Європейський союз закликає українську владу до вкрай непопулярних кроків - підвищити своїм громадянам пенсійний вік. Інакше, наголошують у ЄС, скоро не буде чим виплачувати пенсії.
Європейський союз закликає українську владу до вкрай непопулярних кроків - підвищити своїм громадянам пенсійний вік. Інакше, наголошують у ЄС, скоро не буде чим виплачувати пенсії.
Про це йдеться у доповіді Єврокомісії щодо виконання Україною Плану дій у рамках Європейської політики сусідства.
Нагадаємо, що аналогічну пропозицію Україні 16 квітня зробила Організація об'єднаних націй. ООН радила українській владі також збільшити відрахування до Пенсійного фонду приватними підприємцями. Міжнародні експерти рекомендують Україні в рамках пенсійної реформи поступово підвищити визначений пенсійний вік та прирівняти пенсійний вік жінок і чоловіків.
Через щорічне підвищення пенсійних виплат Україна повинна буде запровадити низку змін, аби стабілізувати пенсійну систему, зазначається у документі. Зокрема, в Єврокомісії наголошують, що українській стороні доведеться знизити розрахунковий коефіцієнт, підвищити пенсійний вік, а також зменшити розміри привілейованих пенсій. Подібні вимоги Україна вже отримала від МВФ та чула такі рекомендації від ООН. Адже, як зазначають у цих міжнародних організаціях, пенсійний вік в Україні є найнижчим у Європі.
З цим погоджується і голова правління Українського інституту соціальних досліджень Ольга Балакірєва. На її думку, підвищувати пенсійний вік в Україні треба, але не всім і не нині, в часи кризи. "Треба буде робити це трохи пізніше, коли на ринку праці з'явиться конкуренція, а не надлишок робочої сили. Першим кроком має стати зрівняння пенсійного віку жінок і чоловіків, тобто підняття пенсійного віку жінок. Це має робитися поступово, але ми маємо до цього прийти, зважаючи на нашу демографічну ситуацію", - каже Балакірєва.
За її словами, українське суспільство до цього не готове, тому влада має вже нині починати роз'яснювальну роботу. Утім українські експерти вважають, що в рік президентських виборів на такі непопулярні кроки жоден політик не піде.
Варто зазначити, що у ЄС на пенсію виходять у середньому, коли досягають 65-річчя. В Україні ця цифра становить 55 років для жінок та 65 - для чоловіків. Утім не можна також забувати й про середню тривалість життя, яка у Європі вища аніж в Україні. Отож, якщо влада здійснить пропоновані Європою та ООН кроки на підвищення пенсійного віку, то українські громадяни фактично заледве чи до нього доживатимуть.