одно”. Адже тут йдеться не про загублену вівцю, а ціле стадо. І не так загублене, як відкинене пастирем.
Бо ж головна місія Церкви – вести своїх вірян до спасіння та життя вічного. Саме через Церкву вони отримують Таїнства, а отже, і благодать. Тому для християн найбільша радість від вчорашніх рішень Синоду Вселенської Матері-Церкви у тому, що мільйони українських вірних нарешті позбулися клейма “неканонічних”, “безблагодатних”, “розкольників”… Нарешті віряни Української православної церкви Київського патріархату і Української автокефальної православної церкви долучилися до Повноти Православ’я. Саме у цьому головна новина для християн, адже впродовж 27 років представники РПЦ та її українського відгалуження УПЦ МП неодноразово заперечували наявність благодаті у цих Церквах та стверджували, що спастися в них не можливо. Вселенський Патріархат потвердив дійсність завершуваних у цих Церквах Святих Таїнств. Тож усі хрещення, миропомазання, шлюби, Євхаристії, єрейські свячення,звершені за роки перебування в “ізоляції”, визнані правочинними. Надалі вірні цих церков можуть спільно звершувати Євхаристію та молитися з так званими канонічними православними Церквами, брати участь у все православних соборах та інших заходах.
Саме цей пункт викликав чи не найбільше обурення в Росії, як у церковників, так у політиків та ЗМІ. І саме в контексті цього пункту стає зрозумілим торішнє звернення Патріарха Філарета до Московського патріарха Кирила, щодо перегляду рішень про позбавлення сану та неканонічності завершуваних священнодій, за яке тоді Київському патріархові дісталося і від політиків, і від журналістів. Це було всього лиш дотримання процедури. Лише після звернення до Москви предстоятель УПЦ КП міг звернутися з апеляцією до Вселенського патріарха. Експерти відзначають, що у всіх діях як Києва так і Вселенського патріархату було дотримано усіх канонічних норм та приписів. Це не дасть можливості визнати їх недійсними з огляду на “недотримання процедури”.
Офіційну позицію РПЦ обіцяє невдовзі оголосити. А от офіційний сайт УПЦ (МП) поширив звернення керуючого справами УПЦ (МП) митрополита Бориспільського і Броварського Антонія: “В реальності для нашої Церкви нічого не змінилося. Ми були, є і залишаємося єдиною канонічною Церквою в Україні. Ми не визнаємо ставропігії, створення якої проголосили з Фанару. Прийнявши в спілкування розкольників, Патріарх Варфоломій не робить їх канонічними, а сам стає на шлях розколу. Розкольники залишилися розкольниками. Ніякої автокефалії і Томосу вони не отримали. І схоже на те, що вони втратили навіть ту незалежність, хоч і неканонічну, яку мали і на якій завжди наголошували. Хочемо звернути увагу нашого духовенства та мирян, що розкольники як були безблагодатними, так і залишилися. А відповідно, співслужити й молитися з ними заборонено”.
Четвертий пункт – це ще одне історичне рішення, яке мало б допомогти Україні вийти з орбіти Москви: “Скасувати зобов’язання Синодального листа 1686 року, виданого за обставин того часу, який надавав у порядку ікономії право Патріарху Московському висвячувати Київського митрополита, обраного собором духовенства та вірян його єпархії, який мав згадувати Вселенського Патріарха як свого Першоієрарха за будь-яким богослужінням, проголошуючи та підтверджуючи свою канонічну залежність від Матері-Церкви Константинополя”.
Важливим є і п’ятий пункт, у якому Священний Синод закликав представників “всіх залучених сторін із закликом утримуватися від захоплення церков, монастирів та іншого майна, а також від будь-яких інших насильницьких дій та помсти, щоб перемагали мир і любов Христа”.
фото: president.gоv.ua Собору бути!
“Тепер ми, архієреї трьох Церков, є законними, канонічними, благодатними і можемо об’єднатися в єдину УПЦ, яка потім буде визнана Вселенським Патріархом і всім православним світом”, зазначив під час брифінгу з нагоди оголошення рішення Вселенського Синоду Патріарх Філарет.
Він також наголосив, що об’єднання в Українську Церкву буде швидким.
“Ми домовимося, коли відбудеться Собор. Я планую його скликати найближчим часом і це буде Архиєрейський Собор. Там візьмуть участь архиєреї Київського Патріархату, архиєреї УАПЦ на чолі з митрополитом Макарієм і архиєреї Московського Патріархату, які захочуть об’єднуватися. Ми оберемо свого Предстоятеля, а далі, після цього, ми отримаємо Томос про автокефалію УПЦ”, – заявив Патріарх Філарет.
Київський Патріархат в офіційній заяві свого прес-центру закликав єрархів УАПЦ та УПЦ (МП) приступити до створення Помісної Церкви, оскільки історичні рішення Синоду Вселенського Патріархату усунули усі перешкоди для євхаристійного спілкування з Повнотою Православ’я.
“Київський Патріархат закликає єрархів УАПЦ та залучених до процесу єднання єрархів Московського Патріархату в Україні приступити до підготовки Надзвичайного Об’єднавчого Собору. Завданням цього Собору є затвердити рішення про церковну єдність, обрати Предстоятеля єдиної Помісної Автокефальної УПЦ, який від її імені одержить Патріарший і Синодальний Томос про автокефалію УПЦ”, - йдеться у документі.
“Ми очікуємо того, що беручи до уваги всі обставини – давність історії, плідну діяльність, велике число єпископату, духовенства і вірних, монастирів та духовних шкіл, інші фактори – Патріаршим і Синодальним Томосом також буде всеправославно затверджене достоїнство Патріарха за Предстоятелями помісної УПЦ”, - зазначають автори Звернення.
В УПЦ КП також поділяють заклик Вселенського Патріархату утримуватися від захоплення церков, монастирів та іншого майна, а також від будь-яких інших насильницьких дій та помсти.
“Процес об’єднання українського православ’я повинен відбуватися добровільно, мирно та без примусу, кожен член Церкви, як і кожна громада мирян чи ченців матимуть право вільно обрати центр свого церковного підпорядкування – належати до Української чи до Російської Церкви.
Ті єрархи, духовенство і миряни, які бажатимуть, попри всі обставини, надалі підпорядковуватися Московському Патріархату, мають право на це. Російська Православна Церква в Україні буде рівноправно співіснувати з усіма іншими Цервами і релігійними організаціями, як це гарантовано Конституцією та законами нашої держави і міжнародним правом”, - наголошують у Київському Патріархаті.
Дехто з особливо оптимістичних експертів пропонує під час цього собору, зробити остаточний крок у напрямку від Москви, актуалізувавши церковний календар. Йдеться про те, аби перейти на новоюліанський календар і разом з Константинополем та усім світом святкувати Різдво 25 грудня, а також усі свята так, якби це мало бути.
Кремль погрожує кровопролиттям
На жаль, в РФ почали хапатися за звичний дрючок: погрози та обіцянки провокацій. Ще в квітні цього року після появи звернення Президента України до Вселенського патріарха із проханням видати Томос, глава відділу зовнішніх церковних зв’язків МП митрополит Волоколамський Іларіон заявив, що надання Українській Православній Церкві автокефалії “може призвести до кровопролиття”. Тоді ж Дмитро Пєсков, прес-секретар президента РФ, зазначив, що “створення автокефальної помісної Церкви в Україні викличе церковний розкол, що не може бути підтримано Російською православною церквою на чолі з патріархом Кирилом”.
Свого часу цікаву версію в ефірі телеканалу “112 Україна” озвучив Дмитро Гордон, засновник інтернет-видання Гордон. Посилаючись на інформацію від своїх інсайдерів, він заявив, що підтримка щодо надання Томосу надійшла звідти, звідки ніхто її не чекав: “Знаю, хто його лобіює, через кого, й які сили стоять за тим, щоб, незважаючи на опір Росії, здобути Томос. Хто лобіює? Зокрема, як не дивно, президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган, на чиїй території перебуває Варфоломій, а той, зі свого боку, пов’язаний із дуже великими дядьками світового масштабу, які його поважають і просять надати Томос”.
Тим паче, що частина впливових священнослужителів УПЦ МП нібито зовсім не проти створення Української Автокефальної Православної Церкви. “Перші єпископи, котрі підпадають під “підозру”, що вони відносяться до так званого проукраїнського крила УПЦ МП, це, зокрема, митрополит Черкаський і Канівський Софроній (Дмитрук) і митрополит Олександр (Драбинко)”, – писало свого часу інтернет-видання Главред.
Також не варто забувати, що РПЦ давно перетворилася на зовнішньополітичний інструмент Кремля, який він не гребує використовувати в гібридній війні проти України. На жаль, йдеться і про війну реальну. Можливо, це збіг, але учора Президент України Петро Порошенко ввів у дію рішення Ради національної безпеки та оборони (РНБО) від 12 жовтня “Про невідкладні заходи щодо захисту національних інтересів на Півдні та Сході України, у Чорному та Азовському морях і Керченській протоці”.
Насамкінець додамо, що вчора, 12 жовтня, прес-секретар Путіна Пєсков заявив, що Росія “захищатиме інтереси православних, як захищає інтереси російськомовних”.
Це схоже на відверту прогрозу, адже насправді в Україні ніхто не пригноблює ні російськомовних людей, ні прихожан московського патріархату. Водночас українці як ніхто знають, що Кремль будь-який привід для “захисту” кого б там не було, використовує для розширення своєї агресії.
Джерела: president.gov.ua, facebook.com,
EUObserver, pravda.com.ua, 24tv.ua