Половина українців вважає, що нашій державі треба стати членом Європейського Союзу. Цікаво, що після Революції Гідності залишаються люди, котрі виступають за членство України в Митному союзі (12%). Близько третини підтримують “золоту середину” між ЄС та Росією, кожен десятий не визначився. Про це свідчать результати дослідження, проведеного соціологічною групою “Рейтинг” на замовлення журналу “Фокус”. Якби сьогодні проводився референдум щодо вступу України в НАТО, 43% проголосували б “за”, 30% “проти”, 13% не голосували б, іще 14% не змогли відповісти.
Найбільше українці довіряють Білорусі (60%), Євросоюзу, Канаді (по 56%) та ООН (48%), через військову агресію не довіряють Росії (73%). Щодо нашого північного сусіда, трохи більше половини опитаних підтримують обмеження економічних відносин із РФ, близько третини виступають за їх розширення або нескорочення. Розділилися думки щодо запровадження візового режиму з росіянами: майже 40% підтримують таке рішення, половина не підтримує. Дві третини опитаних згодні, що співпраця України з Міжнародним валютним фондом веде до зниження соціальних стандартів життя та підвищення цін, не згодних із цим твердженням 21%.
Не мають підтримки запропоновані МВФ земельна та пенсійна реформи. Лише 11% українців вважають: в Україні потрібно дозволити вільну купівлю-продаж землі сільськогосподарського призначення. На думку чверті респондентів, для введення вільного земельного ринку наразі відсутні умови, половина впевнена, що земля не повинна бути товаром узагалі. 19% опитаних підтримують підвищення мінімального страхового стажу (до 25 років) для отримання пенсії, натомість три чверті цю ініціативу не підтримують. При цьому пропозицію підвищити пенсійний вік до 65 років для чоловіків та жінок не підтримує абсолютна більшість респондентів (95%).
Близько половини опитаних за завершення АТО до повного відновлення української влади на всій території Донбасу, 13% – за надання ширших економічних і гуманітарних повноважень окупованим територіям, 18% підтримують надання Луганщині та Донеччині самостійності, федеративного статусу у складі України. Лише 12% схвалюють відділення цих територій від нашої країни. При цьому понад 60% респондентів вважають оптимальним унітарний устрій для України, 20% підтримують федералізацію. На думку понад половини наших громадян, українська влада повинна будь-яким способом повернути Кримський півострів, чверть змирилася з переходом Криму до Росії.
Близько третини вважають, що Україні потрібно переглянути мінські домовленості і підписати нові угоди, 16% підтримують повне виконання всіх поставлених вимог, майже стільки ж виступають за вихід із переговорного процесу та прийняття рішень без участі міжнародних посередників.
Загалом методом особистого формалізованого інтерв’ю з 22 по 31 травня 2017-го опитано 3 тисячі українців від 18 років. Помилка репрезентативності дослідження: не більше 1,8%.