Вибух під стінами телеканалу “Еспресо”, що стався ввечері 25 жовтня, столичні СБУ та прокуратура розслідують як теракт. У слідства вже, начебто, є відео, як невідомий залишив біля будинку, де розташований канал, моторолер із вибуховим пристроєм.
Від вибуху постраждали нардеп від Радикальної партії Ігор Мосійчук та політолог Віталій Бала, котрі перед цим брали участь в ефірі на “Еспресо”. Також від вибуху постраждала випадкова перехожа, місцева мешканка Надія Тарасенко. В ЗМІ з’являлись повідомлення про різний стан постраждалих, всі вони перенесли операції. Щодо Мосійчука, 26 жовтня його з клініки “Борис” перевели Національний інститут хірургії та трансплантології імені О. О. Шалімова. Сам нардеп на своїй сторінці у Facebook вже встиг повідомити, що під час вибуху свідомості не втрачав, в нього уражена вся права сторона тіла, проблеми з ногою та з хребтом, він не може вставати з ліжка.
Про стан Віталія Бали лікарі не повідомляли на прохання його рідних. Політолог перебував в реанімації столичної 17-ї клінічної лікарні. Щодо Надії Тарасенко, то вона потрапила до реанімаційного відділення Київської міської клінічної лікарні швидкої допомоги у важкому стані. Про це у ЗМІ розповідала її донька Ірина Рибіцька. 27 жовтня в ефірі каналу “112 Україна” вона розповіла про те, що мама прийшла до тями, її перевели з реанімації до палати і що лікарі зазначали, що найважливіше після цього, щоб не було ускладнень після операції. Також донька постраждалої зазначала, що ніхто із представників влади їм не допомагав.
Ще двоє людей від вибуху загинули. Це охоронець Мосійчука старший сержант МВС Руслан Кушнір та місцевий мешканець, який повертався додому у сусідній під’їзд будинку, де й розташований телеканал, Михайло Морміль, який виявився колишнім працівником МВС, підполковником міліції, але з 2015-го мав приватну юридичну практику. Стосунку до Мосійчука він не мав.
Версій багато
“Перша версія - це замах на вбивство Мосійчука, який було організовано спецлужбами Російської Федерації. Але про це можна говорити лише тоді, коли ми встановимо злочинців. Друга версія - це політична діяльність пана Мосійчука та його громадська позиція в нашій державі. І третя версія - замах на вбивство Мосійчука на особистому грунті”, - про це на брифінгу 26 жовтня розповів перший заступник прокурора Києва Павло Кононенко.
Водночас він зазначив, що слідство не відкидає і версій про те, що ціллю злочину могла бути й інша людина, до прикладу постраждалий Віталій Бала. Чи хтось інший, хто міг в той час перебувати на телеканалі “Еспресо”.
А от юрист-кримінолог Ганна Маляр, проаналізувавши відео вибуху з камери спостереження, заявила Громадському радіо, що справжньою ціллю був загиблий підполковник міліції Михайло Морміль. “На відео видно, що в момент вибуху найближче до епіцентру знаходиться саме загиблий, який проживав у цьому будинку . А сам Мосійчук, Бала були на певній відстані… Якщо є посягання на конкретну особу, то вибухівку підкладають у той транспортний засіб, у якому ця особа їхатиме. Якщо ця вибухівка підкладається в мопед, мотоцикл і таке інше, то планується, що людина буде проходити повз”, – заявила Ганна Маляр. А брат загиблого через Facebook повідомляв про те, що Михайло Морміль розповідав про те, що за ним стежать і хвилювався за своє життя.
Своєю чергою радник міністра МВС, нардеп від “Народного фронту” основною версією слідства залишається діяльність російських спецслужб, а мотивом є створення атмосфери страху в Україні. “Швидше за все, мотивом було зробити так, щоб показати, що іноземні спецслужби і їхні найманці з окупованих територій можуть реалізувати теракти в Києві”, – заявив Геращенко, передає Еспресо.TV.
Насправді зараз від експертів з різних галузей з’являються різні версії цього злочину. “Замах на вбивство народного депутата Ігоря Мосійчука може бути пов’язаним із його політичною діяльністю. А може, і не тільки з політичною, враховуючи його складну роль у постреволюційних подіях. Плюс згадується стара чеченська історія Мосійчука з Рамзаном Кадировим. Другий аспект, що місцем замаху обрано телеканал “Еспресо”, власниками якого є керівники “Народного фронту” Арсеній Яценюк, Арсен Аваков та Микола Княжицький. НФ відомий вкрай напруженими відносинами з бойовиками ОРДЛО і російськими спецслужбами. Проти Авакова і його радників Антона Геращенка та Зоряна Шкіряка Слідчим комітетом РФ було порушено відразу кілька справ. Яценюка оголошено чеченським бойовиком Єссентукським судом РФ. Тому місце теракту також може виявитися не випадковим і пов’язаним із діяльністю НФ відносно країни-агресора. Хоча об’єктивно, канал розташований в житловому п’ятиповерховому будинку на погано освітленій вулиці з двома рядами припаркованих автомобілів. Місце зручне для здійснення такого теракту. Підрив скутерів і мопедів, до речі, улюблений метод політичного вбивства спецслужб. Що побічно вказує на причетність росіян. У будь-якому разі, зважаючи на високу загрозу терактів у Києві, влада має право запровадити особливий режим безпеки в місті, обмеживши всі масові заходи. І буде цілому права”, – зазначив політтехнолог Тарас Березовець на своїй сторінці у Facebook.
Останні два речення дуже цікаві. Тут треба зазначити, що в інформпросторі з’явилась і думка про те, що власне цей теракт може бути вигідним українській владі, до прикладу, для того, щоб розігнати наметове містечко, яке Саакашвілі, Семенченко і Соболєв організували під Верховною Радою. Щодо цього політолог, керівник Центру політичних досліджень “Пента” Володимир Фесенко, в коментарі виданню “Гордон” зазначає, що для цього потрібно вводити в столиці надзвичайний стан, а до цього навряд чи дійде. Мітингувальників і так небагато і вони не мають масштабної суспільної підтримки. Також Володимир Фесенко зауважив, що загалом ситуація із Мосійчуком більше схожа на теракт, бо якщо б ціллю була конкретна людина, то злочинці використовували вогнепальну зброю або підривали її машину.
Непростий Мосійчук
Якщо ж говорити про замах саме на нардепа Мосійчука, як найбільш очевидну версію, то все-рівно знаходяться абсолютно різні мотиви. Так, соратники Мосійчука згадували публічні погрози від глави Чечні Рамзана Кадирова. А щодо цього нагадаємо, що ще у 2014-му Мосійчук записав відео, на якому стріляє в портрет Кадирова. Останній після цього в інтерв’ю заявив, що буде “покарання”. Зараз вже Кадиров заявив журналістам, що забув про Мосійчука. Вірити чи навіть просто слухати Кадирова – це справа непотрібна.
Але в нинішній історії звернено увагу й на те, що йдеться про життя і здоров’я людей, не тільки Мосійчука, а сам нардеп і його однопартійці влаштовують відвертий піар своїми заявами. Зі слів, і Мосійчука, й деяких інших “радикалів”, нещодавній вибух – це замах на всю Радикальну партію, й на її лідера Олега Ляшка. Це навіть коментувати не хочеться…
“Мені погрожували багато разів. Яка саме з цих погроз справдилась я не можу знати напевне. Слідчі СБУ будуть перевіряти всі версії. Але розмови про те, що замах здійснювався не на мене, а пов’язаний з кимось іншим – це повна дурня. Я вже дав відповідні свідчення СБУ в рамках слідства, і тому не можу розголошувати інформацію. Але це 100% замах на мене, на Радикальну партію, на нашого лідера, замах на кожного українця, щоб злякати, щоб змусити боятись. Я впевнений, що замовники мого вбивства сидять у Москві, а виконавці ходять десь серед нас. Конкретних подробиць я поки що розкрити не можу через те, що іде слідство, і я хотів би щоб по його завершенню СБУ продемонструвала беззаперечні факти, знайшла виконавців, а потім і замовників”, – така заява від Мосійчука з’явилась на його сторінці у Facebook 27 жовтня. Він також пояснив, що сам попросив МВС про охорону й загиблий Руслан Кушнір працював з ним менше місяця.
Але не можна забувати й про те, що в Мосійчука непроста біографія. Свого часу він був членом УНА-УНСО, Соціал-націоналістичної партії України, Соціал-національної асамблеї (СНА). Остання трансформувалась у полк “Азов”, а також організацію “Цивільний корпус”, яка тепер стала партією “Національний корпус” (у 2014-му Ігор Мосійчук був речником “Азова”, але після низки скандальних заяв в підрозділі зрештою відхрестились від Мосійчука). Мосійчука кілька разів арештовували, зокрема він від 2011-го був фігурантом справи так званих “васильківських терористів”, які начебто готувались підірвати пам’ятник Леніну у Борисполі. Після Євромайдану Мосійчука амністували. А у 2015-му його, вже як представника парламентської фракції Радикальної партії правоохоронці затримали прямо будівлі ВРУ за справою про хабарництво. Тодішній генпрокурор Шокін показав нардепам відео, на якому Мосійчук розповідає про начебто “розцінки” за депутатські запити, парламент зняв недоторканність з Мосійчука і дозволив його арешт. Але зрештою через суд Мосійчук повернув собі мандат нардепа. Також нардеп і його помічники фігурували у низці рейдерських скандалів. А нещодавно Мосійчук вступився за Миколу Коханівського, який називає себе головою “Добровольчого руху ОУН”, який мав збройний конфлікт із колишніми бійцями “Правого сектору”. Конфлікт виник через будівлю (гуртожиток для переселенців з Донбасу), яка, до речі, згоріла вночі після того як відбувся вибух під стінами каналу “Еспресо”. Правоохоронці зв’язок між цим не коментували, але як бачимо, версій мотивів ймовірного замаху на Мосійчука може бути багато – крім політичної діяльності, це можуть бути і якісь бізнес-інтереси із минулих історій чи конфлікт між організаціями на “націоналістичному полі”.
Чекаємо на результати розслідування
Та, щоб робити якісь висновки, насправді потрібно дочекатись результатів розслідування і не зациклюватись на одній єдиній версії. “Статистика свідчить, що розкриття таких злочинів пов’язане з затриманням виконавців “по гарячих слідах”. В інших випадках – це складна агентурна робота, і розкриття є набагато меншим. Зараз в інформаційному просторі – забагато коментарів, обговорюють версії з кремлівським чи чеченським слідом. Ці коментарі – передчасні, і можуть зашкодити слідству. Маємо розумно тиснути на силові структури, щоб вони підвищували свою ефективність. Якщо вони щось не здатні зробити – треба звернути увагу на матеріальну базу силових структур, на розвиток лабораторій, на оперативну та агентурну роботу”, – зазначає безпековий експерт Юрій Костюченко, повідомляє “Радіо Свобода”.
Насамкінець зазначимо, що Президент Петро Порошенко закликав правоохоронців “якнайшвидше розкрити кривавий злочин”.