– Володимире Івановичу, як Львів готується до запровадження медичної реформи?
– З початку цього року, щойно уряд оприлюднив основну стратегію реформування вітчизняної медичної галузі, ми розпочали роз’яснювальну роботу з працівниками кожного лікувального закладу нашого міста підпорядкованого Львівській міській раді. В рамках цієї інформаційної кампанії відбулися зустрічі з виконувачем обов’язків міністра охорони здоров’я України Уляною Супрун і її заступником Павлом Ковтонюком, під час яких обговорили важливі моменти. Також надаємо необхідну інформацію львів’янам.
Звичайно, будь-яка реформа є непопулярною, тому її часто критикують як медики, так і пересічні українці. Я повністю підтримую запропоновану урядом концепцію медичної реформи. Так, невідомо, чи вдасться належним чином реалізувати заплановане, вочевидь, доведеться понабивати ґулі.
Але це перші стратегічно правильні кроки в реформуванні української медицини за 26 років незалежності нашої держави, які мають зробити прозорими стосунки лікарів і пацієнтів. Їх необхідно зробити, щоб вивести українську систему охорони з коматозного стану та привести до стандартів цивілізованого світу. Запропоновані зміни мали запрацювати з 1 липня 2017-го, але оскільки парламент тільки в червні у першому читанні ухвалив один із необхідних законопроектів, цей процес довелося відкласти.
– Прошу сказати, яка сьогодні ситуація із сімейною медициною Львова?
– Загалом сімейна медицина у Львові не є новацією. Тут сімейні лікарі успішно працюють уже близько 30 років, уся Україна переймала в них досвід. Наше місто цілком забезпечене такими спеціалістами відповідно до норми – один сімейний лікар на півтори тисячі населення. Зараз більшість послуг первинної медичної допомоги базуються на принципах сімейної медицини. Якщо медичну реформу нарешті запровадять, то не керівник лікувального закладу чи начальник управління охорони здоров’я визначатимуть, хто працюватиме сімейним лікарем, а пацієнти. Найбільш успішними будуть лікарі, з якими укладуть найбільше контрактів. Чітка конкуренція залишить найсильніших професіоналів.
– Пацієнт, який не пройшов попередній огляд у сімейного лікаря, може потрапити до лікаря-спеціаліста?
– За правилами, пацієнт насамперед має звертатися до сімейного лікаря. Сімейні лікарі можуть суттєво зменшити навантаження на вузьких спеціалістів, спокійно вирішивши більшість проблем, з якими люди вистоюють у чергах. Так улаштований медичний процес у більшості країн світу. Звертатися безпосередньо до вузькоспеціалізованих лікарів можуть хронічно хворі, наприклад, на цукровий діабет.
– Чи мають львів’яни можливість уже зараз вибирати сімейного лікаря й укладати з ним угоду?
– Щодо цього в законодавстві є розбіжності. З одного боку, теоретично, відповідно до чинних законодавчих норм, кожен українець має право вільного вибору лікувального закладу та лікаря. З іншого – діє принцип територіальної прив’язки. Для прикладу, львів’янин, який мешкає на Сихові, хоче лікуватися на вулиці Мазепи, повинен повідомити про це в заяві головному лікареві медзакладу, в якому хоче обслуговуватися. Але тут може виникнути чимало труднощів, зокрема, під час виклику лікарів додому, хто до кого має їхати. За кожною вулицею закріплений спеціаліст, який зобов’язаний реагувати на виклики пацієнтів, які там проживають. Розроблена урядом медична реформа передбачає підписання зі сімейним лікарем угоди, однак поки що це не можна зробити, адже не прийняті відповідні законодавчі зміни.
– Чи розпочато у Львові створення електронного реєстру пацієнтів, як це передбачено концепцією медичної реформи?
– Згідно з вимогами Міністерства охорони здоров’я, щойно парламентарі внесуть необхідні зміни до законодавства у сфері медицини, інформація про кожного пацієнта має бути в електронному реєстрі, однак наразі цей процес на стадії обговорення. Наскільки мені відомо, в деяких українських містах уже розпочали створювати такі реєстри. Ми поки що не спішимо, адже спочатку для цього має бути чітка нормативна база. Реєстр пацієнтів повинен суміщатися з центральним сервером, а його ще немає. Як бачимо, невизначеності багато.
Наразі закупили комп’ютери сімейним лікарям Львова, проводимо навчання електронній грамотності. Як перший етап загального електронного реєстрування запровадили в місті Лева “Електронну реєстратуру”. Таким чином львів’яни не вистоюють годинами в черзі, а записуються у зручний для себе час на прийом до лікаря онлайн. Не обходиться без скарг, але це динамічний процес, тому з часом усе буде відпрацьовано належним чином. Майбутнє за електронними технологіями, тож необхідно до них звикати. Звичайно, збережені й альтернативні варіанти: можна зареєструватися, подзвонивши по телефону, або ж безпосередньо записатися в реєстратурі медичного закладу.
– Ще одним кроком у зміцненні вітчизняної медичної галузі є запроваджена урядом програма “Доступні ліки”. Наскільки успішно вона реалізовується у Львові?
– Загалом добре. Але проблеми є. На думку спеціалістів, Міністерство охорони здоров’я невдало затвердило перелік передбачених програмою ліків. Зокрема, у списку немає комбінованих лікарських препаратів. Деякі з них (близько 30 найменувань) дистриб’ютори відмовляються постачати у львівські аптеки через неефективність цінової політики. Ми неодноразово озвучували цю проблему. Написали листи у профільне міністерство, яке, сподіваюся, відреагує належним чином на наше звернення.
Розмовляв
Андрій Омельницький