Ще один план

Після того, як нардеп Андрій Артеменко запропонував віддати Крим Росії в оренду, ГПУ порушила проти нього кримінальну справу за держзраду

фото: slovoidilo.ua
Тепер вже позафракційний нардеп Андрій Артеменко (на фото) за останні кілька днів став відомим на весь світ. Авторитетне американське видання The New York Times написало, що він передав адміністрації нового американського президента Дональда Трампа свій план встановлення миру в Україні. 
Що за план? Фактично йдеться про торгівлю українською територією. Начебто потрібно провести всеукраїнський референдум про передачу Криму Росії в оренду на 50-100 років (остаточна приналежність півострова має визначитись на референдумі у Криму через століття). Натомість окупована частина Донбасу повернулась би до України, Росія вивела б з відти свої війська, але також в обмін на амністію для бойовиків. А потім референдум і особливий автономний статус для Донбасу, а також позаблоковий статус для України. Зрештою цей план веде до того, що світ має зняти санкції проти Росії. Ось так, і  цей план Артеменко начебто за допомогою колишнього бізнес-радника Трампа Фелікса Сетера через юриста Трампа Майкла Коена передав тепер вже також колишньому раднику Трампа з нацбезпеки Майклу Флінну незадовго до його відставки (той нещодавно пішов у відставку на тлі скандалу із приховуванням інформації про те, що він ще до інавгурації Трампа обговорював із російським послом питання санкцій). Про це пише The New York Times і також зазначає, що цей план погоджений з головними радниками Путіна, а Артеменко бачить себе “подібним до Трампа лідером майбутньої України”. 

План не Артеменка

Звичайно, все це звучить смішно, хто повірить, що донедавна непримітний нардеп від Радикальної партії (від якого радикали після публікації The New York Times відреклись, виключивши з фракції), раптом став таким важливим політичним гравцем, щоб через США узгоджувати позиції України та Росії. Експерти і парламентські колеги Артеменка в один голос заявляють про те, що він є лише пішаком в чужій грі. Лідер “радикалів” Олег Ляшко заявив, що Артеменко за останній час кілька разів літав до Москви разом із “опоблоківцями” Юрій Бойком, Сергієм Льовочкіним, а також кумом Путіна Віктором Медведчуком. Нардеп від БПП, “єврооптиміст” Сергій Лещенко на своїй сторінці у Facebook також зазначив, що озвучений Артеменком план насправді сформулювали лідери “Опоблоку” Львовочкін і Бойко з помічником Путіна Сурковим. 
“Всі обговорюють “план Артеменка”. За моєю інформацією, “план Артеменка” – насправді план Льовочкіна-Бойка/Суркова. Бойко нещодавно був у Москві на зустрічах, Артеменко ж виконав роль посильного, а в подальшому буде грати роль фронтмена”, – пише Лещенко. В “Опоблоці” від “плану Артеменка” відхрещуються, але навряд чи варто було чекати, що вони офіційно визнають свою причетність.
Також треба зазначити, що у ЗМІ з’являються повідомлення про те, що за “планом Артеменка” стоїть лідер “Батьківщини” Юлія Тимошенко. “Деловая столица” із посиланням на свої джерела, близькі до керівництва цієї політсили, пише про те, що Тимошенко під час свого візиту до США зустрічалась із вже загаданим екс-радником Трампа  Майклом Флінном. 
Та й навіть без цієї інформації багато ниток ведуть до леді Ю. Артеменко свого часу був депутатом Київради від “Батьківщини”. А ще зараз Артеменко заявив, що передав американській владі компромат на українського президента, зокрема документи, які підтверджують причетність Петра Порошенка до корупційних схем. В інтерв’ю сайту strana.ua Артеменко розповів, що ці матеріали отримав від екс-голови СБУ Валентина Наливайченка. Сам Наливайченко також підтвердив, що в січні 2017-го передав американцям компромат на Порошенка, але до мирного “плану Артеменка” стосунку не має. Треба нагадати, що минулого року антикорупційний рух Наливайченка та партія “Батьківщина” публічно і пафосно заявили про об’єднання зусиль.
І що ще важливо, Артеменко, який не може сприйматись інакше, аніж “ширма” для впливових політичних гравців, заявляє, що кінцевою метою його нинішніх дій є зміна влади в Україні, дострокові парламентські, а можливо, й президентські вибори. Хто найбільше зацікавлений в такому розвитку подій? Ми вже неодноразово писали про те, що дочасні парламентські вибори найвигіднішими будуть для “Батьківщини” та “Опозиційного блоку”.

Звинувачення у держзраді

Та хто б не стояв за Артеменком, сам він має нести відповідальність за свої заявив та дії. Після того, як його виключили із фракції Радикальної партії, депутатського мандату, а відповідно і недоторканості він не позбувся. Як заявив Генпрокурор Юрій Луценко щодо Артеменка вже відкрита кримінальна справа за статтею про держзраду. Щодо того чи буде подання на зняття з Артеменка недоторканності, то Луценко якось дуже дивно і обтічно спрогнозував такий крок. “Стосовно Артеменка, сьогодні порушено кримінальне провадження, в найближчий час він буде викликаний до слідчого. В разі, якщо він явиться – йому будуть задані принципові питання. Головне з них буде стосуватися тої частини його “плану”, який був опублікований в американській пресі. Де йдеться про те, що пан Артеменко узгодив цей “план” з помічниками американського та російського президентів. Саме цей нюанс, який є частиною матеріалу американського ЗМІ, є найважливішим для слідства. В разі, якщо депутат не явиться – ми підготуємо необхідні матеріали для розгляду у ВР про надання дозволу на притягнення до кримінальної відповідальності. Стаття – державна зрада. Якщо він явиться і надасть докази – це не означає, що ми не внесемо подання. З великою долею вірогідності я думаю, що подання в будь-якому разі буде внесено”, – заявив Луценко 21 лютого на спільному із головою СБУ Грицаком брифінгу, повідомляє УНІАН.
Сам Артеменко тепер через ЗМІ розповідає, що насправді ніяких документів із мирним планом американцям не передав, а відбувались лише зустрічі й обговорення. Але також заявляє, що збирається до США презентувати “свої” ініціативи. “Це вирішено, що в найближчі тижні буде проведена презентація у Вашингтоні, на якій будуть також присутні конгресмени і сенатори, які мене підтримують”, – сказав Артеменко в інтерв’ю Reuters, але не назвав імен тих, хто його начебто підтримує. 

Гібридна атака

Зрозуміло, що загалом поява так званого “плану Артеменка”, є частиною гібридної війни проти України. Для Путіна важливо добитись зняття західних санкцій, “запхати” Донбас назад до України на своїх умовах і влаштувати масштабну внутрішню кризу в нашій країні. Нові масові суспільні виступи, дочасні вибори в Україні – це ідеальний сценарій для Путіна.
Так, в Кремлі також відхрестились від так званого “плану Артеменка”. Мовляв, їм не треба орендувати Крим, бо він і так вже їхній. 
“Цими заявами Лавров говорить, що Росія за цим не стоїть. Але насправді ми розуміємо, що це не так. Це спроба послабити наші переговірні позиції по ключовому напрямку – у переговорах з американцями”, – каже політолог, історик Олександр Палій, повідомляє “Німецька хвиля”. 
І тут маємо розуміти, що скільки б у Кремлі не переконували про те, що “Крим їхній”, їм потрібно хоч якось легітимізувати для світу анексію півострова. І зняти санкції, введенні Заходом через цю анексію. І також зняти іншу значну частину антиросійських економічних санкцій, які Захід “прикріпив” до виконання мінських домовленостей. Тому в Кремлі і шукають різні альтернативи мінським угодам, а потім з’являються різні плани, які формально озвучують проросійські українські парламентарі чи громадські діячі.
Щодо позиції США, то новий американський президент не виправдав сподівань Кремля. В останні тижні було багато заяв від представників нової американської адміністрації про те, що Росія має повернути Крим Україні, а також виконувати мінські домовленості. І що нинішній американський президент Трамп буде жорсткішим щодо Росії, аніж його попередник Обама. 
Але все рівно, сказати, що в Дональда Трампа вже є чітке бачення політики щодо України і щодо Росії – ще не можна. Разом із позитивними посилами для українців нова влада у США визнає, що готова домовлятись із Росією. 
І в цій ситуації важливою є поведінка української влади. Вже давно анонсований візит Порошенка до США і зустріч із Трампом готується, та коли це відбудеться – достеменно не відомо. Поки Порошенко заявляє, що він задоволений тими контактами із новою американською адміністрацією, що вже відбулись.
“Хотів би вас поінформувати, що дуже важливою була зустріч з віце-президентом США Майклом Пенсом. Під час перебування у Мюнхені відбулася і телефонна розмова з Державним секретарем США Рексом Тіллерсоном. Наразі я задоволений тим, як наводяться мости, налагоджується наш діалог з новою американською адміністрацією”, – заявив Петро Порошенко 22 лютого.
Тарас Березовець, політтехнолог, співзасновник Українського інституту майбутнього:
Ми розуміємо, що до так званого “плану Артеменка” точно доклав руку Сергій Львовочкін, якщо він дійсно узгоджувався з росіянами. Насправді цей план відрізняється лише кількома деталями, а на загал збігається із планом Пінчука, який той оприлюднив у The Wall Street Journal, а також із мирним планом Сергія Тарути. Основні частини всіх цих планів: перше, Крим залишається Росії і шукається формула яким чином його легалізувати у складі РФ; друге, Росія відходить з Донбасу, там проводиться амністія й вибори; третє, з росіян знімаються санкції, введені за окупацію Криму і за війну на Донбасі. Це частина глобального плану, який пропонувався Трампу, частина так званої big deal між американською адміністрацією та адміністрацією Путіна. Небезпека певна є. До кінця не можна стверджувати, що американська адміністрація за президентства Трампа не піде на ризикований сценарій. Якраз учора, (21 лютого, – “Пошта”) прес-секретар Білого дому Шон Спайсер припустив можливість того, що президент Трамп буде шукати компромісу із Росією для того, щоб створити умови для співпраці. По-перше, в боротьбі з ІДІЛ, а по-друге в економічній сфері. Ми розуміємо, що головною перепоною на шляху співпраці США із Росією є Україна, українське питання. Оскільки Трамп є політиком-прагматиком, у нього немає бажання, грубо кажучи “злити” Україну Путіну, але він буде виходити із концепції взаємної вигоди. Це означає, що Україна має запропонувати “оборудку” адміністрації Трампа швидше, ніж це зробить Путін. І що наші умови мають бути вигідними. Насправді цього очікують в Білому домі, вони чітко про це заявляли і українським посадовцям, і я під час перебування у Вашингтоні на інавгурації Трампа теж чув від своїх американських співрозмовників з уряду, що американці очікують плану, пропозицій від українського президента. Але деталі цього плану втаємничені. Ми не знаємо достеменно, що конкретно Порошенко пропонуватиме Трампу. Поки не відбувається візит Порошенка до США. М’яч на стороні України, для американців немає проблем зустрітись з Порошенком, але вони очікують, що українці передадуть політичні пункти цих домовленостей для американської адміністрації. І тоді ця зустріч буде організована дуже швидко. Підготовкою візиту Порошенка до США серйозно займається наш посол Валерій Чалий, який докладає великих зусиль. Наскільки мені відомо, в багато чому порядок денний погоджений. Але ще раз повторюсь, цей порядок денний тримається у секреті. Спеціально для організації цього візиту Порошенко відрядив до США міністра закордонних справ Павла Клімкіна. Він перебував із візитом спочатку кілька днів у Нью-Йорку, потім у Вашингтоні. І теж обговорював деталі візиту українського президента до США. Зараз обережно називається березень, як час коли цей візит має відбутись. Але коли це точно відбудеться насправді ще не вирішено, немає остаточної дати.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4595 / 1.66MB / SQL:{query_count}