Схоже, нічого в Україні не змінюється. Затриманих у середині цього тижня колишніх високопоставлених податківців часів Януковича поволі звільняють з-під варти під особисті зобов’язання чи застави. Таким чином масштабна антикорупційна операція в рамках одного з проваджень ГПУ проти екс-міністра доходів і зборів Олександра Клименка, організована співробітниками Головної військової прокуратури, департаменту захисту економіки Національної поліції і спецпідрозділу КОРД, виявилася традиційним окозамилювальним шоу і черговим піар-ходом чинної української влади.
Голлівудський розмах
Нагадаємо, в середу, 24 травня, правоохоронці затримали 23-ох фіскалів, яких звинувачують у тому, що впродовж 2011-2014 років вони допомагали команді Януковича і наближеним до нього особам вивести в тінь понад 96 мільярдів гривень державних коштів. Операція відбувалася з розмахом і нагадувала голлівудський фільм із чудовою картинкою: затриманих колишніх керівників податкових Дніпропетровщини, Луганщини, Полтавщини, Харківщини, Криму, а також начальників районних фіскальних служб Києва показово доправляли на гелікоптерах із різних регіонів України в київський аеропорт “Жуляни”, звідки відвозили до суду.
При цьому головні режисери цієї події – міністр внутрішніх справ Арсен Аваков і військовий прокурор Анатолій Матіос не стримували захвату, наголошуючи на масштабності такої антикорупційної операції. Керівник української військової прокуратури навіть подякував іншому фігуранту у справі податкової корупції, щодо якого відкрито окреме кримінальне провадження, – відстороненому з посади на час слідства главі ДФС Роману Насірову за допомогу в процесі розслідування справи Клименка, й анонсував наступні “партії” затриманих, інформує ВВС Україна.
До того ж коштувало таке видовище чимало – під час години запитань до уряду Аваков повідомив, що на проведення операції витрачено 330 тисяч гривень. Проте, як згодом виявилося, це всього-на-всього велика мильна кулька, яка невдовзі може луснути. В середу ввечері оптимізм правоохоронців змінився поблажливими рішеннями Печерського районного суду Києва щодо запобіжних заходів для “податківців Клименка”.
фото: news.pn Поблажливе правосуддя
Першим свою майбутню долю дізнався екс-начальник Державної податкової Луганщини і колишній голова Луганської облдержадміністрації Олександр Антипов, в якого при затриманні вилучили 3,8 мільйонів доларів готівки, про що “Пошта” писала раніше. Судді звільнили його з-під варти, конфіскували паспорти і зобов’язали носити електронний браслет упродовж двох місяців. Окрім цього, призначена застава в розмірі 12 мільйонів гривень. Якщо підозрюваний не сплатить цю суму в найближчі п’ять днів, суд знову обиратиме йому запобіжний захід. Але, схоже, знайти такі кошти для екс-фіскала – не проблема. Прокурори клопотали про утримання під вартою та 200 мільйонів гривень застави для Антипова.
Більше пощастило колишньому очільнику Державної податкової інспекції Подільського району столиці Олексію Ярошенку, якого судді відпустили під особисті зобов’язання. Аналогічні запобіжні заходи отримали його колеги – Костянтин Циркун із Криму, Андрій Криволапов із Харківщини та Віктор Башук із Києва.
Перший серйозний запобіжний захід у вигляді двох місяців арешту з альтернативою застави у розмірі 100 мільйонів гривень отримали екс-голова податкової Дніпропетровщини Сергій Шинкаренко, якого слідство підозрює у причетності до надання державі 2,3 мільярда гривень збитків, та його колега Станіслав Денисюк із Харківщини.
Зі слів Арсена Авакова, станом на 26 травня семеро затриманих фіскалів ще перебували під вартою, а загальний розмір застави за затриманих колишніх податківців становив 350 мільйонів гривень у той час, як сума звинувачення складає 96 мільярдів гривень, а при затриманні в “податківців Клименка”, за інформацією МВС, вилучено 3,7 кілограма золота, півсотні кілограмів срібла, мільйони доларів готівки та різноманітні ювелірні вироби.
Директор департаменту комунікації Міністерства внутрішніх справ Артем Шевченко на своїй сторінці у Facebook підбив підсумки антикорупційної спецоперації щодо екс-фіскалів. Наразі 11-ом підозрюваним суд виніс рішення тримання під вартою з можливістю внесення застави від 3 до 150 мільйонів гривень. Сімох підозрюваних звільнили із зали суду, зобов’язавши носити електронний браслет із заставами від 990 тисяч до 15 мільйонів гривень.
Чотирьох підозрюваних звільнено під особисте зобов’язання з’являтися до слідчого за першим викликом і не тікати з країни. Щодо ще одного фігуранта справи триває судовий розгляд, прокурори просять утримання під вартою або 10 мільйонів гривень застави. “На особисті зобов’язання і на застави без тримання під вартою слідчі подаватимуть апеляцію. Попереду – масштабне досудове слідство та обвинувальні акти в суді”, – резюмує Шевченко.
Амбіції Луценка
Незрозуміле милосердя вершителів правосуддя викликало негативні відгуки серед політичної верхівки. Зокрема, радник міністра МВС Зорян Шкіряк назвав такі дії служителів Феміди “ножем у спину”. Арсен Аваков зазначив, що частину рішень суду про звільнення чиновників під заставу “можна зрозуміти”, але призначені суми застав не відповідають вилученим у чиновників коштам. На його думку, судді повинні бути жорсткішими. В разі, якщо цього не буде, він збирається обговорити це питання з Генпрокурором Юрієм Луценком. Коментуючи рішення суду, керівник ГПУ вдався до чорного гумору, нaписавши на своїй Facebook-сторінці: “Ще одне милосердне рішення – і я почну переживати за пожежний стан на Печерську”. В цьому контексті щоразу актуальнішим стає питання створення в Україні спеціалізованих Антикорупційних судів, на чому вже неодноразово наголошували наші міжнародні партнери. Справді, якщо не вирішувати проблему з суддями, будь-які масштабні операції проти корупціонерів не матимуть жодного сенсу.
На думку експертів, у показовій боротьбі з корупцією містяться політичні амбіції Юрія Луценка, який, не потрібно забувати, насамперед політик, а не прокурор. Ось і зараз він, скоріш за все, використовує свою чинну посаду для вироблення на перспективу власного позитивного іміджу.
Політолог Вадим Карасьов у коментарі ВВС України зазначив, що така масштабна антикорупційна операція невипадково сталася в день звіту Генерального прокурора в парламенті і мала яскраво виражене медійне забарвлення.
“Маємо результат – залякування з голлівудським розмахом. Тепер, очевидно, потенційні підозрювані в корупції за попередньої влади, які сиділи тихо в Україні, кудись тікатимуть, переїжджатимуть від арешту подалі. Ще може бути угода зі слідством – люди передадуть до держбюджету частину своїх грошей, “розкрадених за режиму Януковича”, а генпрокурор про це напише у звіті”, – вважає експерт.
Як буде насправді – побачимо. Наразі шоу має тривати.