Їздити вам Україною на авто з іноземною реєстрацією чи ні? Прихильники так званих “євроблях” одразу ж скажуть, що так і розповідатимуть про те, як правильно “користуватись” законами, щоб не виникало проблем. Противники, у свою чергу, наголос зроблять на те, що все одно всі схеми “євробляхарів” є, м’яко кажучи, “сірими” і проблеми з правоохоронцями у такому випадку виникають. А в найближчому майбутньому цих проблем може бути і набагато більше.
Зараз не будемо вчергове переповідати аргументи різних сторін, але нагадаємо основні схеми ввезення в Україну “євроблях”. Це транзит, що передбачає перебування авто в Україні впродовж 5-10 днів, після чого воно обов’язково має перетнути кордон і знову може повертатись на ті ж 5-10 днів. Якщо в’їхав в Україну через прикордонний перехід однієї регіональної митниці, а виїхав через зону відповідальності іншої, то 10 днів, якщо через одну митницю, то 5 днів. Складнішою є схема тимчасового ввезення авто на рік. В такому випадку авто ввозить нерезидент, іноземець і віддає з довіреністю покупцю-українцю. Власником авто українець так і не стає, до того ж через рік іноземець повинен вивезти своє авто з України, після чого може навіть на наступний день одразу знову завести. А ще цей іноземець зобов’язаний раз на півроку купувати у себе в країні поліс обов’язкового страхування і проходити техогляд. Якщо цього не робити, то авто знімуть з реєстрації в тій країні, де воно зареєстроване. Також є варіант із реєстрацією авто на іноземну юридичну особу, фірму, а українці оформляються її співробітниками.
В українській Державній фіскальній службі (ДФС) повідомляють, що станом на 1 листопада загалом на нашій території перебувало понад 383,3 тис. транспортних засобів з іноземною реєстрацією і 236,6 тис. з них – з порушенням термінів. Хоча за неофіційною інформацією кількість “євроблях” в Україні набагато більша – близько двох мільйонів.
Литовське розслідування
Нещодавно на запит української Державної фіскальної служби литовські митники почали перевірки законності вивезення із своєї території авто в Україну. Видання Verslo ћinios повідомляло, що відповідно до звіту митного департаменту Литви більше 59 тисяч автомобілів були вивезені з цієї країни в Україну з грубими порушеннями митних правил. В нашому інформпросторі одразу з’явилось багато повідомлень про те, що таке визнання може серйозно вдарити по так званих власниках авто на литовських номерах, які завезли їх в якості співробітника компанії. І що при перетині кордону України з однією з європейських держав таке авто може бути конфісковане.
На 1 листопада загалом на нашій території перебувало понад 383,3 тис. транспортних засобів з іноземною реєстрацією і 236,6 тис. з них – з порушенням термінів
Наразі відомо, що перевірки в Литві лише почалися. “Згідно з литовським законодавством перевірка може проводитися виключно на території Литви. Поки переглядають страхові бази, але до вивчення компаній ще не приступали. А значить приводу для паніки поки немає – ніхто вилучати автомобілі зараз не може. Проблеми почнуться тоді, коли Литва візьметься за перевірки компаній, які використовувалися для незаконного ввезення автомобілів в Україну в режимі тимчасового ввезення. Зокрема, за схемою з фіктивним працевлаштуванням. Таким литовським компаніям будуть інкримінувати ухилення від сплати податків, підробку документів, порушення митного законодавства, фіктивне підприємництво. За результатами перевірок будуть заведені кримінальні справи на території Литовської республіки. І по кожному з перерахованих порушень ініціаторам схеми, тобто тим людям, на яких зареєстровані автомобілі в Литві, загрожує в’язниця строком від 5-ти років. Після цього автомобілі, зареєстровані на таку компанію, будуть оголошені в міжнародний розшук. Спочатку по лінії Європолу, а потім, якщо митні органи України і Литви проведуть звірку баз, операція може бути розгорнута і в нашій країні”, – пояснює бізнес-консультант Сергій Креймер, інформує
UBR.ua.
Генеральний директор Всеукраїнської асоціації автомобільних імпортерів і дилерів Олег Назаренко на своїй сторінці у Facebook зазначає, що Литва передає Україні список 59 тисяч авто, які там “злетіли” з реєстрації. Тобто, на які впродовж півроку не виписувалась стархівка чи був протермінований техогляд. Тож це автомобілі з литовськими номерами, але взагалі без реєстрації. Їх наша поліція мала б “відловлювати” і відправляти на штрафмайданчики. І українці, які на них їздили, не зможуть забрати їх. А нерезиденти, котрі ввозили, так звані “верблюди” чи “аватари” навряд чи захочуть.
Зазначимо, що в ДФС повідомляють і про те, що зараз налагоджують співпрацю із польською стороною для контролю за ввезеними авто з цієї країни. А саме Польща, за даними наших фіскалів, лідирує серед країн ЄС, з яких найчастіше завозять до нас авто.
фото: umoloda.kiev.ua Штрафи, штрафи, штрафи
Що з цього вийде, побачимо з часом. Тим часом в ДФС вже звітують про те, що впродовж січня-жовтня 2017 року митниками було складено 17,9 тис. протоколів про порушення митних правил при ввезенні автомобілів, за результатами яких порушникам нараховано 127,7 млн грн штрафів. Тут зазначимо, що за порушення термінів транзиту застосовується 470 стаття Митного кодексу. Передбачається 170 грн штрафу за прострочення на одну добу; 3400 грн – за повторне порушення або за прострочення більше ніж на одну добу, але не більше ніж на десять діб і 8500 грн – якщо прострочення складає більше 10 днів. А 481 стаття Митного кодексу стосується порушення умов тимчасово ввезення. Штрафи передбачаються такі: 850 грн за прострочення терміну не більше ніж на три доби (рік і три доби); 5100 грн – за повторне порушення або прострочення терміну від трьох до десяти діб; 17 000 грн – у разі перевищення строку більше ніж на 10 діб. А є ще 485 стаття Митного кодексу – “дії, спрямовані на неправомірне звільнення від сплати митних платежів, чи зменшення їх розміру”. Ця стаття передбачає стягнення 300% від суми несплачених податків. У вересні цього року Вищий адміністративний суд України виніс перше остаточне рішення щодо водія автомобіля з іноземними номерами і за ст. 485 чоловіку було призначено штраф у 420 тис. грн, а сама машина конфіскована. Це стало своєрідним прецедентом, зараз в інформпросторі все більше повідомлень про космічні штрафи для “євроблях”. От нещодавно одеситку, яка їздила на нерозмитненому Cadillac Escalade оштрафували на 3,6 млн грн.
Треба зазначити, що лише митники можуть скласти протокол на людину, котра їздить на “євробляхах”, при цьому протокол можна скласти лише у митній зоні. Але відомо, про рейди митників разом із поліцією в українських містах. Окрім того, сайт tsn.ua повідомляє про те, що у випадку з одеситкою та її Cadillac Escalade поліцейські примусили жінку проїхати на митницю, причому один з них навіть сам сів за кермо.
Адвокат цієї жінки ще продовжує боротись у судах і навіть пообіцяв, якщо буде потрібно, звернутись до Європейського суду з прав людини. У ГО “АвтоЄвроСила” назвали такі дії поліцейських неприпустимими.
“Це повне порушення закону про поліцію. У ньому є дев’ять пунктів – причини зупинки ТЗ. Поліцейський у жодний спосіб не має права наводити довідки про цей ТЗ. Є три документи для законного керування автомобілем, яких достатньо для пред’явлення поліцейському, – це права водія, техпаспорт авто і страховий поліс. Навіть довіреність тут не потрібна. Решта вимог – це перевищення повноважень. Ми зі свого боку різними способами намагаємося притягнути поліцейських до відповідальності. У нас десятки судових процесів по ст. 365 КК “Перевищення службових повноважень”, – розповідав голова ГО “АвтоЄвроСила” Олег Ярошевич.
Шлях до реєстру “євроблях”
Треба також зазначити, що “євробляхи”, якщо вони перебувають в Україні понад 90 днів, мали б ставитись на облік в Сервісних центрах МВС. Фактично така норма вже не один рік мала б діяти, адже прописана у постанові Кабміну №1388 від 1998-го року. Але на неї чомусь мало звертають увагу навіть правоохоронці. Цікаво, що зараз така норма прописується підготовленому МВС проекті закону “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за окремі правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху”. Поки невідомо коли і чи взагалі буде ухвалений парламентом цей документ, який загалом іншого збільшує штрафи для водіїв за різні порушення і надає більше повноважень поліції. А в перехідних положеннях законопроекту зазначається: “Установити, що транспортні засоби особистого користування, тимчасово ввезені на митну територію України більш як на 90 днів, протягом десяти робочих днів з моменту такого ввезення підлягають державній реєстрації без зміни реєстраційних документів та номерних знаків країни їх реєстрації, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України”.
І якщо таке рішення вже буде закріплене законом, то можна буде говорити про створення державного реєстру завезених іноземцями авто. І це полегшить пошуки українських водіїв, які вчинятимуть ДТП на “євробляхах”. Олег Назаренко у розмові з “Поштою” також пояснив, що усі такі авто, які не будуть в реєстрі, вважатимуться незареєстрованими і поліцейські при їх зупинці мали б виписувати штрафи за ст. 121 Кодексу про адміністративні порушення.