Вперше Генпрокуратуру очолила людина без юридичної освіти. Під Юрія Луценка навіть спеціально змінили закон. Все це відбулось 12 травня.
Сам Луценко заявляв, що працюватиме в ГПУ не більше 1,5-2 років, після чого добровільно піде. А основними завданнями визначив: реформування прокуратури, доведення до кінця справ Майдану, засудження екс-диктатора-втікача Януковича і Ко. З реформуванням важко, тривала боротьба за повноваження між прокурорами і новими антикорупційними органами, у серпні навіть дійшло до публічного конфлікту між ГПУ та НАБУ. Щодо “справи Януковича”, то 28 листопада Луценко оголосив екс-диктатору підозру у держзраді. Через неможливість “дістати” Януковича з Росії ГПУ піде шляхом заочного засудження. Але загалом Луценко поки ще не впіймав “велику рибу” (справа Єфремова тягнеться; Новинському після зняття недоторканності оголошувати підозру ніхто не спішив).
Фото: rada.gov.ua
Цього року “відзначились” олігарх-нардеп від “Волі народу” Олександр Онищенко і київський суддя Микола Чаус.
Першого в Україні звинувачують в газових махінаціях, від яких держава отримала збитків на майже три мільярди грн. Але в НАБУ та ГПУ влітку так довго лише розповідали про схеми Онищенка, що коли 5 липня парламент таки зняв з нього недоторканність і дав добро на арешт, то він вже втік закордон. Спершу сам заявляв, що поїхав до Австрії, потім перебрався до Великобританії, нещодавно повідомив, що перебуває у Німеччині. Також Онищенко заявляв, що передав США компромат на українського Президента. Але в Мін’юсті США офіційно відмовились від зустрічі із втікачем. А в Україні СБУ запідозрила Онищенка у держзраді. Щодо судді Чауса, то він, після того як у серпні погорів на хабарі у 150 тисяч доларів, частину з яких правоохоронці знайшли у звичайній скляній банці, втік до окупованого Криму.
Фото: unian.ua
Трагедія року
Через невдало сплановану поліцейську спецоперацію у Княжичах під Києвом в ніч на 4 грудня загинуло п’ятеро правоохоронців (боєць спецпідрозділу КОРД, двоє оперативників, двоє співробітників поліції охорони). Вони перестріляли один одного.
Оперативники разом із КОРДом у ту ніч в Княжичах влаштували засідку для банди грабіжників, але коли в одному із будинків спрацювала сигналізація і туди прибула поліція охорони, то правоохоронці за бандитів сприйняли один одного. Банду, зрештою таки затримали на в’їзді до Києва, але життя поліцейських вже не повернути. Деякі експерти та пересічні українці одразу почали розмови про промахи реформи поліції. Міністр МВС Аваков навіть не припускав можливості своєї відставки. Генпрокурор Луценко заявляв про злочинну недбалість керівників спецоперації і що зараз в розслідуванні трагедії фігурують 17 службових осіб.
Фото: AFP
Націоналізація року
Найбільший в Україні банк із 20 мільйонами клієнтів, один із трьох системно важливих для нашої країни, “ПриватБанк” став стовідсотково державним.
Відповідне рішення, зважаючи на проблеми у цьому банку, які насправді розпочались вже давно, наш уряд ухвалив 18 грудня. Колишні акціонери банку, а це, насамперед, екс-голова Дніпропетровської ОДА Ігор Коломойський та ще один бізнесмен із Дніпра Геннадій Боголюбов начебто самі звернулись до уряду щодо націоналізації. От тільки перед цим банк було фактично спустошено, нестача капіталу, за оцінками НБУ, склала 148 (!) мільярдів гривень. Повідомлялось про те, що банк видавав величезні кредити компаніям із групи “Приват” чи близьким до акціонерів, а потім про ці гроші забувалось. Влада, рятуючи банк, закриватиме “діру” у його капіталі за рахунок платників податків, тобто нас із вами. Урядовці вже пообіцяли, що після “оздоровлення” банк продадуть.
Фото: EPA
Епопея року
У квітні Єврокомісія офіційно звернулася до Європарламенту і Ради ЄС із законодавчою пропозицією скасувати українцям візи. Однак керівні органи Євросоюзу не спішили ухвалювати рішення щодо цього питання.
Наша країна стала заручником зовнішніх факторів – перешкодою на шляху до вільних поїздок Шенгеном стала зумовлена міграційною кризою пропозиція на випадок непередбачуваних обставин зміцнити механізм призупинення “безвізу” для країн, з яким його укладено. В результаті довгих дискусій 15 грудня європарламентарі затвердили новий безвізовий “запобіжник”. Точна дата остаточного скасування віз для України наразі невідома (раніше планувалося на початок лютого 2017-го). “Забуксувала” також ратифікація Угоди про асоціацію України з ЄС, оскільки Нідерланди після квітневого референдуму у своїй країні блокували цей процес фактично до кінця року.
Фото: capital.ua
Операція року
За сприяння Українського інституту національної пам’яті на фінішну пряму вийшла реалізація законів про декомунізацію, які набули чинності торік.
Враховуючи думку громади, парламентарі перейменували об’єкти, які містили згадку про комуністичне минуле. Через політичні причини цей процес затягнувся на два місяці і завершився в середині липня. Нові назви отримали 1012 населених пунктів. Зокрема, Кіровоград став Кропивницьким, а Дніпропетровськ – Дніпром. У багатьох адміністративно-територіальних одиницях України люди були не в захваті від перейменування. Масштабного розголосу на Полтавщині набув протест жителів Комсомольська проти перейменування міста в Горішні Плавні. Процес декомунізації триває, адже ще не всі пам’ятники тоталітаризму через відсутність їх єдиного реєстру демонтовані, а суспільство не до кінця переосмислило власну історію.
Фото: memory.gov.ua
Втрата року
20 липня в результаті приведення в дію закладеного в автомобіль саморобного вибухового пристрою в Києві загинув журналіст, виконавчий директор Української правди Павло Шеремет, якому наприкінці листопада мало виповнитися 45 років...
Поліція кваліфікувала цей інцидент як умисне вбивство. Правоохоронці озвучили чотири версії злочину, за якими ведеться розслідування: помста за професійну журналістську діяльність, неприязні особисті стосунки, робота російських спецслужб. Не виключають також помилкове вбивство, адже вибухівку прикріпили до машини, яка належала керівнику Української правди Олені Притулі. Україні в процесі розслідування допомагає ФБР і фахівці з країн Євросоюзу, однак упродовж останніх місяців наша поліція не оприлюднила жодної нової інформації, заявляючи, що це може нашкодити слідству.
Фото: AP
Викриття року
18 березня набула чинності норма про запровадження електронного декларування, що є однією з вимог міжнародних кредиторів.
Cистему е-декларування запустили опівночі 15 серпня, але лише в тестовому режимі. Внаслідок цього було відтерміновано виділення нашій державі третього траншу від МВФ (восени Україна отримала мільярд гривень). Повноцінно система запрацювала на початку вересня. Перший етап подання е-декларацій завершився в ніч на 31 жовтня. В результаті на сайті Національного агентства з питань запобігання корупції зареєстровано близько 120 тисяч документів. Наші можновладці задекларували сотні мільйонів готівки “під матрацом”, безліч елітної нерухомості, величезні земельні ділянки, колекції дорогих вин, годинників, мощі і навіть церкву! Тепер антикорупційні органи мають знайти і покарати нечистих на руку посадовців.
Фото: alux.com
Реформа року
На початку червня парламентарі схвалили зміни до Конституції України в частині правосуддя та нову редакцію закону “Про судоустрій та статус суддів”, які набули чинності 30 вересня.
Відповідно до змін, суддів призначатимуть безстроково, а не на п’ять років, як було раніше. При цьому вони втратять недоторканність, отже, можуть бути затримані правоохоронцями без згоди парламенту за підозрою у скоєнні неправомірних дій. Вищу раду юстиції планують реорганізувати у Вищу раду правосуддя. Необхідний для цього закон нардепи ухвалили 21 грудня. Вона буде головним органом у вирішенні питань суддівської кар’єри. Судова реформа передбачає створення Вищого антикорупційного суду, для повноцінного запуску якого потрібне окреме законодавче рішення. Лідери думок українців та експерти закликають владу запустити цілу систему антикорупційних судів.
Фото: УНІАН
Відставка року
У листопаді Міхеїл Саакашвілі подав у відставку з посади голови Одеської облдержадміністрації, відверто продемонструвавши опозиційність до чинної влади і звинувативши свого колишнього соратника Петра Порошенка в “підтримці корупційних кланів”.
На його місце за результатами конкурсу призначено директора державного підприємства “Поліграфічний комбінат” Максима Степанова. Після двох років кар’єри в Україні, екс-президент Грузії заявив про самостійну політичну діяльність. Колишній керівник Одещини повідомив про створення нової партії “Рух нових сил” і висунув вимогу дострокових парламентських виборів. Услід за Міхеїлом у відставку подали й інші представники “грузинської команди реформаторів” — зокрема очільниця української Національної поліції Хатія Деканоїдзе і начальник Нацполіції Одещини Ґіорґі Лорткіпанідзе.
Фото: news24ua.com