Як побороти корупцію?

На Львівщині Національне антикорупційне бюро України найбільше цікавиться митницею та залізницею

фото: Олег Огородник
Основною перешкодою результативності роботи Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) є відсутність у нашій державі спеціалізованого антикорупційного суду, зазначив під час робочого візиту до Львова цього тижня директор НАБУ Артем Ситник. “Із судами величезні проблеми. Все зводиться до того, що відкриті кримінальні провадження в подальшому не розглядаються. Це фактично зводить нанівець нашу роботу. Антикорупційний суд потрібен Україні вже і сьогодні. Однак керівництво держави не зацікавлене в його створенні. Однозначно, суди мають бути, бо це наша основна проблема. Ми розслідуємо справи, а судового вироку нема. Наразі стоїть одне питання: чи вистачить парламенту для цього політичної волі? Навіть якщо судова реформа буде успішною, закінчити її вдасться щонайменше за п’ять років”, – наголосив очільник Антикорупційного бюро.
На його думку, антикорупційні суди поставлять крапку в розслідуваннях НАБУ, адже їхнє створення забезпечить невідворотність покарання за вчинені корупційні злочини та повернення до держбюджету активів, отриманих корупційним шляхом.

“Цирк із аудиторами”

У Львові Артем Ситник акцентував увагу і на загадковій ситуації, яка склалася довкола обрання аудитора НАБУ. Нагадаємо, Верхов­на Рада з кількох спроб так і не ухвалила головного контролера бюро. Кандидатами на цю посаду нардепи пропонують заступника генерального інспектора департаменту юстиції США Роберта Сторча та британського комерційного аудитора Найджела Брауна. Британець узагалі несподівано з’явився на пленарному засіданні сесії і навіть не зміг пояснити, хто запропонував його кандидатуру і запросив до України, про що “Пошта” раніше писала.
НАБУ перевіряє діяльність міського голови Львова Андрія Садового
Цю вакханалію Ситник назвав відвертим цирком, що робить українську владу в очах стратегічних партнерів дикунами. “Це питання профільний парламентський комітет розглядав уночі. Його вже декілька разів ставили на голосування. Народні обранці намагаються призначити аудитора непрозорим способом. Таке не прикрашає нашу державу. Українська правляча еліта не може змиритися з тим, що в нас є незалежний правоохоронний орган, тому намагається знищити його всілякими способами. По-іншому ці дії неможливо пояснити”, – вважає Артем Ситник.

Що НАБУ розслідує на Львівщині і хто в полі зору?

Директор НАБУ звернув увагу на діяльність територіального управління Бюро у Львові, яке стало першим у нашій країні. Воно вже понад півроку реагує на корупційні схеми у восьми західних областях: Львівській, Закарпатській, Тернопільській, Чернівецькій, Волинській, Рівненській, Івано-Франківській та Хмельницькій. Його штаб-квартира знаходиться на вулиці Коперника, 4. Сьогодні тут працюють чотири детективи із шістнадцяти запланованих. Конкурс на заповнення вакансій триває і продовжиться орієнтовно ще впродовж двох місяців. Проте наразі, зі слів Артема Ситника, для цього не вистачає персоналу. Він зазначив: “Поки що західне управління НАБУ не має можливості самостійно розслідувати кримінальні справи. Воно може робити це лише спільно з представниками центрального офісу в Києві”.
Ситник повідомив, що в останній день березня у Львові детективи Національного антикорупційного бюро провели обшук, а днями затримали одного з чиновників Укрзалізниці на Львівщині, який фігурує у справі зловживання під час державних закупівель.
З його слів, Львівське територіальне управління НАБУ проводить розслідування в рамках загальноукраїнських проваджень у своєму регіоні. “Найбільше справ стосується Укрзалізниці. В Україні є проблеми з митницею. Це буде нашим пріоритетом на наступний період року. Є у вас тут… Не хотів би називати прізвища. Це в рамках справи Укр­залізниці. Думаю, ви здогадаєтеся, про кого мова”, – натякнув директор НАБУ.
На уточнення журналістів, чи пов’язано це із заявами міністра інфраструктури Володимира Омеляна щодо розслідувань справи братів Дубневичів, Ситник відповів: “За цими матеріалами проводиться розслідування, затримано вже більше десятка осіб. Створено спеціальний відділ, який займається питаннями Укрзалізниці. І ми рухаємося в напрямку, який вас цікавить”.

фото: Львівський ДУВС
НАБУ перевіряє також діяльність міського голови Львова Андрія Садового. Зі слів Артема Ситника, перевірка проводиться не на підставі заяви мера, а в рамках повноважень Антикорупційного бюро. Щодо того, якої справи вона стосується, він не уточнив, додавши, що до НАБУ не надходило звернень щодо ситуації із львівським сміттям.
Нагадаємо, що раніше в березні в ефірі телеканалу ZIK Генеральний прокурор України Юрій Луценко допустив відсторонення Садового від посади, якщо йому буде вручена підозра у справі про минулорічну пожежу на території Грибовицького сміттєвого полігона у Львові, внаслідок чого загинуло троє рятувальників. Відтоді місто Лева має проблеми з вивезенням твердих побутових відходів.
Керівник НАБУ разом зі своїми колегами відвідав Львів у рамках інформаційно-просвіт­ницької кампанії за підтримки Програми розвитку ООН “Студенти проти корупції”. Наше місто стало третім у цій кампанії. Крім студентів Львівського державного університету МВС України та Львівського національного університету імені І. Франка, антикорупціонер зустрівся з місцевими журналістами.

Корупційні фіскали і банкіри

Також очільник НАБУ розповів про останні новини у справі відстороненого глави Державної фіскальної служби Романа Насірова, якого підозрюють у завданні Україні збитків на понад два мільярди гривень у справі про газові махінації нардепа-втікача Олександра Онищенка. Цього тижня детективи Антикорупційного бюро затримали, за твердженням слідства, спільника відстороненого головного фіскала, який нещодавно вийшов з-під арешту внаслідок внесення застави у сто мільйонів гривень, – керівника департаменту погашення боргу ДФС.
Затриманому оголосили підозру у зловживанні владою або службовим становищем і обрали запобіжний захід у вигляді тримання два місяці під вартою з альтернативою у вигляді 8 мільйонів гривень застави. За версією слідства, підозрюваний був “співучасником злочинів, скоєних главою ДФС, унаслідок чого інтересам держави завдано збитків на суму 2,19 мільярда гривень”. Правоохоронці не називають імені підозрюваного, але згідно з даними офіційного сайту Державної фіскальної служби, керівником департаменту погашення боргу є Володимир Новіков, який працює в центральному апараті ДФС із 2014 року.
На Львівщині детективи НАБУ провели обшук та затримали одного з чиновників Укрзалізниці, який фігурує у справі зловживання під час держзакупівель
Також цього тижня детективи НАБУ спільно з Департаментом захисту національної економіки Нацполіції взялися навіть за працівників українського Нацбанку. Зі слів Артема Ситника, наразі вивчаються вилучені в результаті обшуків у НБУ документи. Слідчі дії стосуються керівництва Національного банку України періоду 2015-2016 років і відбуваються в рамках розслідування кримінального провадження за фактами зловживання посадовцями Нацбанку службовим становищем переведенням в офшори державних коштів. Поки що нікому в цій справі не висловили підозру.
Голова Спеціалізованої антикорупційної прокуратури України Назар Холодницький у коментарі ТСН.ua повідомив, що обшуки в Нацбанку пов’язані з Platinum Bank та іншими фінансовими установами. Слідчі перевіряють версію навмисного завищення ліквідності, заниження економічних і фінансових ризиків у різних фінустановах. Наголошується, що це могло бути мотивовано особистими корисливими інтересами. Щоправда, чиїми саме, правоохоронці не уточнюють.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4420 / 1.61MB / SQL:{query_count}