Ситуація на фронті останнім часом змінюється від тимчасового “затишшя” в окремі дні (але повного припинення вогню ворогом так і не було) до загострення. Так, за підсумками понеділка, 24 квітня, в штабі АТО констатували, що ситуація була контрольованою, російсько-терористичні сили 21 раз відкривали вогонь по українських захисниках, але втрат серед наших військовослужбовців не було. А вже наступного дня ворог знову різко активізувався у всіх напрямках. Загальна кількість ворожих обстрілів зросла більше ніж втричі, а кількість обстрілів із важкого озброєння – вп’ятеро. 25 квітня загинуло троє наших бійців і ще п’ятеро отримали поранення.
“Підрозділи російсько-окупаційних військ вели вогонь по позиціях сил АТО вздовж усієї лінії розмежування. На різних напрямках зафіксовано застосування противником артилерійських систем калібру 122-мм, мінометів калібру 120-мм та 82-мм, озброєння БМП та БТР, зенітних установок ЗУ-23-2, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї… В окремих випадках, коли виникала безпосередня загроза життю і здоров’ю військовослужбовців, командири приймали рішення на адекватне відкриття вогню у відповідь”, – повідомляли у прес-центрі штабу АТО у середу зранку.
Що з місією ОБСЄ?
Міжнародна місія спостерігачів ОБСЄ 25 квітня вже відновила, хоч і з деякими обмеженнями, роботу своїх патрулів по обидва боки лінії розмежування на Донбасі. Тут нагадаємо, що патрулювання припинилось після того, як у неділю, 23 квітня, один із автомобілів спостерігачів підірвався на міні в окупованій частині Луганщини. Один представник моніторингової місії, американський медпрацівник загинув, ще двоє, громадяни Німеччини та Чехії, отримали поранення і були госпіталізовані. Служба безпеки України в Луганській області відкрила кримінальне провадження за статтею “Терористичний акт, що призвів до загибелі людини”.
Перший заступник голови СММ ОБСЄ в Україні Александр Хуг 24 квітня розповідав про те, що стан поранених спостерігачів був стабільним, їх доправили до Краматорська і мали перевезти до Києва для надання подальшої належної медичної допомоги.
Треба розуміти, що маршрути патрулювання міжнародних спостерігачів узгоджуються заздалегідь, тому не можна говорити про якесь випадкове потрапляння їхнього автомобіля на міну на окупованій території. Але російські бойовики з так званої ЛНР спочатку заявляли про те, що автомобіль спостерігачів “відхилився від основного маршруту”, а потім ще заявляли про якусь міфічну “підготовлену українську диверсійно-розвідувальну групу”.
Зрозуміло, що ні в Кремлі, ні їхні маріонетки в ЛНР не визнають своєї вини. Одіозний глава МЗС РФ Лавров заявляв про “необхідність пошуку винних”, але навряд чи російська влада та їх бойовики щось насправді робитимуть в цьому напрямі. Єдине, що можна чекати від Кремля – це нові вигадані звинувачення в бік України. В Українському МЗС заявили про те, що підрив автомобіля моніторингової місії є “підтвердженням спроб Москви та її маріонеток залякати спостерігачів ОБСЄ, звести нанівець зусилля України та СММ щодо стабілізації ситуації на лінії розмежування”. І що Україна зробить все можливе для розслідування цього злочину. В США та ЄС також вимагають розслідувати загибель спостерігача ОБСЄ.
Але загалом реакція Заходу, як завжди, занадто стримана. Загинув громадянин США, а що відповіли у їхньому Держдепі? Що вони “шоковані та засмучені”.
“Цей випадок загибелі співробітника підкреслює дедалі небезпечніші умови, в яких працюють ці мужні спостерігачі, включаючи обмеження доступу, загрози та цькування. Сполучені Штати закликають Росію використовувати свій вплив на сепаратистів, щоб вони дозволили ОБСЄ провести повне, прозоре та своєчасне розслідування. Цей інцидент чітко свідчить про необхідність негайного виконання всіма сторонами – і особливо очоленими Росією силами сепаратистів, – своїх зобов’язань в рамках Мінських угод”, – зазначено у заяві в.о. речника Держдепу США Марка Тонера.
Водночас колишній американський посол при ОБСЄ Даніель Баєр у своєму Twitter заявив, що такої реакції недостатньо. “Білий дім, а не посол США в ООН Гейлі, має заявити, що Росія є винуватцем конфлікту та підготувати нові санкції та одночасно посилити спільний з європейськими союзниками дипломатичний тиск на Путіна заради припинення цієї безглуздої, сфабрикованої війни”, – зазначив Баєр, передає “Радіо Свобода”.
Миротворча місія ООН – місія неможлива?
Розслідування потрібне, як і нові санкції проти Росії. Адже просто продовження роботи місії ОБСЄ не матиме якихось результатів. Треба розуміти, що міжнародна моніторингова місія на Донбасі фактично ніяк не впливає на реальну ситуацію на фронті. Російсько-терористичні сили інколи ховають свою зброю від спостерігачів, але загалом почувають себе безкарними.
Ввечері, 23 квітня, вже після підриву авто спостерігачів, держсекретар США Рекс Тіллерсон провів телефонну розмову із українським Президентом Петром Порошенком. І наш гарант нагадав про ідею введення на Донбас миротворчого контингенту під егідою ООН. Таку ідею Порошенко озвучує вже не перший раз, але тут треба розуміти, що втілити її в реальність за нинішніх умов – неможливо. Адже потрібне рішення Радбезу ООН, а там Росія, як постійний член, має право вето.
Так само не легше буде із альтернативою у вигляді озброєної поліцейської місії ОБСЄ, про можливість розміщення якої на Донбасі також раніше заявляли представники нашої влади. Таке рішення треба провести через Парламентську асамблею ОБСЄ і потрібен буде консенсус 57 країн, серед яких і Росія. Розширити мандат нинішньої моніторингової місії і просто роздати спостерігачам зброю – це було б просто смішним рішенням.
“Потрібна місія ООН. Цей “козир” українська дипломатія традиційно витягує з засмальцьованого рукава тоді, коли нічого сказати. Це лише слова. Чому? А тому що окрім періодичного (раз на півроку) згадування цієї тези Україна нічого не робить для її практичного просування. Це знають усі наші партнери, а тому просто не звертають на це увагу. Таке собі українське словоблуддя. Ви спробуйте знайти за три роки експлуатації цієї теми чітке пояснення Банкової чи Михайлівської – яку ми хочемо місію, з яким мандатом, якої чисельності (натомість чешуть язиками чи то про місію ЄС, чи то про миротворчу місію ООН, чи то про озброєну місію ОБСЄ)? Та й взагалі – це лише мені видається абсурдним говорити про миротворчу місію ООН в антитерористичній операції? Це щоб помирити нас з терористами? Але знову ж таки, Бог з ним, Порошенко давно “загублений у перекладі”. Але пошукайте, наприклад, згадку про цю тему в повідомленнях про візит Клімкіна у Вашингтон в березні цього року. Але ж не може бути так, що Україна серйозно ставиться до чогось, а під час першої зустрічі високого українського посадовця з високопоставленим представником адміністрації Трампа про це не говориться. Навіть якщо Тіллерсон цього не знав, який-небудь аташе Держдепу з українсько-білорусько-молдовського відділу йому скоро покаже цю “історію хвороби”. І Тіллерсон переконається, що не все, що говорить президент України, потрібно сприймати за чисту монету”, – зазначає на своїй сторінці у Facebook Голова правління фонду “Майдан закордонних справ” Богдан Яременко.