Чергові президентські вибори в Україні мають відбутися 31 березня наступного року (перший тур), а ще через півроку після цього, 27 жовтня 2019-го, – чергові парламентські. Основним політичним гравцям потрібно готуватися до змагання за найвищий державний пост, а вони вже активно готуються. Власне від результатів президентської гонки і залежатиме те, яким чином потім вибудовуватимуться передвиборчі кампанії політсил до парламентських виборів. І здавалося б, нині, за рік до президентських виборів, розмови про дочасне оновлення парламенту вже неактуальні, але останнім часом в нашому інформпросторі тема дострокових парламентських виборів знову “підігрівається”. Чому?
Небезпечне самозбереження
Спочатку зазначимо, що в нещодавно опублікованій доповіді Національної розвідки США “Оцінка загроз у світі” також йшлося про ймовірність дочасних виборів в Україні. “Незадоволення населення темпами реформ, погіршення стандартів життя, думка про те, що корупція посилюється, та загострення політичних протистоянь напередодні запланованих президентських виборів та виборів законодавчих органів у 2019 році можуть спровокувати дочасні вибори. Лідери опозиції спробують скористатися незадоволенням населення, щоб послабити президента України Петра Порошенка та правлячу коаліцію”, – ось як ситуацію в Україні бачить американська розвідка.
Тим часом в низці ЗМІ в Україні вже з’являлись матеріали, з посиланням на свої неназвані джерела, про те, що власне команда Президента Петра Порошенка зараз, готуючись до президентських виборів – 2019, начебто розглядає сценарій розпуску та виборів до Верховної Ради вже у 2018-ому. В чому мала би бути логіка проведення парламентських виборів перед президентськими?
фото: Прес-служба Президента, Олексій Григоренко Якщо Порошенко і Ко зрозуміють, що шансів на другий президентський термін занадто мало, то робитимуть якісь кроки на випередження. Адже у випадку програшу президентських виборів, команда нинішнього гаранта не зможе провести у наступний парламент великої кількості своїх людей, а отже і зберегти хоч якийсь вплив. А поки в президентської команди є адмінресурс, то можна зберегти вплив принаймні в оновленому парламенті, а тоді вже і змагатись на президентських виборах.
Дочасні парламентські вибори за такого сценарію відбувались би за нинішньою виборчою системою, тобто з поєднанням закритих партійних списків і мажоритарки. Це, звичайно, вигідно президентській команді (хоча і тут треба розуміти, що навіть без дочасної виборчої кампанії, не так вже і багато шансів на те, що виборча система буде змінена навіть до чергових парламентських виборів. До проекту Виборчого кодексу, який очікує на розгляд у другому читанні, наші парламентарі подали близько 4400 правок і це яскрава демонстрація бажання наших політиків завалити зміни виборчих правил гри).
Шеф-редактор видання Лівий берег Соня Кошкіна писала про те, що в Адміністрації Президента вже задумали і не виключено, що спробують реалізувати сценарій із зміщенням з посади нинішнього глави уряду Володимира Гройсмана. Той все яскравіше виглядає союзником Арсенія Яценюка, а не Петра Порошенка. Власне, відставка прем’єра (а це означатиме і відставку всього уряду) може стати формальною причиною розпуску парламенту і дострокових виборів.
Звичайно, такий сценарій залежить від багатьох факторів: успіх чи провал перемовин про об’єднання БПП з “Народним фронтом”, надійність вже згаданого адмінресурсу, потенційна реакція всіх наших західних союзників і фінансових донорів. Та найважливіше – якщо говорити, що програш президентських виборів не дасть шансів команді Порошенка на парламентських виборах, то і так само програш у позачерговій парламентській кампанії вже точно поставить хрест на президентських амбіціях. Ризик дуже великий.
Чи вірити у дочасні вибори?
Тут зауважимо, що сценарій дочасних парламентських виборів може бути реалізованим лише до осені цього року. Адже коли до кінця президентської каденції залишатиметься півроку і менше, то гарант вже не зможе розпустити Верховну Раду.
Питань залишається дуже багато. З одного боку, тема позачергових парламентських виборів інформаційно “педалюється”, про такі наміри Президента Петра Порошенка вже заявила й “головна опозиціонерка” країни Юлія Тимошенко, з іншого – усі такі інформаційні “вкиди” і заяви можуть бути лише частиною передвиборчої президентської боротьби.
Опитані “Львівською Поштою” політичні експерти зійшлись на думці, що оновлення парламенту вже у 2018-ому все ж таки є малоймовірним, але от розійшлись думки щодо гіпотетичної вигоди від такого сценарію для Президента Петра Порошенка.