#SaveOlegSentsov

1 та 2 червня у різних містах світу пройде глобальна акція з вимогою до Кремля звільнити Олега Сенцова та всіх інших українських політв’язнів

фото: svoboda.org
Зараз щонайменше 64 українських політв’язнів путінський режим утримує в тюрмах. Із них понад 40 осіб перебувають в ув’язнені в анексованому Росією Криму. Такі цифри озвучують в нашому Міністерстві закордонних справ і наголошують, що вже не раз звертались до російської влади з вимогою звільнити усіх українських політв’язнів.
Водночас зауважимо, що організатори глобальної акції #SaveOlegSentsov оприлюднили оновлений список українських політв’язнів станом на 28 травня, і в цьому списку 70 прізвищ українських громадян, яких російська влада позбавила волі за політичними мотивами. Вони сидять за  ґратами або в Росії, або в окупованому Криму. Більшість з них – це кримські татари. Також організатори акції повідомляють, що ще дві людини зараз перебувають на підписці про невиїзд, троє – на поруках, шестеро – отримали умовні терміни. Ще перевірялась інформація щодо долі іще чотирьох громадян України, ймовірних жертв кремлівської каральної системи. Автори списку також наголошують на тому, що точна кількість таких людей – нікому невідома.
Найвідомішим українським політв’язнем у Росії зараз є режисер Олег Сенцов. Нагадаємо, що російські окупанти незаконно затримали його в анексованому Криму ще у травні 2014-го. З нього зробили головного фігуранта надуманої справи “кримських терористів”. У серпні 2015-го Північно-Кавказький військовий суд Ростова виніс вирок Сенцову – 20 років колонії суворого режиму. Окрім Олега Сенцова, через сфабриковану окупантами справу “кримських терористів” російські так звані суди також винесли вироки Олександру Кольченку (10 років колонії суворого режиму), а ще Геннадію Афанасьєву та Олексію Чирнію (по сім років колонії суворого режиму). Із них в Україну поки вдалось повернути лише Геннадія Афанасьєва.

Акція на підтриму Олега Сенцова, Нью-Йорк, 28 травня 2018
фото: Facebook.com/andrei.zagdansky

Безстрокове голодування

14 травня цього року Олег Сенцов оголосив безстрокове голодування. “Я, Олег Сенцов, громадянин України, який незаконно засуджений російським судом і перебуває в колонії міста Лабитнангі, оголошую безстрокове голодування з 14 травня 2018 року. Єдиною умовою її припинення є звільнення всіх українських політв’язнів, які перебувають на території РФ. Разом та до кінця! Слава Україні!”, – таку записку Олег Сенцов передав через свого адвоката Дмитра Дінзе.
Олег Сенцов, ризикуючи власним життям, зараз намагається голосно нагадати усьому світу про злочини Кремля. І не дати нікому забути про усіх українських політв’язнів у Росії.
“Він зробив певний розрахунок. 64 людини, які, як він вважає, мають бути звільнені. Це його єдина вимога. Заяву складено на ім’я начальника ІК-8 “Білий ведмідь” у Лабитнангі. 15 травня я його побачив – адміністрація колонії організувала нам зустріч. У рамках цього побачення я отримав від нього заяву, яку наразі транслюють, де він вказав безстрокове голодування відносно звільнення політв’язнів”, – розповідав адвокат Дмитро Дінзе, повідомляє Еспресо.TV.
Олег Сенцов не випадково саме зараз розпочав голодування – вже 14 червня в Росії має стартувати Чемпіонат світу з футболу. “Під час нашої зустрічі він мені так і сказав: “Якщо я помру перед чемпіонатом або під час нього, буде резонанс на користь інших політв’язнів”, – також розповів Дмитро Дінзе, інформує Радіо Свобода.
Цього тижня стало відомо, що Олега Сенцова перевели на підтримувальну терапію. Добровільно чи ні – достеменно невідомо. Адвокат Сенцова на своїй сторінці у Facebook 29 травня написав, що стан українського режисера стабільний, а що це за підтримувальна терапія і чи давав на неї згоду його клієнт, зможе дізнатись лише 4 червня, під час наступної зустрічі із Олегом Сенцовим у колонії. До Олега Сенцова не пускають українських дипломатів.
“Я закликаю міжнародну спільноту продовжувати тиск на Кремль, аби українські політв’язні якнайшвидше повернулися додому, до своїх родин. Ми продовжуємо боротися та докладаємо усіх зусиль для звільнення усіх незаконно ув’язнених українців, яких тримають на території окупованого Криму, Донбасу та на території РФ”, – така заява 16 травня з’явилась на Facebook-сторінці українського Президента Петра Порошенко.
Але насправді за два тижні голодування Олега Сенцова ми побачили дуже мляву реакцію з боку західних країн і це насторожує. Щоправда, цього тижня прес-секретар Держдепу США Гізер Нойєрт заявила про підтримку вимоги Сенцова щодо звільнення українських політв’язнів.
“Крим – це Україна. Ми ніколи не визнаємо спроби Росії анексувати Крим. Росія повинна звільнити понад 60 кримських політв’язнів, включаючи Олега Сенцова (який 14 травня розпочав голодування на знак протесту)”, – написала прес-секретар Гізер Нойєрт на своїй офіційній сторінці у Twitter.

фото: Radio Free Europe

Глобальна акція

Тим часом в деяких містах світу та України вже пройшли нові акції на підтримку Олега Сенцова. Вже згадана глобальна акція #SaveOlegSentsov проходитиме 1 і 2 червня у понад 50-ти містах світу, повідомляють організатори.
“У різних містах по всьому світу ми виставимо червону картку режиму Путіна, який незаконно утримує людей за ґратами. Ми маємо зробити усе від нас залежне, щоб Кремль, який готується до прийому іноземних гостей до Чемпіонату світу з футболу, звільнив Олега Сенцова та інших політв’язнів. Олег Сенцов поставив на кін своє власне життя. Він вимагає звільнення усіх українських заручників Кремля. До цього часу оголосив безстрокове голодування. Давайте об’єднаємо зусилля, щоб донести його вимогу до світу!”, – зазначено на Facebook-сторінці акції #SaveOlegSentsov.
Треба зазначити, що про можливість оголошення голодування також заявив Олександр Кольченко у листі до Олега Сенцова. Про це повідомив журналіст Антон Наумлюк із посиланням на адвоката Кольченка Світлану Сидоркіну. Але водночас повідомляється, що Кольченко не вважає голодування ефективним способом впливу на російську владу, адже Росія, як держава, не цінує своєї репутації.
Також зазначимо, що з 19 березня голодує ще один український політв’язень Володимир Балух. Російське окупаційне судилище у Криму 4 серпня 2017-го засудило українського активіста до 3 років і 7 місяців колонії загального режиму. А затримали Балуха ФСБ-шники ще у грудні 2016-го і звинуватили в зберіганні боєприпасів. Але із самого початку було зрозуміло, що ця справа – політичне переслідування українця. Над будинком Балуха в селі Серебрянка у Криму майорів синьо-жовтний прапор, а на стіні будинку була встановлена табличка “Вулиця Героїв Небесної Сотні, 18”. Також проти Балуха вже була порушенна справа через начебто побиття начальника ізолятора тимчасового тримання в селищі Роздольне Валерія Ткаченка.

Труднощі перемовин

Повертаючись до теми голодування Олега Сенцова, зазначимо, що він не відмовився від українського громадянства, але представники російської влади постійно зазначають, що він є російським громадянином. “Українська сторона ще раз наголошує: ми заявили, і в Мінську в тому числі, про готовність передати Росії 23 росіян, щоб звільнити українців у тюрмах Росії: і Сенцова, і Кольченка...
На що в гуманітарній підгрупі російський представник сказав нам: “За нашим законодавством, ми вважаємо Сенцова громадянином Росії”. Це не відповідь. Ми чекаємо офіційної відповіді на нашу пропозицію. Ми будемо ще і ще раз ставити це питання”, – розповіла в ефірі Радіо Свобода перший віце-спікер ВРУ, представник України в гуманітарній підгрупі Тристоронньої контактної групи у Мінську Ірина Геращенко.
Також зауважимо, що останнім часом в інформпросторі з’являється багато повідомлень про можливість обміну Олега Сенцова на керівника “РИА Новости-Украина” Кирила Вишинського, якому в Україні оголошено підозру у держзраді. 17 травня Херсонський міський суд обрав запобіжний захід Вишинському – арешт на два місяці (до 13 липня). Справа проти Вишинського в Україні лише розпочинається, але чи є передумови для проведення обміну на Олега Сенцова чи когось іншого із українських політв’язнів? 29 травня прес-секретар Путіна Дмітрій Пєсков заявив журналістам, що вони не отримували від України пропозиції звільнити Сенцова в обмін на звільнення Вишинського.
“Важко коментувати відверту неправду, коли вона звучить із вуст прес-секретаря президента Росії. Хочу наголосити, що під час усіх зустрічей у “нормандському форматі” піднімається прізвище Сенцова – вже чотири роки: і під час телефонних перемовин, і під час тих рідкісних зустрічей, які були”, – ось так відповіла на заяву Пєскова Ірина Геращенко під час вже згаданого ефіру Радіо Свобода.
А вже сам господар Кремля нещодавно наголошував на тому, що Вишинський є журналістом, а щодо Сенцова, то нагадував сфабриковані звинувачення у “терористичній діяльності” українського режисера. Тут зауважимо, що в ЗМІ також з’являлись публікації на тему можливості обміну Кирила Вишинського на українського журналіста Романа Сущенка, незаконно утримуваного в Росії з кінця вересня 2016-го. Сущенка у Росії звинувачують у шпигунстві, судилище наближається до кінця, вирок має бути оголошеним 4 червня. В російському МЗС наполягають на тому, що Вишинський в Україні займався журналістською діяльністю, а Сущенка сприймають тільки як шпигуна. Тож можливість такого обміну також під великим знаком питання.
“На жаль, є два різні підходи: ми боремося за своїх людей, а Кремлю росіяни не потрібні. Навпаки, Кремль використовує у своїх гібридних війнах фактор українських заручників як один із факторів дестабілізації ситуації в Україні. Це чутлива, вразлива тема для суспільства і дуже вигідно збурювати тут суспільство тим, що українська влада нібито нічого не робить”, – зазначає Ірина Геращенко, повідомляє BBC-Україна.

Акція на підтримку Олега Сенцова та інших українських політв’язнів, Львів, 28 травня 2018
фото: city-adm.lviv.ua

Повернути всіх

Зрозуміло, що звільнення будь-якого українського політв’язня з російських тюрем залежить від волі Кремля. Також зрозуміло, що всіх одразу звільнити не вдасться. Але боротись потрібно за кожного. От до прикладу, в списку українських політв’язнів, опублікованому активістами, бачимо ім’я волонтера Миколи Дадеу. Він утримується в Росії з літа минулого року за те, що він був учасником “Правого сектору”, а в Україні волонтери з Миколаєва звинувачували Дадеу в привласненні коштів, зібраних на табір для дітей АТОшників. Українські ЗМІ певний час намагалися досліджувати, чи справді відбувалися такі махінації, але кримінальні справи в Україні проти Дадеу начебто не були відкриті.
“Якщо людину незаконно переслідують у Росії, а особливо, якщо ці обвинувачення зумовлені політичними мотивами або пов’язані з подіями останніх років та збройною агресією проти України, – ми чомусь неодмінно вважаємо, що об’єкт переслідування – святий і безгрішний, його треба канонізувати, ставити йому пам’ятники, називати на його честь дітей і обов’язково колись проголосувати за нього на президентських виборах. Розчарую. Факт політичного переслідування особи або її незаконного утримування не означає, що людина не може бути причетна до інших правопорушень, зраджувати дружині, бути двоє(троє)женцем, алкоголіком, неробою та покидьком, мати “якісь не такі” погляди. Але все це не робить політичне переслідування чи утримування в заручниках законним, і не звільняє Україну від зобов’язання вживати всіх доступних законних заходів для звільнення таких осіб”, – писала на сайті Радіо Свобода координаторка Медійної ініціативи з прав людини Марія Томак.
Зрештою, якщо буде доведене вчинення будь-яких злочинів в Україні, то така людина має бути покараною в Україні.

Кампанія за звільнення усіх українських в’язнів Кремля LetMyPeopleGo оприлюднила оновлений список громадян України, незаконно позбавлених волі в Росії та анексованому Криму (список станом на 28 травня):

Абдуллаєв Теймур Рза Огли  
Абдуллаєв Узеір Рза Огли 
Абдурахманов Талят  
Абільтаров Рустем Сейранович  
Абсеітов Зеврі Сердарович  
Алієв Муслім Нурієвич  
Алімов Рефат Мамедович  
Аметов Кязим 
Аметов Ернес Сейярович 
Асанов Алі Ахмедович  
Асанов Марлен Рефатович  
Балух Володимир Григорович  
Бекіров Інвер Небієвич 
Белялов Мемет Решатович 
Бессарабов Олексій Євгенович  
Ваітов Рустем Мамутович 
Вигівський Валентин Петрович
Гриб Павло Ігорович 
Дадеу Микола Петрович 
Дегерменджи Бекір Аппазович
Дегерменджи Мустафа Бекірович 
Джемаденов Еміль Енверович  
Джеппаров Арсен Бормамбетович  
Дудка Володимир Михайлович 
Захтей Андрій Романович 
Зейтуллаєв Руслан Борисович 
Зекір’яєв Сервер Зекієвич 
Ібрагімов Тимур Ізетович  
Ісмаїлов Рустем Якубович 
Кадиров Сулейман Серверович
Каракашев Євген 
Карпюк Микола Андронович 
Клих Станіслав Романович
Коломієць Андрій Володимирович  
Кольченко Олександр Олександрович 
Костенко Олександр Федорович  
Кубедінов Арсен 
Куку Емір-Усєін Кемалович  
Литвинов Сергій Миколайович 
Мамутов Енвер Шевкетович  
Мемедемінов Наріман 
Меметов Ремзі Шевкаєвич 
Мовенко Ігор Олексійович 
Мустафаєв Сейран 
Мустафаєв Сервер 
Панов Євген Олександрович 
Примов Юрій (Нурі) Володимирович 
Присіч Володимир Сергійович  
Рамазанов Ісмаїл 
Сайфуллаєв Ферат Рефатович 
Салєдінов Айдер Диляверович 
Салієв Сейран Алімович  
Сейтосманов Енвер Казимирович 
Сенцов Олег Геннадійович  
Сизонович Олексій Іванович  
Сірук Вадим Андрійович 
Стогній Олексій Георгійович  
Сулейманов Ренат 
Смаїлов Едем 
Стешенко Олександр 
Сущенко Роман Володимирович  
Терновський Роман 
Трубач Руслан 
Чапух Асан
Чирній Олексій Володимирович  
Шаблій Гліб Федорович  
Шиптур Микола Степанович  
Штибліков Дмитро Анатолійович 
Шумков Олександр Сергійович  
Шур Віктор Валентинович
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4602 / 1.7MB / SQL:{query_count}