Вибухи не на фронті

За два роки здетонували вже чотири українські сховища боєприпасів

фото: Reuters
В Україні вже вчергове сталася пожежа на складах боєприпасів. Цього разу на 48-ому арсеналі ЗСУ неподалік Калинівки, що на Вінниччині, за 20 км від власне обласного центру.
Перші вибухи здетонованих боєприпасів пролунали ввечері 26 вересня. Держслужби та волонтери оперативно організували евакуацію мешканців найближчих до складів населених пунктів. За повідомленнями Державної служби з надзвичайний ситуацій, станом на ранок 27 вересня із зони катастрофи загалом евакуювали понад 30 тисяч людей. Повідомлялось, що від вибухів снарядів травми отримала одна людина, яку госпіталізували.
Хоча в ДСНС повідомляли то про одну, то про двох постраждалих осіб, але наголошували на тому, що загиблих не було. Була інформація про загоряння чотирьох житлових будинків, рятувальники їх загасили. Також повідомлялось, що рух всіх видів транспорту поблизу місця катастрофи закрили. Одразу було закрито й повітряний простір в радіусі 50 км від зони загоряння на складах боєприпасів.
Своєю чергою у Генштабі ЗСУ зранку 27 вересня повідомили про те, що інтенсивність вибухів на складах у Калинівці значно знизилась, ще продовжувалась ліквідація осередків пожежі, а сапери приступили до розчищення території складів та навколо них. Невдовзі мала розпочатись і перевірка саперами найближчих населених пунктів. Тільки після завершення цієї перевірки мало ухвалюватись рішення про повернення евакуйованих людей додому.
“Складність локалізації пожежі полягає у тому, що і досі лунають поодинокі вибухи на території складів. Тому і ДСНС, і Збройні сили працюють у режимі обережності, аби не ризикувати життям особового складу. Залучено пожежний літак Ан-32П ДСНС України для гасіння тих осередків пожежі, де знижена небезпека. Додатково з Ніжина вилетів ще один пожежний літак для відпрацювання питань щодо гасіння пожеж з повітря”, – таке роз’яснення ситуації з пожежею на складах у Калинівці від голови ДСНС Миколи Чечоткіна з’явилось на Facebook-сторінці служби вдень 27 вересня.
“70% території арсеналу не ушкоджено пожежею та вибухами”, – заявили в Міноборони.

Диверсія за диверсією

Треба зазначити, що це вже далеко не перша пожежа на українських складах боєприпасів – масштабні катастрофи траплялись і до (чи не найяскравішим трагічним прикладом є три пожежі з вибухами у Новобогданівці в Запорізькій області, це 2004, 2005, 2006 роки, а ще вибухи у 2007-ому), і вже під час неоголошеної війни з Росією. Зокрема, за останні два роки в умовах війни – це вже четвертий інцидент із пожежами на наших арсеналах. У жовтні 2015-го горів склад у Сватовому на Луганщині, у березні цього року – склади в Балаклії на Харківщині,  лише кілька днів назад – тимчасове сховище боєприпасів під Маріуполем.
В усіх цих останніх випадках представники влади заявляли про ворожі диверсії. Щоправда, після трагедії у 2015-ому військова прокуратура висунула звинувачення у службовому недбальстві в.о. начальника об’єднаних складів у Сватовому Олександру Литвиненку. Він перебував під вартою, але в інформпросторі майже не було повідомлень про перебіг цієї справи. “7 жовтня 2016 року Сватівський районний суд в абсолютній тиші, без преси і громадськості, затвердив так звану мирову угоду (угоду про визнання винуватості) між військовою прокуратурою і обвинуваченим Литвиненком. В одній з найрезонансніших справ останнього часу не залишилося підозрюваних, стаття по недбалості, на якій так наполягав Матіос, закрита. А за гучними заявами і черговим піаром військової прокуратури залишився так і не розслідуваний терористичний акт”, – писала у березні цього року в блозі на сайті “Лівий берег” координатор Медійної ініціативи за права людини Ольга Решетилова.
Розуміємо, що розслідування подібних катастроф відбувається “важко” і мало надій на те, що суспільство таки дізнається всю правду. І от зараз знову катастрофа, на одному із найбільших наших складів боєприпасів.
До речі, 26 вересня розпочались планові антитерористичні навчання на об’єкті енергетики у Вінниці. До цих тренувань були залученні представники СБУ, Нацполіції, Нацгвардії, ДСНС, ЗСУ, прикордонники. Навчання мали тривати ще й 27 вересня, але їх достроково припинили через пожежу і вибухи на складах боєприпасів у Калинівці.
Перша офіційна версія причини катастрофи на складах – це була диверсія. “Військовою прокуратурою Центрального регіону України до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесені відомості за фактом вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст. 113 КК України (диверсія). Здійснення досудового розслідування доручено слідчому відділу Управління СБУ у Вінницькій області. Нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва здійснює група прокурорів військової прокуратури Центрального регіону України. Під керівництвом військового прокурора Центрального регіону України організовані та проводяться невідкладні слідчі дії та першочергові заходи направлені на розкриття злочину. Відпрацьовуються 4 основні слідчі версії вчинення кримінального правопорушення”, – повідомили у Генпрокуратурі. Але власне всі версії одразу не озвучили.

фото: АР

“Проблема в тому, що ми воюємо”

Про “зовнішні чинники”, як найбільш ймовірну причину пожежі, оперативно заявив прем’єр-міністр Володимир Гройсман. Зрозуміло, що слідство розглядатиме різні версії, але саме про диверсію найбільше говорили різні представники влади та деякі експерти, і люди, які називають себе експертами. В інформпросторі з’являлись і думки про те, що, мабуть, невипадково катастрофа у Калинівці трапилась саме 26 вересня, у день народження Президента Петра Порошенка, й саме на Вінниччині.
Своє бачення ситуації виклав й представник “волонтерського десанту” в Міноборони радник Президента Юрій Бірюков. “1) На забезпечення живучості (є такий термін, застосовний до складів) 48-го арсеналу в 2015-ому була виділена з бюджету сума фантастична, так – 600 000 гривень. У 2016 році вдалося виділити трохи більше – 2 мільйони. У 2017 році виділили 6 мільйонів, а після Балаклії з резервного фонду повинні були б виділити ще 19 мільйонів. Але поки з них дозволили витрачати лише 11 мільйонів, бюджетний розпис прийшов в кінці серпня. У нас тендери, процедури – і фактично підписувати договори по ці суми почали б в жовтні. 2) Підземні сховища стоять, бетонні ангари стоять, цегляні склади стоять. “Полетіли” відкриті майданчики. Зберігати боєприпаси під відкритим небом – це не наш винахід, це поширена практика. Звичайно, хочеться все глибше. Але це мільйони доларів у будівництво, яких у бюджеті поки що немає. 3) Боєць з одного з постів встиг доповісти про дивний звук. Через кілька секунд почалися розриви на відкритому майданчику. Периметр надійно охоронявся, так що схоже на безпілотник. І так, СБУ намагалася перехопити. Кажуть, неофіційно, що когось навіть затримали напередодні. Але хтось прорвався, – зазначає Бірюков на своїй сторінці у Facebook і додає, –  Найближчі дві-три доби буде палахкотіти не тільки 48-й арсенал, але ще й Фейсбучик. З вимогами усунути-засудити-розстріляти… А проблема в тому, що ми воюємо. В умовах великого, але недостатнього на покриття всіх потреб фінансування, армія робить те, що може. І ще трошки зверху. Але перемогти закон збереження маси і енергії ми не в змозі. Якщо грошей на живучість не виділяли роками, то потім за 5% від потреб диво не зробиш. І так, жорсткий і глибокий аудит щодо Сватового і Балаклії не виявив жодних проблем з обліком всього, що зберігалося, все зійшлося”.
Про те, що у вибухах в Калинівці є ознаки диверсії чи теракту, організованого Росією, заявляють і в Центрі досліджень армії, конверсії та роззброєння (ЦДАКР). Їхні фахівці зазначають, що ця диверсія покликана на зниження оборонного потенціалу країни, здійснення заходів щодо залякування населення та роз’єднання суспільства з владою, дискредитацію влади як безпорадної в очах Заходу та українського суспільства, та демонстрацію сили і нахабства в центрі України. Загалом в ЦДАКР пов’язали вибухи в Калинівці із наближенням президентських виборів у Росії.

Найлегше заявити про російську диверсію

Насправді російський інтерес у вибухах на українських військових складах чи в будь-яких інших катастрофах на нашій території є найбільшим. От тільки дуже легко весь час просто говорити, що в усьому винен Кремль. Потрібні ретельні дослідження всіх інцидентів.
Насправді серед експертів різні погляди на причину катастрофи у Калинівці. До прикладу, військовий експерт Олег Жданов ставить версію диверсії на останнє місце.
“Перша – недбалість. Бо не вживається жодних заходів щодо недопущення подібних випадків. Друга версія – все вкрадено до нас. Тобто замітання слідів, тому що з цих арсеналів постачалися боєприпаси в зону АТО…  Тільки третя версія – малоймовірно, але я ставлю диверсію… Все повторюється один в один, як у Балаклії. Там, в принципі, звіту ми так і не побачили, тому що там, як то кажуть, щуку кинули у річку, щоб втопити. Тоді міністра оборони призначили проводити розслідування щодо пожежі в Балаклії, тому всю правду ми так і не дізнаємося. Але, у всякому разі, жодних доказів диверсії нам не надали. Знову ж таки, не зроблено висновку з Балаклії в плані того, що на сьогоднішній день є багато засобів виявлення і боротьби з квадрокоптерами, я вже не кажу про БПЛА. І необхідно було зробити висновки і ввести ці системи в дію. Тим більше розуміючи, що країна веде бойові дії і витрата боєприпасів досить велика. Безкарність породжує беззаконня. І це яскравий приклад саме безкарності. Ніхто не поніс відповідальності за Сватове, ніхто не поніс відповідальності за Балаклію, тиждень тому згоріли склади на маріупольському напрямку. А зовнішній фактор в Маріуполі – загорілася трава в чистому полі, дійшовши до складів з боєприпасами. Це говорить про те, що питання, припустимо, пожежної смуги, з якої починається будь-який склад – взагалі відсутнє… Генерали повинні “висіти на ліхтарних стовпах” навколо Генерального штабу, якщо це вже четвертий склад горить. Це образно кажучи… У нас одна людина відповідає за Збройні сили, в тому числі і за зберігання боєприпасів. У нинішній системі управління – це начальник Генерального штабу, це головнокомандувач Збройних сил. Міністр оборони, на жаль, у нас виведений з вертикалі влади... Найпростіше – звалити все на ворога. Хто винен в Іловайській трагедії? Путін! Тут хто винен? Путін винен, він же на нас напав. Це найпростіше, а треба шукати винних у себе. Спочатку треба навести порядок у себе вдома, зібрати і винести все сміття з хати, а вже потім кивати на зовнішніх ворогів. Ворог на те і ворог. Як кажуть, для того і щука, щоб карась не дрімав”, – зазначає Олег Жданов на сайті “Апостроф”.
Чи дочекаємось ми результатів розслідування цього разу? Насправді це покаже лише час, але сумнівів дуже багато. Щодо подальшої долі начальника Генштабу Віктора Муженка, то нардеп від “Народного фронту”, радник міністра МВС Антон Геращенко заявив, що ініціюватиме його відставку.
От тільки, щоб все це не перетворилось зрештою виключно на політичні розбірки. Насамкінець зазначимо, що Президент Петро Порошенко через вибухи у Калинівці заявив про скликання засідання військового кабінету РНБО. “Прийняв рішення скликати військовий кабінет за участі прем’єр-міністра, секретаря РНБО, міністра оборони, начальника Генштабу, голови СБУ, а також керівництва Нацполіції, Нацгвардії та Служби надзвичайних ситуацій одразу після їх повернення з Вінниці”, – повідомляв Президент у Facebook. На момент здачі номера у друк таке засідання ще не відбулось.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4779 / 1.65MB / SQL:{query_count}