Кабмін ухвалив на засіданні цього тижня проект закону довгоочікуваної пенсійної реформи, зробивши перший крок на шляху виконання однієї з ключових вимог Міжнародного валютного фонду для отримання наступного траншу кредиту. Відповідно до оновленого меморандуму про співпрацю з МВФ, українська влада мала впровадити реформування пенсійної системи ще до кінця квітня 2017-го, однак через різні причини цей процес затягнувся в часі. Поки що йдеться лише про ще не оприлюднений законопроект, який спочатку розгляне Національна Рада Реформ при Президентові України, а згодом його спрямують на обговорення і голосування парламенту. От тоді, вочевидь, і відбудуться найгарячіші дискусії.
Віддати людям більше
“За останній рік ми вдвічі збільшили мінімальну зарплату. Зараз підвищимо пенсії для українських пенсіонерів. Будемо рухатися далі, накопичувати кошти, щоб віддавати більше людям. Пенсія повинна бути не милостинею, а гідною платою за те, що людина сумлінно працювала. Наше головне завдання – віддати належне тим, хто сьогодні розвиває національну економіку, відновлення справедливості та відміна зрівнялівки, яка всіх демотивує. Запропоновані зміни – системна робота, яка змінює попередні механізми та створює нові соціальні і фінансові основи відносин між державою і громадянами. Проситиму Президента якомога швидше призначити засідання Ради Реформ, щоб розглянути й ухвалити пенсійну реформу до наступних парламентських канікул (
до середини липня –
“Пошта”). Ми підготуємося до проведення всіх нарахувань, щоб із 1 жовтня 9 мільйонів пенсіонерів почали отримувати підвищені пенсії. Після ухвалення цього закону я беру на себе повну політичну відповідальність за його запровадження і позитивний результат для отримувачів пенсійних виплат. Позиції щодо пенсійної реформи різні, різними є підходи до її впровадження, але якщо цю реформу не здійснювати, нам… яма”, – зазначив прем’єр-міністр Володимир Гройсман, презентуючи проект документа, інформує
Урядовий портал.
фото: dpchas.com.ua Пенсійний вік і стаж
Зауважимо, що попереднє осучаснення пенсійного забезпечення в нашій країні відбулося ще 2002-го року, а мінімальну зарплатню з того часу підвищували 9 разів. За інформацією прем’єра, нова пенсійна реформа не передбачає підвищення віку виходу на пенсію (залишається на рівні 60 років для чоловіків і 57,5 для жінок, якщо немає інших пільг за віком). Але при цьому з 1 січня 2018-го планується скасувати право на призначення пенсії за вислугу років працівникам освіти, охорони здоров’я, соцзахисту та іншим категоріям працівників, окрім військовослужбовців, яким, до речі, обіцяють підвищити пенсії. Також із 15 до 25 років підвищується страховий стаж – період, коли роботодавець сплачував за свого працівника внески до Пенсійного фонду, тому навіть без офіційного підвищення пенсійного віку в разі недостатнього страхового стажу українці пізно виходитимуть на пенсію. Щоправда, при цьому планують запровадити гнучкий коридор пенсійного віку та можливості компенсації відсутнього страхового стажу шляхом самостійної сплати необхідних внесків (не більше 5-ти років).
Передбачається, що пенсійні виплати збільшать половині пенсіонерів. Для цього уряд запроваджує єдині правила їх надання з використанням показника середньої зарплати на рівні 3764,4 гривні незалежно від року призначення пенсії. Таким чином уже з 1 жовтня 2017-го понад 5 мільйонів українців отримають підвищення місячного розміру пенсій на від 200 до тисячі гривень, запевняє Гройсман. З цього періоду урядовці пропонують відмінити оподаткування пенсійних нарахувань для працюючих пенсіонерів. У законопроекті передбачається автоматична норма про щорічний перерахунок пенсій для захисту населення від інфляції з урахуванням фінансових можливостей солідарної системи, але не менше половини зростання середньомісячних зарплат у найближчі три роки і на стільки ж від індексу споживчих цін.
На реалізацію цих кроків, які насамперед покликані зробити справедливими пенсійні виплати і зменшити кількість людей, які виходять на пенсію, необхідно понад 30 мільярдів гривень, але такі гроші на реформування пенсійної системи в уряду є, запевнив прем’єр. При цьому він наголосив, що зараз ситуація в пенсійній системі України близька до катастрофічної, тому бездіяльність вестиме лише до погіршення. До того ж “дірка” в бюджеті Пенсійного фонду становить близько півтори сотні мільярдів гривень, яку терміново необхідно латати! Зі слів Гройсмана, проблема полягає не тільки в недобросовісній сплаті єдиного соціального внеску (ключового джерела наповнення Пенсійного фонду), а й у здебільшого недостатньому стажі людей, які виходять на пенсію.
“Ловкость рук, і нікакого мошєнічєства”
На думку глави уряду, ці зміни назріли давно, адже сьогодні більшість українських пенсіонерів перебувають за межею бідності, а система нарахування пенсій є несправедливою і незрозумілою. За даними уряду, 8 з 12 мільйонів пенсіонерів отримують мінімальну пенсію (з травня 2017-го – 1312 гривень із доплатою). Станом на початок квітня 2017-го середній розмір пенсій в Україні становив 1828 гривень, а пенсійний вік є одним із найнижчих у Європі. Зі слів прем’єра, складні алгоритми нарахування залишаться в минулому, і в разі прийняття законопроекту кожен українець самостійно зможе порахувати, яку пенсію він отримуватиме залежно від стажу, заробітку і розміру внесків.
“Працював або не працював – усе одно отримуєш мінімальну пенсію. Є в тебе стаж, немає стажу, робив ти внески чи не робив – аналогічно. Ця система взагалі непрогнозована, ніхто з нас не може порахувати, в кого яка буде пенсія. Вона дуже складна: мінімальні надбавки, коефіцієнти, суми індексації, так би мовити, “ловкость рук, і нікакого мошєнічєства”. Нічого не зрозуміло. Має бути встановлена справедливість. Нова система – спосіб боротьби з тіньовою зайнятістю. За 7-10 років ми зменшимо дефіцит бюджету Пенсійного фонду і виведемо його в нуль, а люди отримуватимуть гідні виплати. Це не політика. Це математична реформа, яка потребує прийняття. Ці комплексні рішення виведуть пенсійну систему на новий рівень. Я впевнений, що ми знайдемо необхідну кількість голосів для ухвалення ініціатив”, – наголосив очільник Кабміну.