Довга дорога додому

73 українських заручників звільнили з полону сепаратистів. Україна передала ОРДЛО 233 особи

Більше року не відбувалися обміни полоненими між Україною і російсько-терористичними силами на Донбасі. І от нарешті 27 грудня 16 українців було звільнено з полону так званої “ЛНР”, а ще 57 – із полону так званої “ДНР”. Натомість на окуповані території повернулися 233 осіб зі списку сепаратистів. Загалом мало бути 306, але частина з них відмовилася переїжджати в ОРДЛО, ще низка осіб із списку на обмін полоненими вже відбули покарання, тож були звільнені з-під варти раніше.
Обмін полоненими відбувся на КПВВ “Майорське” у районі Горлівки в Донецькій області. Як повідомило Громадське, з української сторони в організації та супроводі обміну полонених брали участь представниця України в гуманітарній підгрупі Тристоронньої контактної групи Ірина Геращенко, уповноважена Верховної Ради з прав людини Валерія Лутковська, а також експерти Мінської гуманітарної групи, представники СБУ і Міноборони.
Зазначимо, що мінські домовленості передбачають обмін полоненими за формулою “всіх на всіх”, але обговорення цього питання під час перемовин у різних форматах постійно заходило в глухий кут. Українська сторона наполягає саме на реалізації принципу “всіх на всіх”, натомість кремлівські маріонетки вже не раз вимагали звільнити величезну кількість людей, яких або просто не існувало, або, до прикладу, російські бойовики хотіли, щоб офіційний Київ передав їм колишніх “беркутівців”, яких в Україні судять за вбивства активістів під час Революції Гідності. Зрозуміло, що українська сторона не може на це погодитись.

Звільнені українці

В Україні 27 грудня була організована акція “Зустрінь своїх”. Люди зустрічали звільнених бранців в аеропорту “Бориспіль”, куди вони прилетіли з Харкова, де опинилися після всіх формальних процедур на КПВВ біля Горлівки. Ще на Донбасі наших звільнених військових і цивільних зустріли Президент України Петро Порошенко і міністр оборони Степан Полторак.
  
Ще перед обміном полоненими Президент Порошенко пообіцяв, що кожному звільненому українському бранцю буде надана належна медична допомога.
“Я дав вказівку забезпечити кожному, кого ми повертаємо, відповідне медичне обстеження і медичну допомогу. Для звільнення полонених застосовувалися всі можливості міжнародного тиску: починаючи від Нормандського формату і закінчуючи нашими партерами зі США; починаючи від церкви і закінчуючи переговорною групою; починаючи від Тристоронньої контактної групи і закінчуючи ОБСЄ і міжнародними організаціями; починаючи від Червоного хреста і закінчуючи Уповноваженим із прав людини. Всі були задіяні і працювали, як єдиний механізм…Хочу наголосити, що ми були готові кожен день із цих трьох років робити все можливе для того, щоб вони повернулися”, – заявляв Петро Порошенко 26 грудня під час зустрічі з рідними українських полонених.
Як повідомило Громадське, із полону “ЛНР” зрештою звільнено, зокрема, контрактника із Львівщини Валентина Богдана, який служив у 24-ій бригаді. У полон бойовиків він потрапив взимку 2016-го. Також серед звільнених є футбольні вболівальники, ультраси луганської “Зорі” Владислав Овчаренко і Артем Ахмеров, яких окупанти в Луганську засудили на 17 і 13 років через начебто “шпигунство на користь України”. Звільнено і блогера із проукраїнською позицією Едуарда Неделяєва, який зник у листопаді 2016-го, а влітку цього року стало відомо, що окупаційний суд вирішив на 14 років позбавити його волі.
Із полону “ДНР” було звільнено також добровольця, захисника Савур-Могили Олексія Кириченка, який потрапив у полон ще в серпні 2014-го. Також серед звільнених “кіборг” Олександр Морозов, український релігієзнавець Ігор Козловський, співробітник київської організації Центр UA Володимир Фомічев.

Ще не крапка

На жаль, не всіх українців вдалося цього разу звільнити. ЗМІ звертають увагу на те, що, зокрема, в списку звільнених українців не виявилось спецпризначенців із Кропивницького Олександра Корінькова та Сергія Глондаря, яких російські бойовики вже понад 1000 днів утримують в полоні.
Забувати не можна нікого. Багато українських сімей зустрічатимуть свята із хорошим настроєм, але ще залишаються ті, хто продовжує чекати на своїх рідних. Нещодавно перший віце-спікер, представник України в мінській гуманітарній підгрупі Ірина Геращенко доповідала Президенту України Петру Порошенку про те, що в полоні російських бойовиків на Донбасі перебувало 170 українців. Але бойовики підтвердили, що утримують 97 людей і лише 73 з них зараз передали Україні. Тож робота із звільнення полонених українців ще продовжуватиметься. Не можна забувати, що є ще політичні в’язні-українці в тюрмах на території Росії, й репресовані люди в окупованому Кремлем Криму, звільнення яких не прописане в мінських домовленостях.
“Це і фігуранти подій в Сімферополі 26 лютого, і люди, яких просто саджають за віросповідання. Більше того, останніми днями почастішали обшуки в людей із затриманням – припустімо, якщо в мене там живе двоюрідний брат, а я воюю в АТО, в нього проводяться обшуки, його затримують, з ним проводять якісь бесіди”, – розповіла про ситуацію в Криму волонтерка групи “Патріот” Гайде Різаєва, передає Радіо Свобода.

Чому Путін погодився на обмін полоненими

Треба також розуміти, що процес обміну полоненими лише формально проходить між Україною та ОРДЛО. Насправді всі рішення із тієї сторони ухвалюються в Кремлі. Чому Путін погодився на обмін 27 грудня? Українські політичні експерти звертають увагу на те, що тут йдеться виключно про намагання господаря Кремля намалювати собі образ “доброго царя” перед президентськими виборами у Росії. Хоча, про які вибори у Росії можна говорити, там лише чергове переобрання Путіна.
“Обмін стався зараз, тому що в Росії йде кампанія з перевиборів Володимира Путіна на посаду президента, тому йому потрібен такий новий імідж миротворця, людини, яка налаштована на мир, і тому цей обмін стався просто зараз. Те, що півтора року Володимир Путін та російська сторона нічого не робили для того, щоб страждання цих людей зменшити, просто нівелює весь пафос цього обміну і ми маємо про це пам’ятати. Ні про яку вдячність або перезавантаження ситуації не може йти й мови”, – зазначає політолог Костянтин Батозський, повідомляє Радіо Свобода.
Окрім того, експерти зазначають, що Путін повинен робити хоча б якісь кроки, щоб демонструвати виконання мінських домовленостей. Перший їхній пункт про припинення вогню так і не виконується.
Також показово, що російські ЗМІ акцентують увагу на тому, що обміну полоненими посприяв кум Путіна Віктор Медведчук. І кремлівська пропагандистська машина робить усе можливе, щоб якось просувати Медведчука як політика в Україні. А ще приписує велику роль у звільненні заручників патріарху Російської православної церкви Кирилу, який, за багатьма даними, ще за часів СРСР працював на КДБ.
До речі, Медведчук на російському телебаченні вже розповів, що має відбутися наступний обмін полоненими. За його словами, бойовики збираються звільнити 29 заручників, а натомість Україна – 74. Коли це відбудеться, пан Медведчук не уточнив. Незалежно від того, хто озвучує такі прогнози, найважливіше, щоб звільнення заручників насправді продовжилося.
“Українська сторона готова до продовження роботи задля звільнення усіх українців, які незаконно утримуються на окупованих територіях України та в Російській Федерації. Ми готові до другої хвилі звільнення. Також вкрай важливо встановити долі осіб, яких вважають зниклими безвісти на Донбасі”, – наголошує Ірина Геращенко, інформує УНІАН.
Фото: прес-служба Президента України, Святослав Цеголко,
Генеральний штаб ЗСУ, Олександр Клименко, Reuters

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4760 / 1.63MB / SQL:{query_count}