Відповідні документи потрапили в розпорядження американського видання Buzzfeed News, повідомляє ТСН.ua. Видання зазначає, що після Революції Гідності уряди США та Британії публічно оголосили про допомогу Україні в поверненні активів президента-втікача Януковича. ФБР надіслало до Києва команду фахівців для дослідження “чорної бухгалтерії” Партії регіонів та інших доказів фінансових злочинів колишньої влади. Однак українські спецслужби такою допомогою чомусь не скористалися, дозволивши таким чином більшості “папєрєдніків” уникнути покарання.
Натомість американська Феміда виявилася зовсім не сліпою. Зібрані матеріали в 2017 році були передані команді спеціального прокурора Роберта Мюллера і стали приводом для більш ніж двох десятків звинувачень на адресу Пола Манафорта, екс-радника Януковича та колишнього керівника передвиборчої кампанії Дональда Трампа. Зовсім інша ситуація з Фемідою українською.
“Передоплата за вугілля”
У документах, які Buzzfeed News отримав у своє розпорядження, розкриваються наступні схеми. Впродовж останніх шести місяців правління Януковича компанія МАКО, власником якої був син президента-втікача Олександр Янукович, виконала підозрілих транзакцій на суму 74 млн USD через дочірні компанії в Україні, Швейцарії та Нідерландах. Близько 50 транзакцій та банківських переказів відправляли кожні три або чотири дні як “передоплату за вугілля”. Американські чиновники заявили, що операції вважаються підозрілими, оскільки були задіяні офшорні компанії.
Правоохоронці США також знайшли ознаки фінансових махінацій у діях міністра палива й енергетики часів Януковича, а наразі народного депутата України, лідера “Опозиційного блоку” Юрія Бойка. За їхніми даними, Бойко переказав близько 400 млн USD державних коштів через Латвію, щоби придбати нафтову бурову платформу, вартість якої становить лише 248 млн USD. Також у документах повідомляється і про близьких до Януковича олігархів, які через свої нафтові, газові та енергетичні компанії вивели з України близько 5 млрд USD. Так, одна зі схем стосується олігарха Сергія Курченка. Згідно з документами, панамська компанія Prosperity Developments SA, власником якої є Курченко, провела впродовж року підозрілих транзакцій на суму близько 550 млн USD.
Видання повідомляє, що навіть після втечі Януковича його оточення і далі керувало українськими активами за допомоги Activ Solar, власником якої був зять екс-глави Адміністрації Президента Сергія Клюєва. Ця компанія провела 71 підозрілу транзакцію через офшори на загальну суму 11 млн USD. Ще одним фігурантом схем оточення Януковича став екс-міністр екології Микола Злочевський. Його компанії через Кіпр переказали “ПриватБанку” в Латвії (дочірня фінустанова українського “Привату”) майже 24 млн USD. Латвія ці кошти заморозила, однак через те, що українські правоохоронні органи не змогли довести їх злочинне походження, уряд цієї країни стягнув кошти на користь власного державного бюджету.
Наприкінці публікації Buzzfeed наголошує, що, незважаючи на численні розслідування, жоден із членів оточення Януковича, яких підозрюють у фінансових махінаціях, досі не був засуджений.
“У зв’язку із закінченням терміну давності”
Показова історія, яка наочно демонструє чи то безпорадність, чи то саботаж чинної влади щодо представників влади колишньої, трапилася місяць тому, коли Печерський районний суд Києва зняв арешт з майна та статків колишнього міністра фінансів України (2012 – 2014 рр.) Юрія Колобова. Суд постановив задовольнити клопотання адвоката Колобова про зняття арешту з будинку площею 512,4 кв. м, грошових коштів у “Брокбізнесбанку”, Ощадбанку, “Промінвестбанку” та “Укрексімбанку”, а також із земельних ділянок у селищі Козин в Обухівському районі Київської області (до речі, саме тут мешкає нинішній Президент України Петро Порошенко та низка відомих політиків і бізнесменів). Таку, на перший погляд, скандальну ухвалу суд прийняв відповідно до чинного законодавства – через зміну підозри і звільнення Юрія Колобова від кримінальної відповідальності за ст. 367 Кримінального кодексу України (ККУ) – службова недбалість, що спричинила тяжкі наслідки.
Нагадаємо, що Юрій Колобов був затриманий у березні 2015 року в Іспанії. Генеральна прокуратура України подала запит на його екстрадицію. Міністру фінансів часів Януковича висунули підозру в незаконному випуску облігацій зовнішньої державної позики для отримання кредиту від Російської Федерації у розмірі 3 млрд USD. “У порушення вимог Закону “Про державний бюджет України на 2013 рік”, Колобовим Ю.В. та іншими високопосадовцями організовано та забезпечено випуск облігацій зовнішньої державної позики на суму 3 млрд USD за рахунок “Фонду національного добробуту” РФ, а також незаконно перераховано комісію в сумі 450 тис. USD на користь VTB Capital plc (дочірня компанія російського банку ВТБ, Лондон) за розміщення вказаних державних паперів”, – повідомляв тоді прес-центр Служби безпеки України.
Окрім того, за матеріалами СБУ, проти Колобова було відкрите ще одне кримінальне провадження за фактом розтрати та привласнення коштів держбюджету в особливо великих розмірах. Мовиться про незаконне фінансування будівництва виділеної телекомунікаційної мережі спеціального зв’язку на суму 220 млн грн. Улітку 2012 року тодішній голова Держспецзв’язку звернувся з проханням до президента Януковича профінансувати ці роботи за рахунок держави. Уже приватизований на той час Рінатом Ахметовим “Укртелеком” отримав з бюджету 220 млн грн, але мережу урядового зв’язку на баланс держави так і не передав.
Однак справа з екстрадицією забуксувала, причому, якщо вірити публікаціям у засобах масової інформації, через неякісну підготовку ГПУ відповідних документів. Понад те, восени 2015 року спалахнув гучний скандал. Юрій Колобов намагався звільнитися з-під іспанського арешту, пред’явивши документ, у якому йшлося, що насправді він має статус свідка, а не підозрюваного. Під листом начебто стояв підпис заступника Генерального прокурора України Юрія Столярчука. За цим фактом ГПУ розпочала розслідування за ознаками злочину, передбаченого статтею ККУ “Підроблення документів, печаток, штампів та бланків”. Щоправда, про результати так нічого й не повідомлялося.
Урешті-решт іспанська поліція відмовилася видати Україні підозрюваного, оскільки вважає, що справа проти Колобова має політичний характер. А в лютому цього року кримінальну справу проти екс-міністра фінансів закрили і в Україні. Суд ухвалив відповідне рішення “в зв’язку із закінченням терміну давності”. Самого Колобова в залі суду не було – він мешкає у Іспанії, де подав документи на отримання політичного притулку, і брав участь у судовому процесі в режимі відеоконференції.
Зрештою, Колобов – не виняток. Більшість представників колишньої влади уникли покарання, вільно їздять світом і далі займаються бізнесом та провадять активну політичну діяльність в Україні, готуючись до реваншу та повернення до влади.
“Справа рюкзаків”
Тож зовсім не дивно, що закривають справи і проти нинішніх діячів. Нещодавно стало відомо про закриття Спеціалізованою антикорупційною прокуратурою (САП) кримінального провадження щодо сина міністра внутрішніх справ Арсена Авакова Олександра і колишнього заступника міністра МВС Сергія Чеботаря.
Мовиться про так звану “справу рюкзаків”. У жовтні 2017-го детективи Національного антикорупційного бюро (НАБУ) за підозрою в розтраті понад 14 млн грн бюджетних коштів при закупівлі рюкзаків для бійців МВС у зоні бойових дій на сході України затримали трьох осіб: Сергія Чеботаря, представника фірми-переможця тендера на постачання рюкзаків Володимира Литвина і ще одну “приватну особу”, як назвали сина глави МВС Арсена Авакова Олександра.
І ось фінал: справу закрили. Голова САП Назар Холодницький так прокоментував програмі “Схеми” (спільний проект Радіо Свобода і телеканалу “UA:Перший”) закриття кримінального провадження: “Рішення прийняте прокурором у цьому провадженні. Вивчаємо ситуацію і причини такого рішення. Прокурори є незалежними в своїй процесуальній діяльності, і будь-який тиск на них з приводу прийнятих ними рішень є неприйнятним”.
Натомість в НАБУ це рішення САП вважають незрозумілим і непослідовним. “У квітні цього року детективи НАБУ разом із прокурорами САП схвалили рішення про те, що всі докази здобуто, і відкрили матеріали стороні захисту для ознайомлення. Після цього на вимогу прокурорів детективи підготували об’ємний реєстр та обвинувальний акт щодо всіх трьох підозрюваних, які потрібні лише у випадку скерування провадження до суду”, – розповіли в НАБУ, повідомляє Радіо Свобода.
Цілковитою несподіванкою для НАБУ стала прес-конференція адвокатів Олександра Авакова, які 12 липня заявили, що на звинуваченнях щодо їхнього підзахисного “можна ставити крапку”, адже “не знайдено жодних доказів вчинення карного діяння з боку Авакова і Чеботаря”. Щодо того, хто врешті-решт нестиме відповідальність у цьому кримінальному провадженні, за даними НАБУ, третій підозрюваний, представник фірми-переможця тендера на постачання рюкзаків Володимир Литвин, “зі слів прокурора, визнав провину в шахрайстві та підробці документів”. Таким чином, у гучній справі знайшли “третього крайнього”.