Військовий льотчик, інструктор першого класу Василь Красножон, в якого 1717 годин нальоту і який готував бойових льотчиків, розповів журналістам, що отримує сьогодні 3 тис. грн пенсії. З його слів, пенсії військовим не перераховують з 1992 року, натомість влада підвищувала пенсійні виплати цивільним. Таким чином цивільні з мізерним стажем отримують у рази більші пенсії, ніж військові, котрі працюють у важких умовах і ризикують власним життям.
“Бойові” і “звичайні” пенсії
Обурені такою несправедливістю, близько сотні військових пенсіонерів із різних областей України цього тижня вийшли на акцію під стіни парламенту з вимогою до влади виконати обіцянку про підвищення пенсій з січня 2018-го. До слова, це вже не перша акція протесту силовиків, які, починаючи з листопада минулого року, неодноразово мітингували біля ВРУ, Кабміну й Адміністрації Президента. Були такі акції протесту і під Львівською ОДА.
Цього тижня відбулося засідання парламентського комітету нацбезпеки й оборони за участю міністра соцполітики Андрія Реви і міністра оборони Степана Полторака, під час якого розглянули питання пенсійного забезпечення осіб, звільнених із військової служби.
Зі слів Андрія Реви, військовим пенсіонерам перерахують пенсії з 1 січня 2018 року після прийняття відповідного закону. Він повідомив, що документ уже розроблений Міністерством соцполітики і буде внесений у Верховну Раду одразу після погодження з РНБО України. Міністр запевнив, що його ухвалення дозволить значно збільшити пенсійне забезпечення представників силових відомств, що наразі становить у середньому 2800 грн. Зміни повинні торкнутися понад півтора мільйона військових пенсіонерів.
Андрій Рева зауважив, що, згідно з новим законом, у військових пенсіонерів пенсії зростатимуть відповідно до того, де вони служили – в зоні АТО чи в тилу. “Сьогодні військові пенсіонери, які перебувають у зоні АТО і служать у Києві, мають однакову пенсію. Це буде змінено в новому законі. Ми хочемо, щоби військові мали гідні пенсії, як у країнах НАТО. Вони не втратять ні копійки, а всі обіцянки влади будуть виконані”, – доволі пафосно сказав він. Щоправда, конкретної цифри міністр не назвав, пообіцявши оприлюднити її після прийняття закону про пенсійне забезпечення, пише Укрінформ. До слова, раніше в уряді говорили про підвищення пенсій силовикам на 1,5-1,6 тис. грн.
Андрій Рева обіцяє ліквідувати передбачену досі чинним від 1992 року законом “зрівнялівку” військових пенсіонерів, коли однакову пенсію отримують ті, що служили на однакових посадах, але мають різну вислугу років і військове звання. Також у Мінсоцполітики повідомляли про плани підвищити до 2030-го пенсійний вік військових до 50 років (зараз 45,5), а термін вислуги – до 30 років (сьогодні 23,5).
фото: asn.in.ua Чи є справедливість?
Міноборони України наразі не підтримує запропоновані Міністерством соцполітики нові правила нарахування пенсії силовикам, про що на засіданні профільного парламентського комітету заявив міністр оборони Степан Полторак. До того ж вони потребують серйозного доопрацювання. Так, керівник Центру військово-політичних досліджень Дмитро Тимчук вважає запропонований підхід далеким від принципу соціальної справедливості.
“Він ділить усіх військових пенсіонерів на дві категорії – тих, хто звільнився до 2014 року (для них пенсію пропонують підвищити мінімально) і тих, хто звільнився після 2014-го, або буде звільнятися у подальшому (для них пенсія розраховується за окремою формулою і підвищується в рази). Таку концепцію не можна вважати адекватною”, – зазначив він на своїй Facebook-сторінці.
Зі слів Дмитра Тимчука, відповідно до пропозицій уряду, умовно кажучи, прапорщик, котрий не був у АТО і відсидів у тилу, але звільняється зараз, отримуватиме значно більшу пенсію, ніж полковник-“афганець”, який звільнився раніше. На його думку, уряд не виконуватиме рішення про підвищення пенсій, “адже в цьому випадку на пенсії військовослужбовцям необхідно знайти понад 30 млрд грн лише на цей рік, яких у бюджеті немає”.
Неприйнятними пропозиції Міністерства соцполітики вважають і в департаменті фінансів Міноборони України. Результати його аналізу свідчать: відповідно до передбачених змін, з кожним місяцем служби розмір пенсії силовиків зменшуватиметься. “Наприклад, командир батальйону, підполковник, звільнений у 2015 році, отримуватиме пенсію 3,8 тис. грн, а сержант, командир відділення, звільнений у 2003-ому з такою ж вислугою – 7,3 тис. грн”, – інформує сайт Ukrainian Military Pages.
Це зумовлено прагненням Мінсоцполітики прив’язати розмір пенсійних виплат до розміру середньої зарплати та розривом зв’язку між військовими пенсіями і грошовим забезпеченням військовослужбовців ЗСУ для перерахунку пенсій. Окрім цього, передбачено, що раніше затверджені військові пенсії щороку переглядатимуть, відповідно до зростання середньої зарплати й індексу споживчих цін.
Схоже, питання осучаснення пенсій силовикам ще не скоро вийде на фінішну пряму. Прем’єр-міністр Володимир Гройсман під час години запитань до уряду в п’ятницю, 9 лютого, запевнив, що пенсії силовикам обов’язково підвищать, але різним категоріям це буде зроблено по-різному.
“Варто зрозуміти: є ті, хто жодного разу не бачив, що таке війна, реальні бойові дії. Це даішники, ОБХСники, і ми не маємо права ставити їх в один ряд. Якщо ухвалимо відповідний закон у лютому-березні, то перерахуємо всім пенсії з 1 січня. Кошти для цього в нас будуть. Сьогодні військові пенсіонери вимагають плюс 43 млрд грн! У нас дефіцит пенсійного фонду 140 млрд! Ви хочете дефіцит 183 млрд? Хочете погубити весь Пенсійний фонд і систему загалом? Тому ми повинні забезпечити справедливу систему диференціації”, – саме так прокоментував глава уряду.