Рішення Кабміну поза законом

Ксенія Ляпіна, народний депутат України, фракція НУ-НС, про ситуацію з гральним бізнесом

- Чи законною є постанова уряду про припинення дії ліцензій для грального бізнесу?

- Постанова не є легальною. Кабінет Міністрів України не має таких повноважень, згідно із законом про ліцензування. Анулювати ліцензію може орган ліцензування за наявності відповідних причин у відповідного суб'єкта. Якщо у суб'єкта, де сталася  ця трагедія, можливо, були певні  порушення, наприклад, неправильне розташування апарата чи не дотримання правил  пожежної безпеки, то можна анулювати ліцензію чи зупинити її дію на час розслідування. Але лише цьому суб'єкту! Так передбачено в законодавстві. А рішення Кабміну взагалі поза межами законодавства України і є суто декларативним. Це рішення не дієве, будь-хто, хто має трохи грошей, відсудить собі ліцензію у суді. А це призводить до того, що навколо цього питання починає підводити голову кримінал. І всі ці заборони призведуть  лише до одного - гральний бізнес буде годувати не бюджет, а кримінал.

- В Україні розпочались перевірки закладів грального бізнесу пожежниками, мілі­цією та усіма можливими інс­танціями. Чи мав право Каб­мін давати вказівку для здійс­нення такої перевірки?

- Кабмін має право робити такий цільовий контроль на усій території України, і заклади грального бізнесу - не виняток. Це стосується  дотримання ними заходів пожежної безпеки та інше. Щодо міліції, то вона не займається перевірками. Міліція має дивитися за тим, щоб не працював нелегальний бізнес. Вони мусять перевірити наявність документів, які засвідчують, що цей бізнес легальний,  наприклад, ліцензії. Якщо ліцензій немає, то міліція має вжити заходів для того, щоб вилучити обладнання, закрити відповідний зал і притягнути до відповідальності тих, хто організовує нелегальні ігри.

Взагалі напруження в сус­пільстві навколо грального біз­несу викликане тим, що 50-60% суб'єктів є нелегальними, і во­ни плювати хотіли на всі обмеження, зокрема й вікові. У таких нелегальних закладах грають діти, підлітки, а це обурює батьків. Тому перше, що треба зробити державі, це не зупиняти ліцензії легальним закладам, а позбутися нелегального бізнесу у цій сфері.

-  Завдяки постанові Каб­міну зараз бояться  працювати як нелегальні, так і легальні заклади грального бізнесу...

- Я б сказала, що зараз  бояться працювати лише легальні заклади, бо їм є що втрачати - адже ліцензія коштує мільйон гривень. А нелегальні  закриваються тільки тоді, коли їхня кишенькова міліція повідомляє, що якась перевірка приїхала.

- Який, на Вашу думку, вихід із ситуації, що сьогодні склалася?

- Ми мусимо прийняти нормальний закон. Не такий, який пропонують деякі депутати - винесення у якийсь "лас-вегас" усіх гральних закладів. Така дія призведе до одного - "лас-вегасу" ми не збудуємо, бо в Україні немає пустелі Невада, а кримінальну ситуацію в країні підвищимо. При такому законі ми прийдемо до криміналізації - ті, що були легальні, стануть нелегальними під дахом якихось кримінальних авторитетів, які будуть вирішувати питання з правоохоронними органами. І замість бюджету кошти з грального бізнесу годуватимуть офіційний міліцейський рекет і кримінальних авторитетів. Це шлях до того, щоб виростити блискучу українську мафію.

- Які законопроекти щодо грального бізнесу сьогодні зареєстровані у Верховній Раді?

- Є кілька депутатських законопроектів, які містять в собі пропозицію заборонити або винести весь гральний бізнес у якийсь умовний "лас-вегас". Загалом це низка законопроектів, об'єднаних однією ідеєю - винести! Натомість кабмінівський законопроект готувався вже давно, в нього вносили тисячі поправок і він є виваженим. Зокрема, у ньому йдеться про те, щоб навести порядок через обмеження і регулювання цього бізнесу, але з тим, щоб зберегти його у легальній сфері. Тобто жорстка відповідальність, висока вартість ліцензій, патентів.  Щоправда, як на мене, через велику кількість поправок у ньому втрачена внутрішня логіка. Тож його треба доопрацювати разом з урядом, у нинішньому вигляді його приймати не можна. Але його можна швидко підготувати, якщо буде нормальна політична воля для цього у парламенті. Сьогодні ж  її немає, бо депутати шукають легких шляхів попіаритися. Мовляв, дивіться, які ми гарні, ми заборонили цей "страшний гральний бізнес". А те, що потім діти підуть у нелегальний заклад десь у підвалі і там будуть наркотики і алкоголь, і все, що завгодно, то про це ніхто нічого не каже. Тобто цей вибух у Дніпропетровську використовують з метою попіаритися, розкручування популістських настроїв, аби сподобатися людям, не задумуючись про наслідки цих так званих "рішучих дій". Бо під кримінал завести легко, важко вивести з-під криміналу, а поки що жодна країна з мафією до кінця не впоралась.

- Що Ви порадите власникам гральних закладів?

- Не стояти під парламентом, бо це без сенсу, а йти в адміністративні суди, витратити гроші на кваліфікованих юристів і оскаржити постанову Кабміну та скасувати її. А для того, щоб в парламенті було менше популізму, необхідно працювати з парламентськими фракціями і роз'яснювати, які наслідки можуть бути.  Потрібно запроваджувати самообмеження та саморегулювання і показати це суспільству, тоді ніхто не зможе  мані­пулювати цим питанням.

- Яка сфера може наступною постраждати від таких маніпуляцій?

- Гральний бізнес - не перший, який потерпає від  попу­лізму. Таким чином постраждали аптекарі, яких звинуватили у подорожчанні ліків, а також хлібопекарі. Зараз вже просто нема дрібних підприєм­ців і уряд дивується, чому в нас монополізм у цій сфері. Воно є і буде, і ніхто не знає, хто буде наступним. І це не залежить від спрямованості бізнесу. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5121 / 1.59MB / SQL:{query_count}