Гроші не Януковича

Генпрокуратура хвалиться конфіскацією майже півтора мільярда доларів, украдених режимом екс-диктатора. Президент Порошенко розповідає, куди тепер підуть ці кошти

фото: Getty Images, president.gov.ua
В п’ятницю, 28 квітня, набуло чинності рішення суду про конфіскацію ще раніше арештованих в державному Ощадбанку 1,4 мільярда доларів оточення втікача Віктора Януковича. З відповідною ухвалою зранку до Ощадбанку завітали Генпрокурор Юрій Луценко разом із секретарем РНБО Олександром Турчиновим, а після цього ще поїхали на зустріч із Президентом Петром Порошенком. “Дуже важливо, що ми нарешті не піаримо наміри, а звітуємо про результати. Результатом є зарахування до державного бюджету суми, яка дорівнює 40 мільярдам гривень”, – заявив під час цієї зустрічі гарант, повідомляє його прес-служба.
Своєю чергою, Юрій Луценко зазначив, що рішення суду є остаточним і не може бути оскарженим, для цього Генпрокуратура довго працювала. Олександр Турчинов дякував прокурорам і скаржився на парламент, який зміг ухвалити рішення щодо процедури спецконфіскації.
Рішення про конфіскацію ухвалив Краматорський райсуд Донеччини
Тут нагадаємо, що ще в січні 2015-го Державна служба фінансового моніторингу заблокувала кошти на таку суму на рахунках компаній-нерезидентів, пов’язаних із Януковичем та його оточенням. Зрозуміло, що це не все, що могла незаконно привласнити так звана “сім’я” за часів Януковича, додаткові інші суми фігурують у справах, які й далі розслідують.
Та зараз адвокати екс-диктатора кажуть, що їхній клієнт не має стосунку і до конфіскованих півтора мільярда доларів, навіть звертаються до суду для захисту “честі і гідності” Януковича. Ось так…
“У зв’язку з активним поширенням інформації про наявність у Януковича півтора  мільярда доларів захистом навіть був поданий позов до Печерського суду про її спростування. На руках у мене є виписки за рахунками Віктора Януковича з Ощадбанку. Там зовсім інша сума: йдеться про 28 мільйонів гривень, які заарештовані і не конфіскуються зараз. Я запрошую представників ГПУ прийти на засідання і продемонструвати відповідні докази суду та суспільству”, – заявив адвокат Януковича Віталій Сердюк у ефірі каналу “112 Україна” 28 квітня.
Та надалі в захисників екс-диктатора і без того мало б бути багато роботи. Вже 4 травня повинен розпочатися заочний судовий процес у справі про державну зраду Януковича.

Схема “общака”

Про подробиці конфіскації та про те, який саме суд ухвалив таке рішення, вже після обіду 28 квітня розповів Генпрокурор на спеціально організованому для цього брифінгу. Ці майже півтора мільярда доларів він називає “общаком” Януковича.
“Рівно місяць тому суд Донецької області прийняв рішення про конфіскацію цих коштів злочинної організації, що потребувало вступу в законну силу рішення суду. Вчора опівночі збіг місячний термін апеляції на рішення суду. Рішення суду вступило в законну силу. Тож сьогодні зранку разом із секретарем РНБО я прибув до керівництва Ощадбанку, в якому є абсолютна більшість грошей, заморожених ще у 2014 році… Краматорський районний суд. А який суд ви хотіли? Тому що справа була порушена прокурором сил АТО. А суд АТО перебуває в Краматорську... Йдеться про близько сотні рахунків, на яких члени злочинного угруповання Януковича розміщали цінні папери”, – розповів Луценко, інформує Depo.ua.
З огляду на те, що рахунок був не один, процедура переказу коштів на рахунок Держказначейства мала зайняти трохи часу, та все ж повинна була завершитися 28 квітня.
Гарант обіцяє, що конфісковані гроші скерують насамперед на армію
Також Луценко розповів, як оточення Януковича нажило ці активи. “Кошти, вкрадені у різний спосіб на території України тодішньою владою, через близько 500 компаній виводилися з України. Через ряд офшорних компаній потрапляли у всесвітню “мийку”. Відстежити їх точне походження три роки намагалися слідчі ГПУ, служби фінансового моніторингу, наші колеги за кордоном за нашими запитами. Вони випливали на Кіпрі, а в більшості своїй – на території Латвії. Звідти ці кошти заходили в Україну і безальтернативно тільки ці члени злочинної організації фірми купували спеціально випущені за рішенням цих же членів злочинної організації державні облігації з 8 відсотками річних у валюті. Я взагалі дивуюся, чому колумбійська мафія не використала таку красиву можливість відмивання коштів. Береш крадені кошти, купуєш українські цінні папери, маєш 8 відсотків річних у валюті, а потім ще й чисті гроші на руки… Особи, які укладали ці угоди, є пов’язаними особами із вищим керівництвом злочинної організації. Це також встановлене слідством і було взяте в розрахунок судом. Відтак усі кошти, які в 2014 році після Революції Гідності були заморожені на рахунках в Ощадбанку, “Ексімбанку”, “Приватбанку”, зараз підлягають конфіскації до Державного казначейства”, – зазначив Генпрокурор, передає Українська правда.

На що витратять півтора мільярда доларів

Президент Петро Порошенко вже розповів, на які потреби держава має використати конфісковані гроші. Насамперед – на обороноздатність. Гарант розповів, що пропонуватиме парламенту внести зміни до закону про держбюджет на цей рік і скерувати конфісковані кошти на армію, Нацгвардію, Держприкордонслужбу та Нацполіцію.
Загалом Президент озвучив великі плани і заявив про те, що гроші треба скерувати на  будівництво заводу з виробництва боєприпасів, закупівлю засобів радіоелектронної боротьби,  контрбатарейних радарів сучасних дронів, а ще на будівництво гуртожитків для контрактників та військових готелів для офіцерів на території кожної частини і будівництво реабілітаційного центру для воїнів АТО. Частина конфіскованих грошей, зі слів Порошенка, також мала б піти на соціальну підтримку найменш захищених верств українців, бо “це є відновлення справедливості”. Але гарант зауважив, що гроші “не мають бути проїдені”.
Що ж, обіцянки прозвучали, а далі побачимо, як буде насправді. Зрештою, зміни до закону про держбюджет ще повинен ухвалити парламент. Також нагадаємо, що на цей рік уряд заклав у держбюджет надходжень від спецконфіскації на 10,5 мільярда гривень, хоча загалом у майбутньому сподівався на 40 мільярдів. От тепер і потрібно буде розписувати всю цю суму. Зрештою, це вже буде тестом для нинішньої влади.
Генпрокурор Луценко: “Плануємо не пізніше Дня Незалежності реалізувати судові процеси щодо Курченка і Клименка”
Президент Порошенко також заявив, що невдов­зі будуть арештовані ще й рахунки представників колишнього режиму. “Нам відомі місця, де будуть найближчим часом заблоковані додаткові кошти – на мільярди гривень, і в рамках програми правової допомоги співпраці з нашими партнерами за кордоном кошти будуть надходити із заблокованих рахунків колишніх українських можновладців. Кошти, вкрадені в України, і далі надходитимуть до державної скарбниці”, – заявив він.
Варто запам’ятати і слова Генпрокурора Луценка, який пообіцяв пришвидшити справи “гаманця” “сім’ї” Януковича – олігарха Сергія Курченка та екс-міністра доходів і зборів Олександра Клименка. “Ми плануємо не пізніше Дня Незалежності реалізувати судові процеси щодо Курченка і Клименка, які підозрюються в пограбуванні країни на колосальні суми, частину яких ми вже повернули. Будемо продовжувати цей процес, повертати і гроші, і майно через судові процеси. Коли суспільство говорить, що заочні процеси – ніщо, вони в Москві… Ні. По-перше, це справедливо, по-друге, дає можливість конфіскувати їхні активи в Україні і не тільки”, – зазначив Луценко, інформує Українська правда. Тут лише нагадаємо, що ще влітку минулого року Генпрокурор заявляв, що Курченко і Клименко завдали державі збитків на 198 мільярдів гривень.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.8743 / 1.61MB / SQL:{query_count}