Те, про що говорили роками, нарешті сталося. Парламентарі 266 голосами ухвалили в другому читанні і загалом законопроект про приватизацію державного майна. Його мета – спростити, пришвидшити, зробити прозорою приватизацію і, відповідно, підвищити економічну ефективність продажів об’єктів державної власності. Щойно Президент Петро Порошенко підпише закон, цей процес регулюватиме один документ, а не сім, як сьогодні. Це необхідно, аби відновити занепалі органи української економіки – збиткові підприємства, які не дають прибутку, а лише висмоктують гроші з держбюджету і часто є розплідниками корупції. Приватизація дозволяє залучати стратегічних інвесторів, які можуть надати їм нове дихання.
За даними Міністерства економічного розвитку і торгівлі, в Україні близько 3,5 тис. держпідприємств (1704 млрд грн активів), третина з яких – банкрути. Отож, у найближчій перспективі держава планує приватизувати 893 державні об’єкти на суму 189 млрд грн. 1255 об’єктів, що не працюють, або перебувають у процесі ліквідації чи реорганізації, закриють, а їхнє майно продадуть на торгах. Не підлягають продажу 1296 об’єктів, що виконують важливі соціальні, оборонні та регуляторні функції, наприклад, заводи з виготовлення озброєння, медзаклади й освітні установи.
За новими правилами спрощується класифікація об’єктів приватизації – лише великі з вартістю активів понад 250 млн грн (продаватимуть на аукціонах із залученням інвестиційних радників) і малі (приватизуватимуть винятково на електронних аукціонах). Закон передбачає розширення переліку об’єктів, які можна продавати, і скорочення термінів підготовки до продажу. До участі в приватизації держмайна не допускатимуть росіян і осіб, на яких накладено санкції.
Фонд держмайна України (ФДМУ) готується до проведення конкурсів із продажу 20 великих підприємств різних галузей промисловості з розміром пакетів акцій від 50% до 100%. В.о. ФДМУ Віталій Трубаров опублікував на своїй Facebook-сторінці їхній список. Сюди, зокрема, входять Одеський припортовий завод і п’ять обленерго. Зі слів Трубарова, заходи з підготовки конкурсів включають декілька етапів, серед яких найважливіший – розробка умов конкурсів і затвердження їх урядом.
Прем’єр-міністр Володимир Гройсман певен: новий закон про приватизацію дозволить залучити інвесторів на збиткові держпідприємства і знизити корупцію. “Цей документ містить юридичні механізми, що захищають інвестиції і використовують англійське право. Він дає можливість найближчим часом створити в Україні десятки тисяч робочих місць”, – зазначив глава уряду. Але сам закон не передбачає ефективного роздержавлення держмайна. Потрібно також модернізувати приватизовані підприємства і підвищити конкуренцію покупців, аби не виникало монополій, що можуть негативно позначитися на економіці.