Податковий кодекс-2017: виклики і втрачені можливості

Попри низку позитивних змін до законодавства, ризики податкової корупції залишаються

Разом із новим бюджетом у ніч на середу, 21 грудня, парламент ухвалив зміни до Податкового кодексу, необхідні для успішної реалізації головного кошторису України на наступний рік. Для цього депутати проголосували за два основні законопроекти: щодо збалансованості бюджетних надходжень і щодо покращення інвестиційного клімату, напрацьовані спільними зусиллями Міністерства фінансів, парламентарів, представників бізнесу та експертів.
Перший документ має дозволити підвищити з січня 2017-го розмір мінімальної заробітної плати до 3,2 тисяч гривень, уникнувши додаткового навантаження на платників податків. 
Другий — спростити і зробити прозорішим податкове адміністрування, зменшити корупційні виклики у фіскальній сфері, полегшити ведення бізнесу і ліквідувати перепони, які заважають нормальному розвитку підприємництва, пише Укрінформ. До слова, 22 грудня під час вечірнього пленарного засідання народні обранці хотіли скасувати затверджені днем раніше податкові зміни, але не вдалося.

Один реєстр для відшкодування ПДВ

Новації передбачають механізми, спрямовані на обмеження корупційних можливостей фіскальних органів та створення передумов для посилення сервісної функції Державної фіскальної служби (ДФС). Зокрема, Міністерство фінансів України отримало право надавати узагальнені консультації з питань застосування податкового законодавства. Це має зменшити відсоток консультацій, що порушують права осіб, які сплачують податки, і законодавчо закріпити функціональні можливості електронного кабінету платника податків — персоналізований електронний сервіс, який мінімізує контакт платника з фіскалами. Крім цього, заплановано запровадження єдиної бази індивідуальних податкових консультацій на веб-сайті ДФС.
Щоб зробити оподаткування прозорішим, нардепи ухвалили закон, який передбачає створення Фінансової поліції з абсолютно новим функціоналом замість податкової міліції, яка фактично не виконує власних зобов’язань — виявляти і карати податкових злочинців. Новостворений орган підпорядковуватиметься Мінфіну, а його діяльність регламентуватиметься окремим законом, який поки що не був винесений на розгляд парламенту, тому наразі невідомо, коли він запрацює.
Депутати скасували пенсійний збір у розмірі 2% при купівлі/продажу іноземної валюти
Депутати також передбачили запровадження єдиного публічного реєстру заяв на бюджетне відшкодування податку на додану вартість (ПДВ), відповідно до якого кошти, які підлягають відшкодуванню, будуть перераховуватися в автоматичному режимі. Наявність двох паралельних реєстрів порушувала принцип рівності суб’єктів податкової системи і створювала корупційні можливості для податківців. Це дозволяло одним платникам податків отримувати кошти вчасно, інші мусили чекати по кілька місяців. Таким чином відбувався поділ на своїх і чужих, що зумовлювало тиск на підприємців із метою отримати хабар, пише у своєму блозі на Економічній правді директор Інституту соціально-економічної трансформації, експерт Реанімаційного пакета реформ Ілля Несходовський.
Об’єднання реєстрів покликане дозволити швидко виявляти схеми перепродажу податкового кредиту з метою ухилення від сплати ПДВ та оптимізації інших податків. Разом із цим передбачено вдосконалення процедури реєстрації податкових накладних, запровадження механізму коригування технічних помилок платників податків у податкових накладних та механізми захисту податкового кредиту. Крім цього, зміни до податкового законодавства передбачають: до 1 липня 2017 року Кабмін повинен розробити і внести на розгляд Верховної Ради проект закону щодо запровадження податку на виведений капітал.

Єдиний соціальний внесок платитимуть усі

Експерти констатують: законопроект щодо покращення інвестиційного клімату в Україні був винесений до другого читання з суттєвими правками профільного комітету Верховної Ради, які знівелювали частину механізмів, попередньо передбачених цим урядовим проектом. Найбільшу суперечку серед парламентарів викликало виключення з нього в останній момент однієї з ключових антикорупційних норм щодо передачі адміністрування баз даних від Державної фіскальної служби до Мінфіну, що знизило б ризик необґрунтованого втручання та маніпулювання їх змістом. За цю поправку активно виступали представники бізнесу.
Голова комітету з податкової і митної політики парламенту Ніна Южаніна під час пленарного засідання зазначила: зараз цей процес неможливий, тим паче це заборонено Міжнародним валютним фондом, інформує Дзеркало тижня. Натомість запропоновано до початку липня 2017-го провести незалежний аудит цих баз даних, після чого уряд вирішуватиме питання їх моніторингу, адміністрування та контролю. Лише після цього бази передадуть Міністерству фінансів. “Наразі ми зробили перший крок — виписали багато статей, які поетапно приведуть до цього”, — запевнила Ніна Южаніна.
Дозволивши ДФС не розкривати свої бази даних, парламент зберіг можливості для подальшого функціонування конвертаційних центрів, податкових ям та схем із виведення коштів за кордон, вважає Ілля Несходовський
Ілля Несходовський вважає: дозволивши ДФС не розкривати свої бази даних, парламент зберіг можливості для подальшого функціонування конвертаційних центрів, податкових ям та схем із виведення коштів за кордон. Окрім цього, до законопроекту внесені відверті корупційні норми про безстрокове звільнення від оподаткування доходів окремих суб’єктів господарювання, зазначає експерт у коментарі Цензор.нет Парламент не підтримав також пропозицію відкривати кримінальну справу за ухиляння від сплати податків після того, як суд підтвердить законність вимог ДФС, що допомогло б зменшити кількість проваджень, які реєструються виключно з метою незаконного тиску на підприємства.
Ще однією податковою новацією Верховної Ради є прийняті на початку грудня зміни до закону “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування”. Якщо Президент підпише цей нормативний акт, фізичні особи-підприємці, які не отримують доходу (перейшли з єдиного податку на загальну систему оподаткування, підприємці І та ІІ груп спрощеної системи), повинні будуть здавати не лише нульові декларації, а й платити єдиний соціальний внесок (ЄСВ) у розмірі 704 гривні щомісяця.
Фізичних осіб-підприємців, які не отримують доходу, зобов’яжуть платити єдиний соціальний внесок у розмірі 704 гривні щомісяця
Крім цього, передбачено, що фізичні особи-підприємці, які перебувають на загальній системі оподаткування, є інвалідами або пенсіонерами за віком і отримують у законодавчо встановленому порядку пенсії або соціальну допомогу, будуть звільнені від сплати ЄСВ за себе. Раніше таке право поширювалося лише на єдину систему оподаткування, пише Економічна правда.
В контексті податкової реформи депутати скасували пенсійний збір у розмірі 2% при купівлі/продажу іноземної валюти фізичними особами. За оцінками експертів, це скоротить об’єми тіньового ринку та забезпечить стабільність гривні. Ліквідація валютного збору має позитивно відобразитися на валютній ліквідності української банківської системи, адже значна частина незаконних обмінних пунктів буде закрита і, відповідно, збільшена циркуляція доларів у офіційній системі, що, можливо, дозволить Нацбанку оперативніше і в більших обсягах нарощувати золотовалютні резерви, пише Новое время.

Акциз знову зросте

Відповідно до податкових змін, із січня 2017-го на 20% збільшиться ставка акцизного податку на алкогольні напої, на виноробну продукцію та слабоалкогольні напої на індекс споживчих цін 12%, на тютюнові вироби на 30%, що, очевидно, призведе до підвищення їхньої вартості. За прогнозами аналітиків, ціна за пляшку горілки з нового року в середньому зросте на 10-15 гривень, коньяку — майже на 25 гривень, пива — на 2 гривні. За пачку сигарет доведеться заплатити на три гривні більше.
“В багатьох країнах світу ціни на алкоголь і тютюн значно вищі, ніж в Україні. За кордоном це робиться для того, щоб, з одного боку, наповнювати бюджет за рахунок шкідливих звичок, з іншого — щоб сприяти здоровому способу життя. З огляду на наші умови контролю, збільшення акцизів призведе до посилення загальної тінізації цього сектору. Ті, хто торгуватиме сигаретами й алкоголем, здешевлюватимуть свою продукцію, відповідно зменшуватимуть її якість, або підуть у тіньовий сектор, зберігши таким чином прибуток, але при цьому заплативши менше до бюджету. Це призведе лише до посилення корупції, а не навпаки”, — зазначив у коментарі “Слову і Ділу” політолог Олексій Якубін.
25.12.2016 7:42
Дідусь Іванович

Відсутнє головне - визначення податків оплатою служіння влади народові. Збереження ставлення влади до податків як до феодальних податей проявляється державним рекетом. Всі податки з вартості праці призначені виключно для оплати загальних державних послуг, які надаються всім і нікому особисто. Логічно мати єдиний податок із загальної вартості праці замість аж чотирьох податей...


Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4424 / 1.65MB / SQL:{query_count}