Останніми днями в Україні суттєво загострилася ситуація, яка склалася довкола блокування окупованих районів Донбасу. Учасники блокади перекривають також автомобільні шляхи і навіть погрожують заблокувати залізничне сполучення між Україною та Росією. Таким чином вони хочуть припинити торговельні зв’язки з окупантами. Проте ця акція поступово перетікає з економічної площини в політичну.
Питання підтримки/не підтримки блокади штучно розділяє українське суспільство, розхитує ситуацію всередині країни і дає підстави для ескалації конфлікту ззовні. На неоднозначності емоцій українців спекулюють політичні сили, які хочуть проведення в Україні дострокових парламентських виборів. Вони роблять усе для того, щоб ці події викликали максимальний резонанс серед населення. Зокрема, лідер “свободівців” Олег Тягнибок уже зараз говорить про те, що нинішня влада скомпрометувала себе, адже не змогла за останні три роки провести в країні системні зміни.
Невизначеність щодо окупованої частини Донеччини та Луганщини зумовила розмови про третій Майдан. Упродовж цього тижня прибічники блокади Донбасу неодноразово проводили в Києві багатотисячні протести, вимагаючи від парламенту ухвалення закону про тимчасово окуповані території. Протестні акції пройшли під прапорами ВО “Свобода”, УКРОПу, “Правого сектору” і “Національного корпусу” (“Азов”).
Тисячі активістів під стінами парламенту вимагали від влади не торгувати з окупованими територіями Донеччини та Луганщини, не приймати зміни до Конституції про особливий статус Донбасу, не допустити приватизації стратегічно важливих підприємств, знизити комунальні тарифи і продовжити мораторій на продаж землі. В середу, 22 лютого, між учасниками акції та правоохоронцями навіть зав’язалися сутички, однак вони невдовзі вщухли. Наразі протестувальники не збираються залишати свої позиції на Майдані.
Легкого виходу з цієї ситуації не буде, зазначив у коментарі “Слову і Ділу” політолог Вадим Карасьов.
“Перший крок вирішення проблеми полягає в тому, щоб сісти за стіл переговорів з організаторами. Другий – встановити новий перелік товарів, які можуть перетинати лінію зіткнення. Тільки так справді буде зрозуміло, що є законним, а що є контрабандою. Список має бути публічним, щоб уникнути на цьому маніпуляцій, і затверджений Кабміном. Перемовини з організаторами, виїзд на лінію зіткнення, поступове розблокування – вихід наразі такий”, – вважає експерт. Окрім цього, зі слів Карасьова, необхідно виробити чіткий механізм покарання тих, хто продовжить займатися торгівлею з окупантом, а вже після цього переходити до обговорення Закону “Про тимчасово окуповану територію України”.
Для обговорення шляхів урегулювання ситуації організатори блокади залізничного сполучення з окупованими територіями зустрілися з прем’єр-міністром Володимиром Гройсманом. Активісти висунули главі уряду свої вимоги – негайне звільнення полонених і прийняття закону, який забороняє торгівлю з непідконтрольними Україні районами Донбасу, зазначено на Facebook-сторінці Штабу блокади торгівлі з окупантами.
Натомість Гройсман запропонував представникам штабу ввійти в комісію з обміну полоненими. Крім цього, з його слів, Кабмін скасує дозволи, видані СБУ на переміщення товарів і видасть постанову для регулювання переміщення вантажів відповідно до Закону “Про боротьбу з тероризмом”. Блокувальники пообіцяли розглянути пропозиції прем’єра і невдовзі дати свою відповідь. До цього моменту блокада триватиме. Щоправда, незрозуміло, як уряд може займатися звільненням полонених і яким чином зупинка підприємств на підконтрольній частині Донбасу може допомогти звільненню полонених…
Попри тривалу блокаду українська енергосистема працює у штатному режимі, без застосування обіцяних віялових відключень електроенергії. Нагадаємо, після блокування залізничного сполученнями з ОРДЛО, всі поставки антрациту, необхідного для роботи теплових електростанцій, з тимчасово неконтрольованих територій припинилися. Щоб застрахуватися від енергетичної кризи, уряд запровадив надзвичайний стан в енергетиці. За інформацією прес-служби “Укренерго”, Україні вже шляхом модернізації теплових електростанцій вдалося зекономити близько 12 тисяч тонн вугілля антрацитної групи на добу завдяки надзвичайним заходам в енергетиці. Поточних запасів вугілля має вистачити для стабільної роботи об’єднаної енергосистеми України до 20 березня, зазначають енергетики.