Початок судової епопеї

Поки в Україні готувались до судового процесу над Януковичем, Інтерпол зняв його з міжнародного розшуку. І не тільки його…

Генпрокурор Юрій Луценко, одразу після призначення на посаду, одним із своїх пріоритетів назвав притягнення до відповідальності екс-диктатора-втікача Януковича та його поплічників. Обіцянок було багато, і нарешті цього тижня, 4 травня, розпочався судовий процес над Януковичем у справі про державну зраду. Одразу було зрозуміло, що ця судова епопея буде довгою, і тепер усі переконались, що вона буде дуже довгою.
4 травня на першому підготовчому засіданні в Оболонському райсуді Києва почалось все із клопотань адвокатів Януковича – Ігоря Федоренка та Віталія Сердюка. Вони заявляли, що судове засідання треба відкласти, що Луценко тиснув на суд, що Генпрокуратура втручалась в автоматизовану систему розподілу справ між суддями, і що взагалі Янукович не отримував підозри у цій справі й навіть не знав, що відбуватиметься суд і судити заочно його не можна. Зрештою, головуючий суддя Владислав Дев’ятко підтримав заперечення військових прокурорів, які наголошували на тому, що згідно зі змінами до Кримінального процесуального кодексу України, суд має право вчинити заочне правосуддя. Але і клопотання адвокатів суд також частково задовольнив: у засіданні перерва до 18 травня, а тоді Янукович зможе долучитись до процесу через відеозв’язок із Росії. “Рішення прийняте для реалізації сторонами, у тому числі звинувачуваним, права бути присутнім на судовому розгляді. Як того вимагає Європейський суд з прав людини”, – наголосив суддя Дев’ятко.
А перед цим він ще оголосив, що суд доручив держпідприємству “Українські спеціальні системи” перевірити, чи було втручання в автоматизовану систему при розподілі кримінального провадження щодо Януковича. Генпрокурора Юрія Луценка в Оболонському райсуді 4 травня не було, його прес-секретар Лариса Сарган, як повідомляє Українська правда, пояснила, що він і не збирався приходити на підготовче засідання, а братиме участь тільки у ключових засіданнях.

Прокурори проситимуть довічного

Сторону державного обвинувачення на суді представляють військові прокурори Максим Крим та Руслан Кравченко. Останній на брифінгу 4 травня розповів журналістам, що прокурори вимагатимуть довічного терміну для Януковича. 
Нагадаємо, що у цій справі екс-диктатора звинувачують у  у скоєнні злочинів, передбачених ч. 1 ст. 111 (“державна зрада”), ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 110 (“пособництво в умисних діях, вчинених з метою зміни меж території та державного кордону України”) і ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 437 (“пособництво у веденні агресивної війни”) Кримінального кодексу України.
Найважливішим документом у цій справі є лист Януковича до Путіна із проханням ввести російські війська в Україну у 2014-ому. Цим листом свого часу на засіданні Радбезу ООН розмахував російський представник, нині вже покійний Віталій Чуркін. У січні цього року Юрій Луценко повідомив, що Головна військова прокуратура отримала від секретаріату ООН офіційну фотокопію листа, який показував Чуркін. Фотокопія цього листа з’являлась і в ЗМІ.
На брифінгу 4 травня прокурор Руслан Кравченко розповів, що Янукович написав два листа з проханням ввести російські війська в Україну. “Знаходячись в РФ, він (Віктор Янукович – УНІАН) підготував і направив листа до президента РФ Путіна з проханням використати збройні сили РФ на території України. Також нами встановлено, що схожий лист він також написав до Ради Федерації РФ – також щодо заклику на використання російських військ на території України. Нами було встановлено, що тільки даний лист узаконив рішення та дії представників влади РФ, а саме президента РФ та Ради Федерації щодо надання президенту РФ дозволу на використання російських військ на території України”, – заявив Кравченко, повідомляє УНІАН.

фото: gp.gov.ua
Також військовий прокурор запевняє, що в обвинувачення є достатньо доказів і понад сотня свідків. Серед них колишні та нинішні українські високопосадовці, військові, що служили у Криму, а також екс-депутат Держдуми РФ Ілля Пономарьов. Тут нагадаємо, що свідчення у справі Януковича українським правоохоронцям давав ще один екс-депутат Держдуми РФ Денис Вороненков. 23 березня його було вбито в Києві саме перед ще одним допитом у ГПУ. Однак прес-секретар Генпрокурора Лариса Сарган заявляла, що всі “надважливі свідчення” Вороненков встиг дати раніше, вони задокументовані й мали б бути долученими до справи про держзраду Януковича.
Свої свідки і в захисту екс-диктатора. Адвокат Віталій Сердюк 4 квітня заявив, що їх є 80, частина з яких перебуває у Росії. Вочевидь, адвокати знову клопотатимуть про допит через відеозв’язок. Водночас прокурор Руслан Кравченко звертав увагу на те, що на відміну від сторони обвинувачення захист Януковича під час досудового розслідування не відкрив жодного свого матеріалу чи свідка, як того вимагає закон.
Тепер очікуємо продовження судового протистояння чи фактично його справжнього початку. Але тут треба чітко розуміти, що за будь-якого кінцевого рішення суду, коли воно б не було, посадити Януковича за  ґрати буде фактично нереальним завданням. Поки він в Росії, заочний вирок його мало турбує.
“Зараз виконати таке рішення суду буде практично неможливо. Його можна буде виконати лише тоді, коли особа буде знаходитися в країні, яка може нам її видати, або на нашій території. Якщо він буде знаходитися на території Російської Федерації, до того часу, поки там не зміниться влада або режим, навряд чи його можна буде виконати”, – зазначає адвокат і член апеляційної ради Українського юридичного товариства Олександр Плахотнюк, передає “Радіо Свобода”.

Інтерпол “дав задню”

І ще до початку першого судового засідання у справі екс-диктатора надійшли неприємні новини від Інтерполу. Міжнародна організація кримінальної поліції зняла з міжнародного розшуку Віктора Януковича та його сина Олександра. Фактично, дію так званої “червоної картки” на Віктора Януковича Інтерпол призупинив ще в липні 2015-го, а тепер взагалі видалив його профіль зі своєї бази і припинив розшук. Ось так. Це результат того, що вже за понад три роки після Революції Гідності та втечі Януковича наші правоохоронці під різним керівництвом досі не довели жодної із гучних анонсованих кримінальних справ до логічного завершення. І тепер, замість того, щоб на весь голос хвалитись початком судового процесу над Януковичем у справі про держзраду, нашій владі, прокурорам, низці експертів доводиться виправдовувати те, що Інтерпол просто така організація, яка боїться заполітизованих питань. Але, мовляв, нічого страшного не сталось, Януковича ще шукатимуть.
Заступник Генпрокурора Євген Єнін вважає, що найбільша проблема у недосконалості кримінального процесуального законодавства України в частині обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. “Зокрема, ухвала судів про дозвіл на затримання з метою приводу до суду для участі у розгляді клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою не вважається ухвалою про тримання підозрюваного/обвинувачуваного під вартою. Відповідно, згідно з правилами Інтерполу, особу щодо якої не обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, не може бути оголошено в міжнародний розшук. Окремі районні суди Києва відмовляються виносити ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою без участі підозрюваного”, – зазначив Єнін на своїй сторінці у Facebook.
Водночас він зауважив, що рішення Інтерполу ніяк не впливає на судовий процес проти Януковича у справі про держзраду. Багато оптимізму висловлює і Генпрокурор Луценко. От тільки, зараз так склалось, що Інтерпол зняв з розшуку ще й екс-голову АП Андрія Клюєва та екс-міністра енергетики Едуарда Ставицького. Окрім того, Інтерпол відмовився оголошувати в міжнародний розшук нардепа-втікача Олександра Онищенка.
Загалом, з урахуванням рішень у попередні роки, зараз Інтерпол не шукає нікого з високопосадовців часів Януковича. Генпрокуратура начебто намагається прискорити низку справ, але до реальних результатів ще далеко. А питань до нинішньої влади дуже багато.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.8256 / 1.61MB / SQL:{query_count}