Урядова “рулетка”

Кабінет Міністрів готує ґрунт для соціальних протестів. 200 тисяч працівників грального бізнесу можуть опинитися на вулиці. Мітинг у Києві зібрав наразі сім тисяч невдоволених

Кабінет Міністрів готує ґрунт для соціальних протестів. 200 тисяч працівників грального бізнесу можуть опинитися на вулиці. Мітинг у Києві зібрав наразі сім тисяч невдоволених

У вівторок під стінами Верховної Ради України люди, які працюють  у сфері грального бізнесу, боронили своє право на працю. Такою була реакція на розпорядження Кабміну про масові перевірки закладів грального бізнесу та заборону на час перевірок їх діяльності. Тож над працівниками, зайнятими в цій сфері, зависла реальна  загроза безробіття.

Причиною чиновницької сваволі, нагадаємо, стала пожежа, що трапилася вночі проти 7 травня в Дніпропетровську в залі ігрових автоматів ТОВ "Метро-Джек-пот", в результаті якої загинули дев'ять осіб, ще 11 шпиталізовано із травмами різного ступеня тяжкості. Кабінет Міністрів України того ж дня видав розпорядження №494-р, яким  зобов'язав МНС, МОЗ, МВС, Мінфін, Мінпаливенерго, ДПА, Держ­гірпромнагляд, Держспоживстандарт, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київську та Севастопольську міські держадміністрації в усіх областях провести масові перевірки об'єктів грального бізнесу. При виявленні будь-яких порушень ці органи мають право діяти аж до закриття гральних закладів. Окрім цього, розпорядження уряду передбачає призупинення на місяць дії ліцензій та закриття гральних закладів, які розташовані у житлових будинках.

У Верховній Раді України водночас почалось активне форсування законопроекту про гральний бізнес, який суттєво обмежить діяльність операторів у цій сфері підприємництва. Зокрема, ним пропонують заборонити рекламу ігрових закладів, заборонити допускати туди осіб молодших 21 року, запровадити відсоток виграшу, не менший 80%, вартість лі­цензії мала б зрости до 5 млн грн, а вартість патенту на кожен ігровий автомат - утричі.  Ба більше, народні депутати Оксана Білозір та Ігор Кріль 8 травня зареєстрували ще один проект Закону України "Про винесення грального бізнесу за межі населених пунктів України", який взагалі передбачає ліквідацію гральних залів та клубів у межах населених пунктів.

Зважаючи на те, що у вівторок відбулось перше засідання ВРУ після трагедії в Дніпропетровську і питання грального бізнесу могли внести на розгляд парламенту з голосу, працівники вирішили не чекати і вирішили висловити свою позицію. Тож нардепів очікував кількатисячний натовп, який скандував єдине гасло "Дайте нам роботу!". Кожен із пікетувальників на знак жалоби з приводу трагедії у Дніпропетровську одягнув чорну стрічку. "Уряд позакривав заводи, і гральний бізнес став для нас рятівною соломинкою, а тепер уряд хоче закрити і його?!", "Ми хочемо працювати в Україні", "Віддайте нам наші робочі місця!", "Нам нічим годувати своїх дітей", "Якщо вибух станеться в одному з банків, то чи зупинять всю банківську систему?!" - обурювалися люди. 

Щоправда, на народних обранців подібні заяви діяли мало. У цей час вони вирішували, чи  прийняти відставку міністра внутрішніх справ Юрія Луценка, чи ні. Під­приємці ж марно намагались привернути до себе увагу. З 450 "слуг народу" безпосередньо до людей вийшло аж ... двоє. Та й ті лише позували перед камерами ЗМІ та намагались переконати  пікетувальників, що їхні робочі місця - це проблеми власників грального бізнесу, які й мають вирішувати це питання. Тож найкраще, що можна зробити, це роз'їхатися по домівках  і залишити це питання на вирішення сильним світу цього. А якщо вже дуже хочеться залучитись до захисту своїх прав, то хай подають до суду.

Для політиків важливою є інша складова питання: гральний бізнес, точніше, заклики до його заборони, можуть стати козирною картою у майбутній передвиборній кампанії. Але, апелюючи до моралі, прихильники заборони грального бізнесу діють також доволі неадекватно: бізнес розвивається на законній основі, хай недосконалій, та все ж правовій.

За підрахунками Української асоціації діячів грального бізнесу, у 2008 році бюджет України отримав близько 500 млн грн прямої платні за патенти і ще стільки ж від решти  по­датків, які стягуються з грального бізнесу. У цій сфері зайнято понад 200 тис. осіб. У разі його заборони безробіття в країні відразу зросте на 1%.

Суб'єктивний погляд

Григорій Трипульський,
віце-президент Української асоціації діячів грального бізнесу:

- Ми вийшли на мирний мітинг, щоб висловити свій протест проти  закриття  гральних закладів. У Верховній Раді вже давно обговорюється  законопроект, у якому достатньо чітко і жорстко зазначені умови діяльності грального бізнесу. Прийняття такого законопроекту, щоправда, дозволить зберегти максимум третину наявних нині закладів грального бізнесу. Але цей законопроект мудрий, логічний і допоможе максимально зберегти робочі місця. А те, що зараз, на хвилі певних політичних процесів, пропонують  взагалі заборонити цей вид бізнесу, - неправильно і саме  проти цього ми виступаємо.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4571 / 1.59MB / SQL:{query_count}