Мартиненко “на гачку”

НАБУ серйозніше взялося за екс-нардепа Миколу Мартиненка: детективи підозрюють його в розкраданні коштів держпідприємства “СхідГЗК”

фото: Олексій Кустовський
Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) зазіхнуло на ще одну “велику рибу”. В четвер, 20 квітня, детективи НАБУ затримали та вручили повідомлення про підозру колишньому депутату з фракції “Народного фронту”, одному із найближчих соратників екс-прем’єра Арсенія Яценюка Миколі Мартиненку. Зі слів керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назара Холодницького, екс-нардепа у складі групи осіб підозрюють у розтраті понад 17 мільйонів доларів найбільшого в Європі державного підприємства з видобутку урану “Східний гірничо-збагачувальний комбінат”. Досудове слідство встановило, що це відбувалося шляхом неправомірного укладення і подальшого виконання контракту купівлі-продажу уранового концентрату через офшорні компанії. Парламентар від БПП Сергій Лещенко на своїй Facebook-сторінці зазначив, що причиною затримання також є “справа отримання відкатів за контрактами “Енергоатому” на свою панамську компанію з рахунками у Швейцарії”.
Зі слів працівників НАБУ, справу про завдання збитків ДП “СхідГЗК” вони розслідують ще з грудня 2015-го. Відтоді детективи антикорупційного бюро надіслали до 8 країн 16 запитів про міжнародну правову допомогу. Доказову базу збирали понад рік. “Інформація, отримана від компетентних органів інших держав, допомогла не лише дослідити всі деталі корупційної схеми, а й встановити на що саме підозрювані особи витрачали вкрадені в держави кошти”, – зазначають у відомстві. Про це можна дізнатися зі створеної НАБУ інфографіки.
САП попросила суд узяти Мартиненка під варту на 60 діб із правом внесення 300 мільйонів гривень застави. За вчинення інкримінованих злочинів екс-нардепу “Народного фронту” загрожує покарання у вигляді ув’язнення терміном від 8 до 12 років. На момент здачі номера газети до друку ще не було рішення суду щодо запобіжного заходу підозрюваному нардепу. Міністри від “Народного фронту” висловили готовність узяти на поруки колишнього однопартійця. Адвокати підозрюваного просили відкликати слідчого суддю Солом’янського райсуду Києва Олександра Бобровника, який також призначав запобіжний захід Роману Насірову, і заявляли, що в їхнього підопічного немає 300 мільйонів гривень для застави.
Не було також остаточного судового рішення і щодо ще одним затриманого у справі “СхідГЗК” – колишнього глави наглядової ради Одеського припортового заводу, першого заступника правління “Нафтогаз-Україна” Сергія Переломи, який, за версією слідства, забезпечував координацію з компаніями-посередниками. Він також фігурує в кримінальному провадженні щодо завдання 205 мільйонів збитків Одеському припортовому заводу, розслідування якого детективи НАБУ завершили торік у грудні.

джерело: nabu.gov.ua
Спеціалізована антикорупційна прокуратура оголосила підозру Переломі у справі “СхідГЗК” і  збиралась просити для нього запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою з альтернативою застави розміром у 100 мільйонів гривень. При цьому Назар Холодницький не виключає оголошення підозри іншим фігурантам цієї злочинної схеми.
Представники “Народного фронту” вважають затримання Мартиненка “вибірковим правосуддям та політично мотивованими діями антикорупційних органів”. Сам затриманий звинувачення НАБУ називає сфальсифікованими та зазначає, що два роки тому добровільно відмовився від депутатського мандата, щоб Антикорупційне бюро перевірило неправдиві звинувачення на його адресу, які, як він стверджує, “тиражувалися за гроші”. З його слів, справа проти нього “політична і не підкріплена жодними доказами”.
Політтехнолог Тарас Березовець на своїй сторінці у Facebook висловив думку, що арешт Мартиненка пов’язаний з тим, що НАБУ потрібна гучна справа, щоб відволікти увагу громадськості від відсутності результатів у кримінальному провадженні проти відстороненого з посади головного фіскала України Романа Насірова. Справа екс-депутата “Народного фронту” немає перспектив, переконаний експерт. З його слів, Антикорупційне бюро не дотримується режиму секретності, інформація зі слідчих кабінетів вільно “гуляє”, тому підозрюваний заздалегідь знав про свій арешт, не ховався і не чинив опору під час затримання.
Скептично до цього ставиться і виконавчий директор Центру суспільних відносин Євген Магда. “Спостереження про закон передачі енергії: затримало НАБУ Мартиненка – і багатьом наче тепліше стало. Якби Іван Франко був зараз живий, не минути б шкільній програмі вірша “Вічний антикорупціонер”, – іронізує він на своїй Facebook-сторінці.
Наразі це лише початок історії. Чи доведуть антикорупційні детективи слідство до логічного завершення? Чи, може, знову чергова “велика риба” зірветься з їхнього гачка? Відповіді на ці питання стануть відомі згодом.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4380 / 1.57MB / SQL:{query_count}