Міністерство охорони здоров’я України оприлюднило на своєму офіційному сайті для обговорення проект постанови, що передбачає доповнення урядової програми “Доступні ліки”. МОЗ пропонує включити до переліку пільгових лікарських засобів препарати для лікування хронічних захворювань шлунку та дванадцятипалої кишки (амоксицилін, кларитроміцин, омепразол, метронідазол, ранітидин), депресії і депресивного синдрому (амітриптилін, флуоксетин), профілактики та лікування анемії (недокрів’я) в першому триместрі вагітності (сіль заліза і фолієва кислота).
Крім цього, передбачено розширення двома діючими речовинами списку безкоштовних ліків для пацієнтів із серцево-судинними захворюваннями (лозартан) і цукровим діабетом ІІ типу (глібенкламід). На фінансування програми “Доступні ліки” в проекті держбюджету на наступний рік заклали мільярд гривень (на 9 місяців 2017-го уряд передбачив 700 млн грн).
Програма “Доступні ліки” – одна зі складових медичної реформи. Вона працює за принципом реімбурсації – повного або часткового відшкодування державою вартості лікарських препаратів, виходячи з міжнародної непатентованої назви. Наразі він поширюється на лікування хвороб, що найбільше впливають на показники смертності населення або суттєво знижують якість життя та ефективно лікуються на амбулаторному рівні, – серцево-судинні захворювання, бронхіальна астма і цукровий діабет ІІ типу.
“Гарячі лінії” програми “Доступні ліки”: урядова – 15-45, департаменту охорони здоров’я Львівської облдержадміністрації – (032) 260-19-18
У переліку медикаментів, які задіяні у програмі, – 21 хімічна речовина, що використовується в 199 торгових марках ліків. Аби отримати препарати за цією програмою, потрібно звернутися до лікаря за виписаним рецептом із зазначенням діючої речовини, прийти в аптеку, що бере участь у програмі (вона має відповідну наліпку), та отримати обрані ліки. Держава компенсує вартість найдешевшого лікарського засобу, який подав заявку на участь у програмі “Доступні ліки”, тобто, такий препарат пацієнт має змогу отримати безкоштовно. Дорожчий препарат із відповідною діючою речовиною, вартість якого не перевищує граничну, можна отримати, доплативши різницю між його мінімальною і роздрібною цінами. З питаннями щодо програми “Доступні ліки” можна звернутися на урядову “гарячу лінію” за номером телефону 15-45.
За даними МОЗ, щонайменше близько півтори сотні пацієнтів щомісяця додатково долучаються до програми “Доступні ліки”. Українці вже отримали 10 млн рецептів, за якими аптекам із держбюджету компенсовано понад 390 млн грн. На початку жовтня кожна третя аптека в Україні мала препарати зі списку програми, щомісяця до “Доступних ліків” долучається близько півсотні нових аптечних закладів, підписуючи на добровільних умовах договір із місцевими органами влади. Найкраще програма реалізовується в Києві, на Харківщині та Дніпропетровщині, найгірше – в Чернівецькій, Сумській та Луганській областях.