До чергових президентських виборів в Україні залишається менше ніж півтора року. Вони мають відбутись 31 березня 2019-го. До чергових парламентських – майже два роки. Вони мали б пройти 27 жовтня 2019-го. Та вже зараз український інформаційний простір заповнений різноманітними матеріалами про те, як нинішній Президент Петро Порошенко готується зберегти за собою найвищий пост, та яких сюрпризів від великих гравців можна очкувати до двох наступних чергових виборчих кампаній. Зокрема, йдеться про можливе об’єднання зусиль БПП і “Народного фронту”, аж до створення єдиної партії.
Те, що такі перемовини дійсно ведуться публічно підтверджували нардепи від цих політсил, але останнім часом виглядає так, що домовитись ні про що не вдалось. Принаймні поки. Звичайно, об’єднання виглядало б цілком логічним, дві партії влади втратили підтримку українців у порівнянні із 2014-им (відверто кажучи, “Народний фронт”, якщо дивитись на різні соціологічні опитування підтримку втратив взагалі, але представники цієї політисили залишаються на високих посадах), їм треба думати, як зберегти за собою нинішній вплив. Але традиційно величезні політичні апетити можуть переважити інстинкт самозбереження. До того ж не забуваймо, що й у середині згаданих двох політсил існують різні групи впливу.
.jpg)
У всіх цих політичних іграх не можна забувати й про роль нинішнього прем’єра Володимира Гройсмана. Він довго вважався людиною Президента Петра Порошенка, але зараз все частіше простежується його співпраця із командою екс-прем’єра Арсенія Яценюка. Нещодавно він навіть взяв участь у з’їзді “Народного фронту”. І “Українська правда” з посиланням на свої джерела повідомляла про те, що Яценюк і Гройсман ще з літа обговорюють ідею створення партії на двох. Зрештою, “Народний фронт” міг би зробити ставку на Гройсмана, але опитанні “Львівською Поштою” експерти сходяться на думці про те, що навряд чи він буде брати участь у найближчій президентській кампанії. А от участь Гройсмана в наступних парламентських виборах залежатиме від того чи матимуть усі об’єднавчі перемовини якісь результати, і від того, як завершаться президентські вибори. Сам Гройсман вже заявляв, що він не балотуватиметься в президенти у 2019-му. А щодо парламентських виборів і того, членом якої партії він міг би стати Володимир Гройсман, як повідомляв Цензор.НЕТ під час з’їзду “Народного фронту” відповів таке: “Я позапартійний, коаліційний прем’єр-міністр. У мене немає планів визначатися зі своєю партійністю… Наступні вибори будуть за два роки. Ось поговоримо перед тим, як почнуться вибори”.
Не здатись без бою
Якщо ж говорити про справді несподіваних ймовірних кандидатів на президентський пост, то вже майже рік серед них фігурує музикант, фронтмен гурту “Океан Ельзи” Святослав Вакарчук. Сам він цю тему не коментував, Вакарчук зараз взяв творчу паузу у своїй музичній кар’єрі, працює як запрошений науковий співробітник у Стенфордському університеті у США.
Перед цим брав участь у лідерській програмі Єльського університету. Сайт BBC-Україна з посиланням на прес-аташе “Океану Ельзи” повідомляв, що до Вакарчук до наступного року недоступний для інтерв’ю, зйомок та коментарів на будь-які теми.
Тут зауважимо, що ЗМІ ще у травні цього року повідомляли про закрите опитування, яке проводилось на замовлення Адміністрації Президента і яке показало великі президентські рейтинги Вакарчука. Тоді така інформація сприймалась як пошуки командою Порошенка таких кандидатур, що могли б відтягувати голоси в конкурентів. Після цього різні соціологічні служби вперто включали кандидатуру Вакарчука у свої заміри політичних настроїв українців.
Чи справді балотуватиметься Святослав Вакарчук в президенти – це ще величезне питання. Думки експертів щодо присутності його імені в дослідженнях соціологів різні: від того, що це технологія нинішніх політиків до того, що соціологи відповідно до настроїв наших громадян шукають “українського Макрона”.
Також зауважимо, що Святослав Вакарчук вже був політиком. Від 2007-го до 2008-го він був нардепом від блоку “Наша Україна-Народна Самооборона”. Та більшість експертів сходяться на думці про те, що як нардеп він запам’ятався насамперед тим, що після року роботи у парламенті відмовився від мандата.
джерело: ratinggroup.ua А якщо повертатись до останніх соціологічних опитувань, то цього тижня результати спільного масштабного дослідження оприлюднили Центр соціальних та маркетингових досліджень “Социс”, Київський міжнародний інститут соціології, Центр Разумкова та Соціологічна група “Рейтинг”. Зауважимо, що опитування проходило з 28 жовтня по 14 листопада і охопило 20 тисяч респондентів віком від 18 років. Статистична похибка вибірки становить не більше 0,7% при показниках, близьких до 50%, та не більше 0,4% при показниках, близьких до 10%. І за результатами цього опитування у Вакарчука зараз третій резидентський рейтинг - 12,1% (серед тих, хто визначився із своїм вибором). Його випереджають лише чинний Президент Петро Порошенко – 16,1% та лідерка партії “Батьківщина Юлія Тимошенко – 14,4%. (Якщо брати до уваги всіх респондентів, а не тільки тих, хто визначився із своїм вибором то розриви у рейтингах набагато менші). Далі йдуть (серед тих, хто визначився із вибором) Юрій Бойко та Анатолій Гриценко по 9,3%, Вадим Рабінович – 7,9%, Олег Ляшко – 7,5%, Андрій Садовий – 5%. Близько 21% виборців на даний момент не знають, за кого віддати свій голос, а 18% взагалі не планують брати участі в голосуванні. І це також показово.
Якщо ж говорити про рейтинги політичних партій, то зараз вони виглядають так: “Батьківщина” - 16% (серед тих, хто визначився із вибором), БПП – 15,4%, “Опозиційний блок” -10,5%, “Громадянська позиція” – 10,2%, партія Вадима Рабіновича “За життя” – 9,4%, Радикальна партія Олега Ляшка – 7,8%, “Самопоміч” – 7,7 %. Якщо брати до уваги всіх респондентів, то 23% ще не визначилися з вибором, 16% – поки не планують йти голосувати.