Уже наступного року Україну чекають одразу вибори президента (31 березня) і парламенту (27 жовтня). Українці вкотре сподіваються, що чергові вибори допоможуть оновити владу, що державою керуватимуть совісні люди. Для того, щоб загальнонаціональне волевиявлення пройшло чесно і відкрито, необхідне нове справедливе виборче законодавство, що є однією з вимог Революції Гідності.
Надія на це з’явилася торік на початку листопада, коли парламентарі ухвалили в першому читанні Виборчий кодекс – документ, що регулюватиме правила проведення виборів – від місцевих до президентських. Але згодом народні обранці внесли до нього понад 4 тисячі правок, і стало зрозуміло, що цей процес затягнеться надовго.
Виборчий кодекс пропонує перехід від нинішньої змішаної системи виборів (половина складу парламенту обирається в мажоритарних округах, половина – за закритими партійними списками) до пропорційної системи із відкритими регіональними списками
Зі слів аналітика громадянської мережі “ОПОРА” Олександра Клюжева, станом на початок травня депутати опрацювали лише 10% поправок, відповідно, вони не зацікавлені в активній роботі над новим Виборчим кодексом, інформує “5 канал”. Нагадаємо, що найсуттєвіші зміни проект Виборчого кодексу передбачає для парламентських виборів.
Зокрема, пропонується перехід від нинішньої змішаної системи виборів (половина складу парламенту обирається в мажоритарних округах, половина – за закритими партійними списками) до пропорційної системи із відкритими регіональними списками, коли виборці можуть голосувати як за партію загалом, так і за конкретного кандидата від неї, просуваючи його на верх списку і збільшуючи його шанси на отримання мандату. Україна ще не знає подібної практики.

Передбачається, що партії висуватимуть загальнонаціональний список і формуватимуть із нього регіональні (щонайменше по 5 кандидатів). Право на розподіл мандатів матимуть партії, які подолають 4% прохідний бар’єр (зараз 5%). Мажоритарної системи на парламентських виборах не буде, але за умови впровадження відкритих регіональних списків, партії повинні залучати до своїх списків активних кандидатів, які працюють у своїх регіонах.
Таким чином збільшується вплив на розподіл мандатів виборців, а не керівника політсили, і створюється можливість для якісного оновлення парламенту. Відповідно до запропонованих змін, партія та її представники відповідатимуть за весь регіон, а не лише за невеличкий виборчий округ, що звужує можливості для підкупу виборців.
Щоправда, рівень представництва кожного регіону в парламенті визначатиметься явкою виборців. Кількість мандатів встановлюватимуть шляхом ділення поданих за партію голосів на виборчу квоту.
Однак якщо парламентарі працюватимуть над поправками до Виборчого кодексу настільки повільно, то справа до голосування за нього у другому читанні не скоро дійде. Так, координатор виборчих програм “ОПОРИ” Ольга Айвазовська вважає, що наступні парламентські вибори, найімовірніше, відбудуться за чинним виборчим законодавством. Вона зазначила: “Є окремі групи, такі як “Народний фронт”, окремі депутати з БПП, опозиційних фракцій, які публічно заявляють, що після переобрання ЦВК ми матимемо позачергові парламентські вибори. На моє глибоке переконання, з тієї інформації, яку я маю, – а вона з різних джерел і достовірна – немає жодного зв’язку між цими змінами”, пише Цензор.нет.
Мажоритарна складова є основою серйозних зловживань, саме тому однією з вимог Революції Гідності є зміна виборчої системи
Так, нагадаємо, в червні 2014-го завершився термін повноважень 12 з 15 членів Центрвиборчкому, а з лютого 2017 року – його 13-го члена. В лютому 2018-го Президент Петро Порошенко вніс до парламенту подання на кандидатів до нового складу ЦВК. 18 квітня парламентський Комітет із питань правової політики і правосуддя підтримав подання глави держави щодо звільнення 13 членів ЦВК з огляду на закінченням терміну їхніх повноважень і рекомендував до розгляду 14 нових кандидатів, які мали пройти спецперевірку (відповідно, один із них стане зайвим).
Але процес затягується через взаємну недовіру фракцій, тим паче, що відповідно до регламенту ВРУ, голосування за кожну кандидатуру до складу ЦВК проводиться окремо. Лідер парламентської фракції БПП Артур Герасимов в ефірі “5 каналу” зазначив, що вже 17 травня парламент може призначити нових членів ЦВК і звільнити тих, термін повноважень яких закінчився.
джерело: newwestmedia.com
Суперечки щодо Охендовського
Спеціалізована антикорупційна прокуратура обурилася коментарем директора Національного антикорупційного бюро України Артема Ситника щодо слідства відносно голови Центрвиборчкому Михайла Охендовського. Ситник в інтерв’ю РБК-Україна заявив, що НАБУ наполягатиме на оголошенні остаточної підозри Охендовському, який проходить по так званій справі про “чорну бухгалтерію” Партії регіонів. Із його слів, САП зупинила розслідування у зв’язку з направленням міжнародних правових доручень до інших країн.
“Хоча на той момент почеркознавча експертиза підтвердила справжність підпису Охендовського, і ми бачили, що в той же день, коли зроблено запис про виплату йому коштів у так званій “амбарній книзі”, на його картку надходили гроші. Детективи були готові закінчувати цю справу... Нещодавно суд скасував рішення про припинення розслідування, воно відновлено, тому ми наполягатимемо, аби підозру було остаточно оголошено, і щоб ця справа пішла до суду”, – зазначив Артем Ситник.
У САП пояснюють, що прокурор удруге зупинив справу, оскільки в Україні не вдалося отримати необхідні докази злочинів Охендовського, тож тепер чекають відповіді на запити про міжнародно-правову допомогу від США та Великої Британії. Відповіді, отримані від німецької, французької та австрійської сторін, свідчать про відсутність ознак злочину та доказів протиправної поведінки голови ЦВК, зазначають у САП. У НАБУ на це заявили, що Антикорупційна прокуратура відверто бреше. Отож, як бачимо наші антикорупційні органи знову не можуть працювати злагоджено…
Нагадаємо, у квітні 2017-го НАБУ направило до Спеціалізованої антикорупційної прокуратури остаточну підозру Михайлу Охендовському, якого підозрюють у незаконному отриманні грошей із “чорної каси” Партії регіонів. Торік у червні САП повідомила, що тимчасово припинила розслідування проти очільника ЦВК. Прокуратура стверджувала, що розслідування зупинено на підставі необхідності виконання процесуальних дій у межах міжнародного співробітництва.