В українській історії дуже багато чорних сторінок. І в нашому суспільстві навіть часто виникають дискусії про те, що ми згадуємо трагедії, але рідко голосно заявляємо про переможні моменти. Тут треба зазначити, що пам’ятати потрібно всю нашу історію, яка впливає і на сьогодення.
27 жовтня стало в Україні Днем пам’яті. Цього року це вже 80-ті роковини розстрілів в урочищі Сандармох (Медвеж’єгорський район Республіки Карелія Російської Федерації). Там із жовтня 1937-го більшовицький режим розстріляв загалом близько семи тисяч людей 60 національностей, серед яких понад 677 українців: представників української інтелігенції, ув’язнених на Соловках, а також невільних робітників Біломорканалу.
Розстріли здійснювали за сфабрикованими справами, без суду і слідства. Найбільшу групу в’язнів радянських таборів (1111 людей) кати розстріляли в урочищі Сандармох в період з 27 жовтня до 4 листопада 1937-го.
В Українському інституті національної пам’яті (УІНП) зазначають, що в 1937 році наймасовіша “чистка” суспільства від ворогів радянської влади, зокрема, й у місцях позбавлення волі, здійснювалась за постановою Політбюро ЦК ВКП(б) “Про антирадянські елементи” (від 5 серпня 1937-го).
“Справа українських політв’язнів називалася “Дело №103010-37 оперативной части Соловецкой тюрьмы ГУГБ НКВД СССРП на 134 человека украинских буржуазных националистов”. У жовтні 1937 року в останній етап пішли близько 300 українців, серед них – поет-неокласик, професор Микола Зеров, творець театру “Березіль” Лесь Курбас, драматург Микола Куліш, освітяни Антон, Остап і Богдан Крушельницькі, письменники Валер’ян Підмогильний, Павло Филипович, Олекса Влизько, Валер’ян Поліщук, Григорій Епік, Марко Вороний, Олекса Слісаренко, Михайло Яловий, історики Матвій Яворський, Сергій Грушевський (брат Михайла Грушевського). Соловецьких в’язнів етапували морем до порту Кемь, звідти залізницею перевозили до м. Медвеж’я Гора (з 1938-го Медвеж’єгорск) й поміщали до СІЗО Біломорсько-Балтійського табору. Звідси засуджених зв’язаними доставляли у Сандармох, де і розстрілювали”, – нагадують в УІНП.
Урочище Сандармох як місце розстрілів стало відоме тільки у 1997-му. Загалом там було виявлено 236 розстрільних ям. До початку російської агресії проти нашої держави у 2014-му в урочище Сандармох і на Соловки щороку їздили українські делегації для участі у Днях пам’яті за загиблими.