Розпочалися перші репетиції параду до Дня Незалежності 24 серпня. Міністр оборони України Степан Полторак повідомив, що в урочистостях візьмуть участь 4500 військовослужбовців та 250 одиниць військової техніки. Вперше на параді крокуватимуть представники 24 підрозділів Збройних сил України (ЗСУ), а також Державної прикордонної служби, Служби безпеки, Нацгвардії, рятувальники, поліцейські та інші силові підрозділи, що виконують завдання з охорони та оборони України. Степан Полторак також наголосив, що парад буде присвячений не тільки 27-iй річниці незалежності, а й 100-річчю відновлення української державності.
Раніше Президент Петро Порошенко наголосив, що під час цьогорічного військового параду вперше крокуватиме окрема “коробка” жінок-військових. Також відомо, що з вуст глави держави вперше прозвучить нове військове вітання “Слава Україні”, узаконити яке планується на осінній сесії Верховної Ради, пише Діалог.UA.
Відповідаючи на питання журналістів про доцільність військового параду міністр оборони висловив думку, що урочиста хода необхідна і для самих військових, і для суспільства. “На фронті більшість людей не бачить, що відбувається. Ми знаємо, що наші військові захищають нашу країну. Але те, в якому стані вони знаходяться, народ України може побачити в тому числі й на військовому параді. Це дуже важливо для кожного військового, тому що це свого роду звіт перед суспільством, в якому стані ми знаходимось”, – цитує п. Полторака Радіо Свобода. Також міністр повідомив, що під час параду будуть продемонстровані зразки озброєння, які наразі перебувають на етапі державних випробувань.
Версій було багато: від Dana до Zuzana
Власне один з таких зразків може стати справжньою сенсацією. Вперше публічна згадка про самохідну артилерійську установку (САУ) “Богдана” з’явилася лише 14 липня 2018 року. Будь-яка інформація про новинку була засекречена. Ніхто не знав, на якому вона буде шасі, як виглядатиме та які матиме тактико-технічні характеристики. Єдине, що було точно відомо: САУ матиме “натівський” 155-мм калібр, а не радянський 152-мм, що можна вважати величезним проривом для українського військово-промислового комплексу (ВПК).
Згідно з первісною версією, “Богдана” мала б бути оснащена бойовою частиною від польської САУ Krab виробництва Huta Stalowa Wola, встановленою на гусеничну платформу українського танка Т-84У “Оплот”. Польський Krab демонстрували на виставці озброєнь “Зброя та безпека-2017” у Києві восени минулого року. Тоді й з’явилися повідомлення про те, що українська армія замінить ними старенькі радянські 152-мм САУ. Прикметно, що гаубиця до Польщі після виставки не поїхала, а залишилася в Україні.
Була й інша версія: українську новинку пов’язували з чехословацькою 152-мм САУ Dana (військові експерти, зокрема Михайло Жирохов, припускали, що саме цим можна пояснити назву нової української гаубиці, що звучить подібно до “Дани”) та пізнішої моделі – словацької 155-мм САУ Zuzana на колісній основі. “Власне польська САУ – досить дорога для українського оборонного бюджету. Вартість однієї системи може перевищувати 1 млн USD, тому дешевшим варіантом якраз може бути поєднання її башти з основою від одного з українських танків”, – писало ВВС-Україна.
Перші офіційні фото САУ “Богдана”, зроблені на полігоні в Озерному Житомирської області (9 серпня 2018 року)
фото: facebook.com/szgurets
Результат виявився несподіваний
10 серпня ц.р. військовий експерт та керівник компанії Defense Express (компанія-партнер “Укроборонпрому”) Сергій Згурець опублікував перші фото “Богдани”. Експерти розгубилися – всі попередні припущення полетіли псові під хвіст. САУ виявилася на колісному шассі КрАЗ-6322 й візуально не мала нічого спільного ні з польським Krab, ні з чехословацькою Dana.
Коментатори відзначають, що гусеничні САУ мають більшу прохідність, однак колісні можуть швидше передислоковуватися з місця на місце, що підвищує ефективність та безпеку розрахунків. Ще два важливих моменти. По-перше, САУ не є бойової технікою першої лінії (як танки чи бойові машини піхоти) й стріляють здалека, по-друге, на Донбасі добре розвинена система асфальтованих доріг, тож наявність гусеничного шасі не є аж такою критичною. Не варто забувати і про питання коштів. “Спочатку подумав, що це буде польський варіант. Але люди кажуть, що “Богдана” – це мікс Чехії, Польщі, України та напрацювань СРСР. Добре, що не гусенична – серію в масі б не потягнули”, – написав у Facebook військовий оглядач Кирил Данильченко.
При цьому військові наголошують, що насправді від гусеничної версії на шасі Т-84У “Оплот” і польської башти Krab, а також системи управління вогнем (TOPAZ) і системи зв’язку FONET ніхто не відмовлявся. На параді на День Незалежності продемонструють перший прототип “Богдани”. Пізніше буде і гусенична версія, хоча вона й значно дорожча.
Ще одне суперечливе питання – забезпечення новинки 155-мм снарядами, адже підприємства українського ВПК “заточені” під радянські калібри. Як написав у Facebook директор Defense Express Сергій Згурець, на черзі крок номер два – це хімія та металургія. “Для серійного виготовлення боєприпасів – а не лише снарядів, – нам потрібні якісні порохи, вибухові речовини, гільзи – і латунні, і металеві”, – підкреслив він.
Як виявилося, й цю проблему, так видається, вдалося вирішити. Нещодавно відбулося відкриття першої черги з виробництва боєприпасів на підприємстві Державної акціонерної холдингової компанії (ДАХК) “Артем” (одне з провідних підприємств машинобудівної галузі України, штаб-квартира в м. Київ). Раніше підприємство розробило 152-мм снаряди до артсистеми “Гіацинт”, які успішно пройшли випробування. Одночасно було закуплено устаткування, яке дозволить виробляти снаряди й інших калібрів, включно з “натівськими”.
“Все це означає, що до “Богдани” ми зможемо дуже скоро робити власні 155-мм снаряди. І не залежати від партнерів. Раніше розроблявся український керований боєприпас “Квітник”, який ще до початку війни в 2014 році розроблявся під 155-мм калібр”, – пише depo.ua.
“Богдана”: перевага на полі бою та перспектива для української артилерії
Радник міністра оборони України Юрій Бірюков повідомив, що САУ “Богдана” зможе робити шість пострілів за хвилину. “Дальність пострілу за технічним завданням осколково-фугасним зарядом – понад 40 км, а активно-реактивним – понад 50 км”, – написав він на своїй сторінці у Facebook.
“Поява на озброєнні САУ натівського калібру свідчить багато про що. Перш за все, ми отримуємо серйозну перевагу, як перед РФ, так і перед гібридними військами, які воюють на Донбасі. Нині на лінії протистояння встановилася якась хитка рівновага, коли можливості у сторін приблизно однакові. З появою 155-мм гармат українська артилерія зможе стріляти далі й потужніше (адже руйнівні можливості 155-мм снарядів більші, ніж радянських 152-мм). Так, радянська артсистема “Мста-С” б’є лише на 25 км. В умовах досить обмеженого за розмірами донбаського театру бойових дій – це, хоч і невелика, але перевага”, – пише Ділова столиця.
Ще один важливий момент: ствол для “Богдани” – суто українського виробництва. Зрозуміло, що на п’ятому році гібридної агресії РФ в українських ЗСУ починає потроху позначатися знос стволів далекобійних артилерійських систем часів СРСР. Якщо “Богдана” дійсно повністю виробляється на підприємствах українського ВПК, значить є надія на виготовлення зовсім нових артилерійських стволів великих калібрів для модернізації розконсервованих зі складів радянських САУ. Принаймні, за словами радника міністра оборони Юрія Бірюкова, ствол нової гаубиці виготовлений із того ж сплаву, що й український міномет М120-15 “Молот”.
В українській армії буде ще одна новинка – танк Т-72АМТ, розроблений та виготовлений Київським бронетанковим заводом, що входить до складу Державного концерну (ДК) “Укроборонпром”. Як повідомляє сайт ДК, зараз нова бойова машина проходить комплекс випробувань усіх режимів стрільби різними типами боєприпасів. При цьому вражають цілі й керованими ракетами “Комбат”, що розроблені ще одним підприємством “Укроборонпрому” – київським конструкторським бюро “Луч”. Ведення вогню цими ракетами стало однією з головних особливостей Т-72АМТ, який є модернізованою версією Т-72А. Завдяки використанню нової високоточної зброї можна знищувати панцерну техніку ворога на віддалі до 5 км, а це удвічі більше ніж у попередньої моделі. При цьому потужності “Комбату” достатньо для знищення навіть найбільш захищених танків.
Окрім того, Т-72АМТ оснащено елементами динамічного захисту нового покоління та протикумулятивними решітками. Таке поєднання виявилось одним з найбільш ефективних під час боїв на сході України, а відтак було впроваджене у виробництво. “Нова машина є результатом опрацювання досвіду бойового застосування танків Т-72, понад сотню яких за роки війни вже передано підприємствами “Укроборонпрому” українському війську”, – наголошується на сайті ДК.