Операція “Приватизація”

Аби позбутися неприбуткових державних підприємств, парламент прийняв закон для спрощення приватизаційного процесу

фото: Facebook/ facebook.commax.nefyodov
Те, про що говорили роками, нарешті сталося. Парламентарі 266 голосами ухвалили в другому читанні і загалом законопроект про приватизацію державного майна. Його мета – спростити, пришвидшити, зробити прозорою приватизацію і, відповідно, підвищити економічну ефективність продажів об’єктів державної власності. Щойно Президент Петро Порошенко підпише закон, цей процес регулюватиме один документ, а не сім, як сьогодні. Це необхідно, аби відновити занепалі органи української економіки – збиткові підприємства, які не дають прибутку, а лише висмоктують гроші з держбюджету і часто є розплідниками корупції. Приватизація дозволяє залучати стратегічних інвесторів, які можуть надати їм нове дихання.
За даними Міністерства економічного розвитку і торгівлі, в Україні близько 3,5 тис. держпідприємств (1704 млрд грн активів), третина з яких – банкрути. Отож, у найближчій перспективі держава планує приватизувати 893 державні об’єкти на суму 189 млрд грн. 1255 об’єктів, що не працюють, або перебувають у процесі ліквідації чи реорганізації, закриють, а їхнє майно продадуть на торгах. Не підлягають продажу 1296 об’єктів, що виконують важливі соціальні, оборонні та регуляторні функції, наприклад, заводи з виготовлення озброєння, медзаклади й освітні установи.
За новими правилами спрощується класифікація об’єктів приватизації – лише великі з вартістю активів понад 250 млн грн (продаватимуть на аукціонах із залученням інвестиційних радників) і малі (приватизуватимуть винятково на електронних аукціонах). Закон передбачає розширення переліку об’єктів, які можна продавати, і скорочення термінів підготовки до продажу. До участі в приватизації держмайна не допускатимуть росіян і осіб, на яких накладено санкції.
Фонд держмайна України (ФДМУ) готується до проведення конкурсів із продажу 20 великих підприємств різних галузей промисловості з розміром пакетів акцій від 50% до 100%. В.о. ФДМУ Віталій Трубаров опублікував на своїй Facebook-сторінці їхній список. Сюди, зокрема, входять Одеський припортовий завод і п’ять обленерго. Зі слів Трубарова, заходи з підготовки конкурсів включають декілька етапів, серед яких найважливіший – розробка умов конкурсів і затвердження їх урядом.
Прем’єр-міністр Володимир Гройсман певен: новий закон про приватизацію дозволить залучити інвесторів на збиткові держпідприємства і знизити корупцію. “Цей документ містить юридичні механізми, що захищають інвестиції і використовують англійське право. Він дає можливість найближчим часом створити в Україні десятки тисяч робочих місць”, – зазначив глава уряду. Але сам закон не передбачає ефективного роздержавлення держмайна. Потрібно також модернізувати приватизовані підприємства і підвищити конкуренцію покупців, аби не виникало монополій, що можуть негативно позначитися на економіці.

Андрій Новак, голова Комітету економістів України:
– Закон про приватизацію державного майна є однією з чотирьох головних вимог МВФ щодо України. Він має спростити приватизацію і зробити її відкритою. Як це реалізовуватиметься на практиці, покажуть подальші приватизаційні процеси. У держбюджеті на цей рік уряд заклав 22,5 млрд грн доходів від приватизації. Однак отримати таку кількість грошей нереально навіть із прийняттям нового закону, отже ця сума фактично ввійде до дефіциту держбюджету, запрограмованого на 2018-ий на рівні 77 млрд грн (реально він може сягнути близько 100 млрд грн). В Україні відбуваються воєнні дії, відповідно для всього світу наша держава є державою з підвищеними фінансовими ризиками, оскільки зараз вартість усіх українських активів, що землі, що промислових об’єктів, мінімальна. Для порівняння, у 2016-ому передбачили 10 млрд грн доходів від приватизації, натомість отримали 200 млн, торік – 17 млрд, отримано трохи більше мільярда гривень. Поки що уряд не анонсував, коли, згідно з новим законодавством, розпочнеться так звана велика приватизація. Якщо урядовці планують назбирати цього року 22,5 млрд грн від приватизації, то часу на розкачування немає.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4413 / 1.57MB / SQL:{query_count}