“Законом, що надійшов на підпис, перелік дозволених видів приватних детективних (розшукових) послуг сформовано без урахування вимог низки законодавчих актів України”, – зазначено в пропозиціях глави держави до закону.
Зокрема, згідно з документом, суб’єктам приватної детективної (розшукової) діяльності дозволяється збір, фіксування та дослідження відомостей, необхідних для розгляду справ, зокрема в кримінальному судочинстві, а також пошук і збір даних, які можуть бути приводом або підставою для звернення замовника приватних детективних послуг до правоохоронних органів або до суду з метою захисту його законних прав та інтересів. “За відсутності чіткої конкретизації в законі відомостей чи даних, які дозволяється збирати, фіксувати та досліджувати суб’єктам приватної детективної (розшукової) діяльності, фактично допускається можливість збирання такими суб’єктами доказів для розгляду справ у кримінальному судочинстві. Такий підхід суперечить нормам Кримінального процесуального кодексу України”, – зауважує Президент. Крім того, заперечення викликало надання приватним детективам права здійснювати зовнішнє спостереження, що суперечить статті Закону України “Про оперативно-розшукову діяльність”, якою визначений вичерпний перелік суб’єктів, уповноважених здійснювати оперативно-розшукову діяльність. Президент зазначає, що повертає цей закон для повторного розгляду та пропонує узгодити його положення з нормами законодавчих актів, які є базовими у відповідних сферах правового регулювання.
Наголосимо, що зараз в усіх регіонах України, незважаючи на відсутність відповідної законодавчої бази, працює кілька тисяч приватних детективів та приватних детективних агентств. Автори законопроекту наголошують, що підготовлений ними документ дозволить легалізувати такого роду діяльність і вивести її з тіні, поставивши під належний контроль держави.