Печерський райсуд Києва за позовом Фонду держмайна зняв арешт із 92,79% акцій “Укртелекому”. В тому числі суд скасував заборону на відчуження акцій. Ухвала оскарженню не підлягає і починає діяти з моменту її прийняття.
Таким чином усунуто практично останню перешкоду на шляху до повернення в державну власність телеком-гіганта, приватизованого свого часу Рінатом Ахметовим. Хоча Апеляційний суд у грудні 2017 року підтвердив рішення про повернення “Укртелекому” державі, активами компанії й далі розпоряджався колишній бенефіціар. Фонд держмайна не мав можливості перебрати на себе право власності, оскільки пакет акцій “Укртелекому” перебував під подвійним арештом, накладеним у рамках господарського провадження за клопотанням “Укрексімбанку” та в кримінальному провадженні, ініційованому Генпрокуратурою. Тепер цю перешкоду усунуто. Щоправда, залишилася ще касація, розгляд якої призначений на 15 травня. Однак багато експертів переконані, що насправді Рінат Ахметов у цій ситуації залишиться в плюсах.
Заплутана приватизація
Підготовка до приватизації державного телеком-гіганта тривала майже 15 років. За цей час внаслідок корупції та невдалих управлінських рішень керівництва компанія тільки дешевшала. У 2010-ому, коли президентом України став Віктор Янукович, процес підготовки вийшов на фінальну стадію.
Умови приватизаційного конкурсу формувалися таким чином, щоб не допустити до нього українських мобільних операторів та великі міжнародні телеком-холдинги. В підсумку переможцем стала маловідома компанія ТОВ “ЕСУ” – дочірня компанія австрійського концерну EPIC (European Privatization and Investment Corporation). “Темна конячка” із Австрії придбала 92,79% акцій “Укртелекому” за 10,6 млрд грн. Це, до речі, стало другим рекордом української приватизації. Дорожче – за 24,2 млрд грн – у 2005 році після реприватизації, оголошеної урядом Юлії Тимошенко, вдалося продати “Криворіжсталь”.
Невдовзі з’ясувалося, що приватизацію частково оплатила… держава – через облігації, випущені “ЕСУ” на понад 4 млрд грн, придбані державними Ощадбанком та “Укрексімбанком”, за які пізніше мав розрахуватися “Укртелеком”.
Через два роки група СКМ Ріната Ахметова та австрійська EPIC підписали договір купівлі-продажу 100% акцій компанії UA Тelecominvest Limited, яка є власником ТОВ “ЕСУ”. Причому угода була оформлена без погодження із Фондом держмайна, як того вимагають умови приватизації. Але хто б тоді звертав увагу на таку дрібничку? Адже до оборудки було залучено пул близьких до Януковича людей, а головним організатором схеми співрозмовники “Економічної правди” називали тодішнього голову Адміністрації Президента Сергія Льовочкіна.
Суцільні порушення
Уперше про повернення “Укртелекому” в державну власність заговорили в квітні 2013-го. Приводом для цього стало невиконання новим власником соціальних зобов’язань. Зокрема, на підприємстві почалися масові скорочення персоналу. Для порівняння: зараз в “Укртелекомі” працює 25,4 тис. осіб, а до приватизації його штат налічував майже 59 тис. працівників.
Крім того, згідно з приватизаційною угодою, власник повинен був побудувати і передати на баланс держави телекомунікаційну мережу спеціального призначення. Влітку 2012 року голова Держспецзв’язку звернувся з проханням до уряду та Президента профінансувати ці роботи за рахунок держави. “Укртелеком” отримав із бюджету 220 млн грн, але мережу урядового зв’язку так і не передав на баланс держави.
“Ми давно вже все зробили. Держслужба спецзв’язку навіть нею користується, але не приймає на баланс”, – запевняв свого часу Німецьку хвилю директор з корпоративних комунікацій “Укртелекому” Михайло Шуранов. Однак перший заступник голови парламентської спецкомісії Ігор Лапін пояснив: “Укртелеком” не створив виділену мережу спецзв’язку на рівні окремого кабелю, як того вимагають технічні умови, а лише надав державі зашифрований канал у загальній мережі. Державні спеціалісти вважають, що це не забезпечить належної конфіденційності”.
У березні 2016 року члени спецкомісії Верховної Ради з питань приватизації опублікували докладні результати незаконної, за їхньою версією, приватизації “Укртелекому”. В травні 2017-го Фонд держмайна опублікував результати роботи своєї спецкомісії, яка теж засвідчила невиконання умов приватизаційного договору. Зокрема, наголошують у фонді, власник повинен був інвестувати в “Укртелеком” упродовж п’яти років з моменту придбання не менш ніж 450 млн дол. у вигляді грошей, майна та інтелектуальної власності. Цього зроблено не було.
Рештки телеком-гіганта
Урешті-решт в листопаді 2017 року Господарський суд Києва задовольнив позов Фонду держмайна до ТОВ “ЕСУ” щодо повернення у власність держави 92,79% акцій “Укртелекому” та виплати 82 млн дол. пені за невиконання інвестиційних зобов’язань.
Щоправда, нині колишній телеком-гігант перетворився на жалюгідне видовище. Останні чотири роки компанія генерує щорічний чистий дохід від реалізації продукції в межах 3,1-3,2 млрд грн. Однак більш ніж половина прибутку – абонплата за послуги місцевого стаціонарного зв’язку. Ці доходи з кожним роком зменшуються на сотні мільйонів гривень. При цьому доходи від інтернет-послуг збільшуються лише на десятки мільйонів. Висновок очевидний: “Укртелеком” надто повільно розвиває ключовий бізнес – надання послуг інтернет-доступу, тим часом головне джерело доходу – міський зв’язок – стрімко занепадає.
“Якщо реприватизація відбудеться, то що державі залишиться від “Укртелекому”?” – ставить риторичне запитання президент компанії “СВ-консалтинг” Олег Стефанюк у коментарі “Економічній правді”. “Вони демонтують мідний кабель. Це велика цінність як кольоровий метал. Вони демонтують старе аналогове обладнання. В ньому теж є кольорові дорогоцінні метали. Вже дуже багато демонтовано”, – каже Олег Стефанюк. З його слів, “Укртелеком” встановлює на вулицях нові комутаційні шафи замість старих великих телефонних станцій. Обладнання цих старих станцій оператор продає на видобуток дорогоцінних металів (у АТС радянських часів містяться рідкісні та коштовні метали: мідь, золото, срібло, платина, паладій, рутеній, тантал). Виставляють на продаж і приміщення. Перед приватизацією на балансі “Укртелекому” перебувало 19 169 об’єктів нерухомості, станом на лютий 2018-го – лише близько 11 000 (при втраті 2 тисяч об’єктів на окупованих територіях).
Тобто може вийти така сама ситуація, як із націоналізацією “ПриватБанку”, з якого колишній власник Ігор Коломойський встиг вивести сотні мільйонів гривень, передавши державі фінустанову із величезними боргами, перекривати які довелося за рахунок державного бюджету. До речі, облігації “ЕСУ” на 4 млрд грн, придбані Ощадбанком та “Укрексімбанком”, “Укртелеком” так і не викупив. Тож після його повернення в державну власність робити це доведеться коштом держбюджету.