Президент Петро Порошенко виступив у Верховній Раді зі щорічним посланням до парламентарів щодо внутрішнього та зовнішнього становища України. Як завжди, говорив упевнено і красиво. У півторагодинному виступі глава держави багато уваги приділив успіхам у просуванні до “далекої вершини”, яку ми “повинні підкорити”.
Кризу в Україні ще не подолано, однак у житті нашої країни відбулося чимало позитивних зрушень, на чому акцентував Петро Олексійович, тричі зриваючи хвилю оплесків народних обранців. Порошенко зазначив, що Україні вдалося вибратися з “глибокої і смертельно небезпечної прірви”, але разом із тим підкреслив, що “ми, на жаль, усе ще близько до прірви, тому є ризик помилитися і оступитися”.
Президент поступово закладає основи для того, щоб залишитися на посаді на другий термін. 2019-го Україна зануриться у вибори – президентські (навесні) і парламентські (восени). Фактично наступний рік стане вирішальним для Порошенка, тому йому важливо зараз розставити правильні акценти. Крім загравання з настроєм людей, гарант застеріг народних депутатів від необачних кроків, закликав до впровадження якісних реформ, оскільки інакше “ми ризикуємо втратити державність і нас просто не стане”. Це зрозуміло, адже ніхто не ризикне втілювати непопулярні реформи за півроку до виборів.
Народні депутати по-різному оцінюють звернення Президента до Верховної Ради. Прогнозовано невдоволення здебільшого висловлює опозиція. Зокрема, у фракції “Самопомочі” назвали виступ Порошенка фарисейством, а в Радикальній партії – початком президентської кампанії.
“Ключові політичні завдання Порошенка залишаються незмінними – я маю на увазі європейську та євроатлантичну інтеграцію – підвищення обороноздатності країни, проведення курсу на реформи, протистояння Росії. Це ті самі завдання, які були в попередні роки, але є певні тактичні нюанси. Зокрема, Президент, фактично, окреслив тактику подальшого курсу – покрокового продовження секторальної євроінтеграції. Це найбільш прийнятна тактика на середньострокову перспективу. Схожа ситуація з євроатлантичною інтеграцією.
Щодо внутрішньої політики можна побачити тактичне реагування на ключові дискусійні теми. Наприклад, Порошенко спростував чутки про можливість масштабних конституційних змін, переходу до парламентської республіки. Я не вважаю, що тут є якась сенсація. На мою думку, це робоче послання, без сенсацій, без зміни політичного курсу. Воно відображає раціональне і прагматичне ставлення до ключових цілей державної політики зі своєї політичної лінії”, – зазначив “Українським національним новинам” політолог, голова правління Центру прикладних політичних досліджень “Пента” Володимир Фесенко, коментуючи промову Президента в парламенті.