Насіров вже на волі. Що далі?

100 мільйонів гривень застави знайшлось у рідних відстороненого фіскала. Потрібно було ще перевірити звідки гроші

фото: radiosvoboda.org
Відсторонений від посади голова Державної фіскальної служби Роман Насіров, якого підозрюють у завданні державі збитків на понад два мільярди гривень, пробув у СІЗО недовго, з 7 до 16 березня. І хоч адвокати та сам Насіров заявляли, що в нього немає необхідних для застави 100 мільйонів доларів, зрештою цю суму знайшла його дружина. Точніше, дружина разом із тестем фіскала. Про те, що обидвоє внесли по 50 мільйонів за Романа Насірова повідомив нардеп Мустафа Найєм. В Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі (САП), зрештою, також повідомили про заставу від дружини та тестя Насірова.
Такий перебіг подій, насправді, мало кого здивував, ще після судового рішення про арешт фіскала було очевидним, що із заставою можуть допомогти або друзі Насірова – нардепи із БПП, або тесть – бізнесмен Олександр Глімбовський, який є власником будівельної корпорації “Альтіс-Холдинг”. Як повідомляли ЗМІ, бізнес-структури Глімбовського, що впродовж останніх шести років виграли на понад три мільярди гривень тільки державних тендерів, були другим за величиною підрядником під час підготовки країни до Євро-2012. Серед іншого, саме компанії Глімбовського будували новий аеропорт у Львові.

Застава та декларація

Щодо спільних статків Романа Насірова із дружиною Катериною Глімбовською, то згідно з е-декларацією фіскала за 2015-й, сім’я, окрім п’яти квартир, двох будинків, чотирьох машин, 26 земельних ділянок зберігала в банках та готівкою загалом  понад 70 мільйонів гривень. І тепер Насіров про походження коштів, які дружина внесла як заставу каже, що журналістам потрібно дивитись його декларацію про доходи.
Питань до перевірки е-декларацій наших високопосадовців дуже багато. Щодо власне грошей, які внесли за Насірова як заставу, то перевірку їх походження Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) ініціювало зранку 17 березня. А Насіров вийшов із Лук’янівського СІЗО увечері 16 березня. Через кілька годин після того, як з’явилась інформація про внесення застави.
Зараз багато хто згадує, що прокурори просили у суду встановити для Насірова заставу у розмірі двох мільярдів гривень. Це міг бути рекорд. Але фіскал навіть із 100 мільйонами таки наслідив у нашій історії. Так, застави встановлювались і більші, але ніхто їх не сплачував (ЗМІ повідомляють, що найбільша сума, яку платили – 14 млн).
Насіров каже, що не боїться перевірки походження грошей для застави, і не збирається втікати з України. Загалом він вже виглядає зовсім іншою людиною, ніж тоді, коли антикорупційні органи зачитували йому підозру в лікарні “Феофанія”, та, коли на ношах його доставляли до суду й адвокати як могли тягли час, і коли адвокати говорили про інфаркт та операцію, яку переніс їхній клієнт, а сам Насіров зрештою розповів, що такого не було.
Зараз він каже, що вдячний рідним за заставу, але не зовсім згідний з таким їхнім рішенням, мовляв, міг ще посидіти… Тепер він справжній герой, який доводитиме свою невинуватість вже на волі.

“Більшість паспортів забрали”

Зараз Насіров носить електронний браслет, не може відлучатися із населеного пункту, в якому він зареєстрований, проживає чи перебуває, без дозволу детектива, прокурора або суду, повинен повідомляти детектива, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи, утримуватися від спілкування з іншими підозрюваними у кримінальному провадженні. Останнє насправді важко буде проконтролювати.
Також Насіров повинен приходити на допити та здати документи, які дозволяють виїзд за кордон. І в п’ятницю, 17 березня, Насіров прийшов до НАБУ. А перед допитом дозволив собі зробити для журналістів таку заяву щодо своїх паспортів: “Абсолютну більшість паспортів забрали при обшуках, вони знаходяться вже у детективів – два закордонних, один внутрішній. Я зараз подивлюся, які забрали, потім мені треба буде поїхати подивитися, якщо залишилися якісь паспорти, я їх з великим задоволення здам. Адже ніякого плану кудись зникати чи переховуватись у мене ніколи не було”.
Тут нагадаємо, що анти­корупційні прокурори заявляли про наявність в Насірова британського та угорського громадянств. Керівник САП Назар Холодницький навіть розповідав, що Британське Національне агентство з боротьби зі злочинністю через дипломатичні канали офіційно підтвердило, що Насіров є підданим Сполученого Королівства. І що САП ще шукатиме й інші паспорти відстороненого фіскала. Але сам Насіров та його адвокати спростовували такі звинувачення. Цього тижня також в СБУ заявили, що не мають інформації про наявність у Насірова громадянства інших держав.

Що далі?

“Якщо він утече, то країна заробить 100 мільйонів гривень. Все одно справа нікуди не дівається... Якщо він втече, буде розпочато процес оголошення в розшук, у тому числі міжнародний. А по завершенню досудового розслідування може бути розпочата процедура заочного засудження”, – заявив в ефірі каналу “112” головний антикорупційний прокурор Назар Холодницький.
Українське суспільство у своїй більшості вже вважає Насірова винним. Таку позицію продемонструвала і радість користувачів соцмереж одразу після затримання фіскала, й акції під судом, коли Насірову обирали запобіжний захід. І справа навіть не в самому Насірову, українці не довіряють владі загалом,  чекають на справжню боротьбу з корупцією. Для абсолютної більшості українців 100 мільйонів гривень – фантастична сума. Але на вулицях судові вироки не ухвалюються.
Цікаво, що заставу за Насірова внесли вже тоді, коли трохи вщухла напруга в суспільстві щодо цієї справи, та, коли на перший план в інформпросторі вийшли інші теми, як от блокада Донбасу.
Тепер потрібно дочекатись, коли суд перейде до розгляду справи Насірова по суті. А нагадаємо, що справа Насірова є частиною великої справи про газові махінації нардепа-утікача Онищенка. Слідство стверджує, що Насіров як голова ДФС дозволив розстрочення сплати рентної плати компаніям, близьким до Онищенка з порушенням вимог закону. Ці компанії нічого не платили і зрештою борг мала віддавати держава, зрозуміло, що за рахунок платників податників.
Насіров відкидає усі звинувачення, він заявляв, що в розстрочці на 2 мільярди гривень не було нічого особливого. “Була наприклад розстрочка “Укрнафти” – 10 мільярдів гривень. Це дуже вузькоспеціалізована тема, не кожен може говорити про розстрочення чи відстрочення зобов’язань. Відповідно до Податкового кодексу, будь-який платник податків має право на розстрочення. Є відповідна процедура. Наприклад, якщо є загроза банкрутства через сплату податків. Для відтермінування мають бути дві речі: звернення платника податків з відповідними документами та висновки територіальних органів. Я, як голова ДФС, не мав права не підписувати відстрочку на підставі висновків територіальних органів”, – заявляв Насіров 13 березня, коли суд розглядав апеляцію його адвокатів щодо запобіжного заходу.
В НАБУ та САП все ж сподіваються довести вину Насірова у суді. І усі розуміють, що це нині найвідповідальніший тест для нових антикорупційних органів. Та ще невідомо, наскільки це все може затягтись.
“Насіров не тікатиме з країни. А куди йому дітися? Усюди в світі є видача. Росія тільки не видає. Для нього найкращий засіб захисту – залишатися у самій країні. Якщо поїде – буде міжнародний розшук. Тоді ніяк не викрутиться. Таким чином візьме на себе всі ризики. Справа завершиться вироками. Встановлять вину когось із керівництва фіскальної служби. Є варіант, що відповідальність замість Насірова нестимуть начальники обласних управлінь ДФС, які займалися подачею первинних документів. Хоча вірогідність того, що сам Насіров потрапить за ґрати, висока. Його відповідальність очевидна. Теперішній Кримінально-процесуальний кодекс не сприяє розслідуванню організованої злочинності, а навпаки – захищає її. Справа може тягнутися тривалий час”, – зазначив головний редактор Цензор.НЕТ Юрій Бутусов у коментарі Gazeta.ua.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4333 / 1.61MB / SQL:{query_count}