Ізольований Міхо

У Генпрокуратурі натякають, що можуть видати Михеїла Саакашвілі Грузії, якщо він повернеться в Україну

фото: rferl.org
Не вщухає скандал навколо позбавлення українського громадянства колишнього президента Грузії Михеїла Саакашвілі. Нагадаємо, грузинський політик отримав український паспорт наприкінці травня 2015-го. Тоді ж Петро Порошенко призначив його головою Одеської облдерж­адміністрації. Але в листопаді 2016-го Міхо залишив посаду, бо, нібито, втомився від постійного обману й корупції, і почав нещадно критикувати чинну владу нашої країни.
Терпець у Банкової урвався наприкінці липня, коли стало відомо про указ Порошенка, згідно з яким Саакашвілі позбавили українського паспорта, оскільки він не вказав у міграційній заяві, що в Грузії проти нього відкрито кримінальні справи.
Однак тут далеко не все так просто, як може здатися на перший погляд. Політологи сушать голови над тим, що ж зумовило такий різкий крок Петра Олексійовича. Тим паче, що український Президент досі офіційно не прокоментував цього рішення. Серед можливих причин називають, зокрема, усунення владою конкурента напередодні виборів. Однак у таке важко повірити, адже Саакашвілі навряд чи зміг би скласти повноцінну конкуренцію теперішнім політикам.
Зважаючи на результати нещодавніх соціологічних опитувань, підтримка його політичної партії “Рух нових сил” мізерна, а сам Михеїл як політик українцям нічим особливим не запам’ятався. Дехто вважає, що таким чином Петро Порошенко помстився своєму колишньому соратнику за жорстку критику і намагання боротися з корупцією в Україні.
Але як би там не було, Порошенко розіграв із Саакашвілі хитру комбінацію. Одразу після підписання указу про позбавлення екс-очільника Грузії українського паспорта МЗС України повідомило компетентні органи США, де на той час гостював грузин, та інших країн про те, що в Михеїла анульовані всі паспорти (грузинського громадянства його позбавили в грудні 2015-го за отримання українського паспорта). Відповідно, він не може виїхати зі США ні в Україну, ні в будь-яку іншу країну. Отже, колишній голова Одеської ОДА опинився в ізоляції.
Фактично керівництво нашої держави “вмило руки”, оформивши ситуацію з ізоляцією так, щоб Україну не зачепив процес екстрадиції Саакашвілі до Грузії. Тбілісі вже заявило про готовність вступити в переговорний процес зі США щодо цього питання. Але головне, що Київ у будь-якому разі залишається “поза грою”.
Тим часом “громадянин світу” Саакашвілі не збирається складати зброю і наголошує на “брудних іграх української влади”. Під час відеовключення з Вашингтонa Міхо заявив, що не має наміру просити в США політичного притулку і збирається будь-якою ціною повернутися в Україну. Дату повернення обіцяв повідомити публічно, зазначивши, що планує оскаржити позбавлення його громадянства в українських судах і Європейському суді з прав людини. До того ж Саакашвілі заявив, що не підписував анкету, через яку в нього забрали український паспорт, а рішення Порошенка назвав “антиукраїнською змовою зляканого Президента”.
На Facebook-сторінці він опублікував світлини зі своїми американськими і європейським друзями – зокрема, з Дональдом Трампом, Джорджем Бушем, Гілларі Клінтон, Джоном Керрі, Джоном Маккейном, Ніколя Саркозі, Андерсом Фог Расмуссеном – із риторичним підписом: “Петре Олексійовичу, і мене ви вирішили закрити в Америці і зробити у світі персоною нон грата?”, тонко натякаючи на підтримку іноземних політиків.
Політолог Петро Олещук так коментує ситуацію: “Переведення життя в країні в площину обговорення особистостей – давній маніпулятивний прийом, за допомогою якого українцям дурять голови десятиліттями. Справа Саакашвілі показала, що українське громадянство, як і будь-що, розглядається керівництвом нашої країни як феодальний привілей, яке можна як дарувати, так і забирати. Треба – дали. Треба – заберемо”.
Натомість політолог Вадим Карасьов у коментарі Слову і Ділу зазначив: “Для України найгірший варіант позбутися екс-президента Грузії – видача грузинській владі за запитом про екстрадицію, тому значно простіше позбавити його громадянства через нібито фальшиві дані в анкеті”.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5120 / 1.56MB / SQL:{query_count}