Утрачена пам’ять України

У Чехії спалахнув скандал навколо могили українського поета Олександра Олеся

Замість Олександра Кандиби (саме таке справжнє прізвище славнозвісного автора поезій “Айстри” та “З журбою радість обнялась”, які стали народними піснями) на Ольшанському кладовищі в Празі збираються поховати іншу людину! За чеськими законами, після поховання родичі або друзі померлих зобов’язані платити ренту за місце на кладовищі в розмірі 20 тисяч чеських крон на десять років (близько 20 тисяч гривень). Донедавна ренту за могилу Олеся за власною ініціативою сплачував громадянин Чехії, виходець з України Володимир Михайлишин. Однак нещодавно він помер, і його син вирішив поховати батька на поетовій могилі.
У зв’язку з цим останки відомого українця примусово ексгумували. Олександр Олесь більше двадцяти років прожив у чеській еміграції. 1944 року його поховали у Празі, де він провів останні миті свого життя. Ситуація з перепохованням поета засвідчує безвідповідальне ставлення українців до України та своєї історії. Як влучно зазначила співробітниця Радіо Свобода Олена Пеленська, “в держави вчасно не знайшлось у перерахунку 770 доларів, щоб зберегти могилу ще на десять років”… Щороку на цвинтарях європейських міст зникають українські поховання, адже вони не мають ані приватних, ані державних опікунів.
Канадські правнуки Олександра Олеся вже дали згоду на перепоховання свого предка на батьківщині. Рештки поета та його дружини Віри зберігатимуться в депозитарії празького кладовища, поки не буде рішення родичів письменника щодо місця його остаточного захоронення. Петро Порошенко доручив Міністерству культури організувати церемонію перепоховання останків Олександра Олеся в Україні. Про це на своїй сторінці у Facebook повідомив речник глави держави Святослав Цеголко. За словами глави уряду Володимира Гройсмана, при Міністерстві культури України буде створено спеціальну міжвідомчу комісію, яка займатиметься питанням перепоховань видатних українців.
Відомий історик, директор Українського Інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович вважає найкращим місцем для перепоховання поета Лук’янівське кладовище в Києві. “Але вирішення цієї конкретної проблеми не вирішує проблему загалом. По цілому світі розкидано могили визначних українців. Частина з них залишиться на місці та потребуватиме спільної опіки місцевих українських громад і української держави. Частину слід перепоховати в Україні через неможливість опікуватися на місці теперішнього поховання. А щодо найвизначніших українців наша держава сама має ініціювати їх повернення на рідну землю для поховання у Національному пантеоні”, — написав В’ятрович на своїй сторінці у Facebook. Для його створення є відповідна законодавча база — це постанова Верховної Ради про вшанування пам’яті Героїв України та указ президента про заходи щодо створення меморіалу українських героїв, запевняє історик.
Гетьман Війська Запорозького Петро Дорошенко похований в Московській області, бригадир і кошовий отаман Чорноморського козачого війська Антон Головатий — в Азербайджані. Лідер Організації українських націоналістів Степан Бандера — в Мюнхені, полковник корпусу Січових стрільців Євген Коновалець — у Роттердамі, гетьман Павло Скоропадський — в Оберстдорфі, глава Директорії УНР Симон Петлюра — в Парижі, політичний діяч Української народної республіки Володимир Винниченко — в Мужені. Всі вони чекають свого повернення в Україну.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5370 / 1.55MB / SQL:{query_count}